Leczenie żylaków nóg za pomocą masażu
Żylaki kończyn dolnych to powszechna dolegliwość, która dotyka przede wszystkim kobiety. Nieestetyczne zmiany w postaci ciemnych, rozszerzonych żył widocznych tuż pod powierzchnią skóry, to poważny problem zdrowotny, którego nie można bagatelizować. Istnieje wiele możliwości leczenia żylaków. Jedną z najmniej inwazyjnych jest masaż. Podpowiadamy, jak wykonać go w warunkach domowych.
1. Problem nie tylko estetyczny
Pierwszym objawem problemów z nogami są drobne, rozsiane często skupiskowo pajączki, czyli rozszerzone naczynia żylne. Ich przyczyną poza czynnikami genetycznymi, jest zaburzony obieg krwi w kończynach dolnych, wywołany najczęściej wykonywaniem siedzącej lub stojącej pracy, noszeniem nieodpowiedniego obuwia czy spodni o obcisłych nogawkach.
Żylaki często pojawiają się także u kobiet w ciąży. Zaniedbanie leczenia może spotęgować problem - zmiany ulegają powiększeniu, stają się bardziej widoczne i zaczyna towarzyszyć im ból. W zaawansowanym stadium leczenie żylaków wymaga interwencji chirurgicznej – operacja żylaków kończyn dolnych jest wtedy konieczna. Niewydolność żylna może doprowadzić bowiem do groźnych dla zdrowia powikłań.
2. Leczniczy masaż
Leczenie żylaków masażem to jedna z najbezpieczniejszych metod walki z chorobowymi zmianami w obrębie nóg. Jej stosowanie zalecane jest pacjentom, u których nie są one jeszcze zaawansowane, chociaż najlepsze efekty osiągniemy, masując nogi, jeszcze zanim pojawią się pierwsze, poważne objawy.
Masaż usprawni krążenie w kończynach dolnych, pomoże zniwelować uczucie ciężkości i zmniejszy obrzęki. Istnieje wiele technik automasażu nóg, podczas którego pacjent może samodzielnie rozcierać, ugniatać i w odpowiedni sposób głaskać newralgiczne miejsca. Jedną z nich jest masaż mający na celu wzmocnienie pracy układu żylnego, podczas którego masowane są kolejne partie nóg – udo, podudzie i stopa.
Ważne jest, aby ruchy wykonywane były od dołu ku górze, czyli w kierunku dosercowym. Używając naprzemiennie jednej i obydwu rąk, wykonujemy na zmianę masaż głaszczący, obręczowy, drenujący i bransoletkowy, zachowując ostrożność w okolicach podkolanowych.
Metoda ta pozwoli pobudzić do działania układ limfatyczny i krwionośny – dzięki czemu o wiele efektywniej wraz z krwią będą transportowane składniki odżywcze i tlen. Zwiększone tempo przepływu krwi pozwoli zwalczyć obrzęki i usprawni usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii, co także nie pozostaje obojętne wobec kondycji naszych nóg.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.