Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Iwona Radziejewska-Choma

Leczenie żylaków nóg za pomocą masażu

Avatar placeholder
22.07.2019 14:56
Leczenie żylaków nóg za pomocą masażu
Leczenie żylaków nóg za pomocą masażu (Zdjęcie nóg / Shutterstock)

Żylaki kończyn dolnych to powszechna dolegliwość, która dotyka przede wszystkim kobiety. Nieestetyczne zmiany w postaci ciemnych, rozszerzonych żył widocznych tuż pod powierzchnią skóry, to poważny problem zdrowotny, którego nie można bagatelizować. Istnieje wiele możliwości leczenia żylaków. Jedną z najmniej inwazyjnych jest masaż. Podpowiadamy, jak wykonać go w warunkach domowych.

spis treści

1. Problem nie tylko estetyczny

Pierwszym symptomem żylaków mogą być popękane naczynka, których wystąpienie uwarunkowane jest czynnikami genetycznymi i prowadzonym przez nas trybem życia
Pierwszym symptomem żylaków mogą być popękane naczynka, których wystąpienie uwarunkowane jest czynnikami genetycznymi i prowadzonym przez nas trybem życia

Pierwszym objawem problemów z nogami są drobne, rozsiane często skupiskowo pajączki, czyli rozszerzone naczynia żylne. Ich przyczyną poza czynnikami genetycznymi, jest zaburzony obieg krwi w kończynach dolnych, wywołany najczęściej wykonywaniem siedzącej lub stojącej pracy, noszeniem nieodpowiedniego obuwia czy spodni o obcisłych nogawkach. 

Zobacz film: "Fakty o zdrowiu - Czym są żylaki?"

Żylaki często pojawiają się także u kobiet w ciąży. Zaniedbanie leczenia może spotęgować problem - zmiany ulegają powiększeniu, stają się bardziej widoczne i zaczyna towarzyszyć im ból. W zaawansowanym stadium leczenie żylaków wymaga interwencji chirurgicznej – operacja żylaków kończyn dolnych jest wtedy konieczna. Niewydolność żylna może doprowadzić bowiem do groźnych dla zdrowia powikłań.

2. Leczniczy masaż

Leczenie żylaków masażem to jedna z najbezpieczniejszych metod walki z chorobowymi zmianami w obrębie nóg. Jej stosowanie zalecane jest pacjentom, u których nie są one jeszcze zaawansowane, chociaż najlepsze efekty osiągniemy, masując nogi, jeszcze zanim pojawią się pierwsze, poważne objawy.

Masaż usprawni krążenie w kończynach dolnych, pomoże zniwelować uczucie ciężkości i zmniejszy obrzęki. Istnieje wiele technik automasażu nóg, podczas którego pacjent może samodzielnie rozcierać, ugniatać i w odpowiedni sposób głaskać newralgiczne miejsca. Jedną z nich jest masaż mający na celu wzmocnienie pracy układu żylnego, podczas którego masowane są kolejne partie nóg – udo, podudzie i stopa.

Ważne jest, aby ruchy wykonywane były od dołu ku górze, czyli w kierunku dosercowym. Używając naprzemiennie jednej i obydwu rąk, wykonujemy na zmianę masaż głaszczący, obręczowy, drenujący i bransoletkowy, zachowując ostrożność w okolicach podkolanowych.

Metoda ta pozwoli pobudzić do działania układ limfatyczny i krwionośny – dzięki czemu o wiele efektywniej wraz z krwią będą transportowane składniki odżywcze i tlen. Zwiększone tempo przepływu krwi pozwoli zwalczyć obrzęki i usprawni usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii, co także nie pozostaje obojętne wobec kondycji naszych nóg.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.