Przejdź na WP

Leczenie żylaków nóg za pomocą masażu

Żylaki kończyn dolnych to powszechna dolegliwość, która dotyka przede wszystkim kobiety. Nieestetyczne zmiany w postaci ciemnych, rozszerzonych żył widocznych tuż pod powierzchnią skóry, to poważny problem zdrowotny, którego nie można bagatelizować. Istnieje wiele możliwości leczenia żylaków. Jedną z najmniej inwazyjnych jest masaż. Podpowiadamy, jak wykonać go w warunkach domowych.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Problem nie tylko estetyczny

Pierwszym symptomem żylaków mogą być popękane naczynka, których wystąpienie uwarunkowane jest czynnikami genetycznymi i prowadzonym przez nas trybem życia
Pierwszym symptomem żylaków mogą być popękane naczynka, których wystąpienie uwarunkowane jest czynnikami genetycznymi i prowadzonym przez nas trybem życia

Pierwszym objawem problemów z nogami są drobne, rozsiane często skupiskowo pajączki, czyli rozszerzone naczynia żylne. Ich przyczyną poza czynnikami genetycznymi, jest zaburzony obieg krwi w kończynach dolnych, wywołany najczęściej wykonywaniem siedzącej lub stojącej pracy, noszeniem nieodpowiedniego obuwia czy spodni o obcisłych nogawkach.  Żylaki często pojawiają się także u kobiet w ciąży. Zaniedbanie leczenia może spotęgować problem – zmiany ulegają powiększeniu, stają się bardziej widoczne i zaczyna towarzyszyć im ból. W zaawansowanym stadium leczenie żylaków wymaga interwencji chirurgicznej – operacja żylaków kończyn dolnych jest wtedy konieczna. Niewydolność żylna może doprowadzić bowiem do groźnych dla zdrowia powikłań.

Przygotuj swoje nogi na lato
Przygotuj swoje nogi na lato [10 zdjęć]

Złuszczanie skóry przy użyciu peelingów to jeden ze skutecznych sposobów umożliwiających wygładzenie...

zobacz galerię

2. Leczniczy masaż

Leczenie żylaków masażem to jedna z najbezpieczniejszych metod walki z chorobowymi zmianami w obrębie nóg. Jej stosowanie zalecane jest pacjentom, u których nie są one jeszcze zaawansowane, chociaż najlepsze efekty osiągniemy, masując nogi, jeszcze zanim pojawią się pierwsze, poważne objawy. Masaż usprawni krążenie w kończynach dolnych, pomoże zniwelować uczucie ciężkości i zmniejszy obrzęki. Istnieje wiele technik automasażu nóg, podczas którego pacjent może samodzielnie rozcierać, ugniatać i w odpowiedni sposób głaskać newralgiczne miejsca. Jedną z nich jest masaż mający na celu wspomożenie pracy układu żylnego, podczas którego masowane są kolejne partie nóg – udo, podudzie i stopa.

Ważne jest, aby ruchy wykonywane były od dołu ku górze, czyli w kierunku dosercowym. Używając naprzemiennie jednej i obydwu rąk, wykonujemy na zmianę masaż głaszczący, obręczowy, drenujący i bransoletkowy, zachowując ostrożność w okolicach podkolanowych. Metoda ta pozwoli pobudzić do działania układ limfatyczny i krwionośny – dzięki czemu o wiele efektywniej wraz z krwią będą transportowane składniki odżywcze i tlen. Zwiększone tempo przepływu krwi pozwoli zwalczyć obrzęki i usprawni usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii, co także nie pozostaje obojętne wobec kondycji naszych nóg.

Domowe sposoby leczenia żylaków obejmują także masaż z wykorzystaniem olejków – sprawdzi się olejek słonecznikowy, winogronowy lub migdałowy. Aby wykonać taki masaż, warto zaangażować partnera. Połóżmy się na brzuchu, lekko rozchylając nogi. Partner, po nawilżeniu dłoni niewielką ilością olejku, powinien zdecydowanym ruchem przesuwać je od naszych kostek ku górnym partiom nóg, aż do pośladków – nacisk powinien być nieco mniejszy w okolicach kolan. Po dotarciu do górnych części ud należy zawrócić, zmniejszając intensywność ugniatania. Serię warto powtórzyć kilkukrotnie na każdej z nóg. Napięcie mięśni łydek i lepsze ich ukrwienie zapewni masaż „wyżymający”. Uchwyćmy łydki w obydwie dłonie i wykonajmy ruch przypominający wyciskanie prania – na każdej nodze po 10 razy bez przerw.

Masaż przygotowuje nogi do kompresjoterapii. Ucisk pomaga redukować obrzęki, przeciwdziała zastojom krwi i obniża ciśnienie żylne.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy