Trwa ładowanie...

Legionella w Polsce. Nie żyje piąta zakażona osoba

 Katarzyna Prus
24.08.2023 10:15
Legionella na Podkarpaciu. Nie żyje piąta zakażona osoba
Legionella na Podkarpaciu. Nie żyje piąta zakażona osoba (wp.pl)

Zmarła piąta osoba zakażoną groźną bakterią Legionella pneumophila, która szaleje na Podkarpaciu. - To była pacjentka w podeszłym wieku, leczona onkologicznie - potwierdza w rozmowie z WP abcZdrowie Krzysztof Bońkowski ze szpitala miejskiego w Rzeszowie.

spis treści

1. Kolejny zgon i więcej zakażonych

W środę pisaliśmy, że nie żyją już cztery osoby zakażone groźną bakterią Legionella pneumophila.

To były osoby z dodatkowymi obciążeniami, w tym leczone onkologicznie, które trafiły do dwóch rzeszowskich szpitali: Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (w tym Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc, które należy do USK) i szpitala miejskiego przy ul. Rycerskiej.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

W czwartek rano szpital miejski potwierdził kolejny zgon.

- To była schorowana pacjentka, w podeszłym wieku, leczona onkologicznie - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie Krzysztof Bońkowski, zastępca dyrektora ds. medycznych SPZOZ nr 1 w Rzeszowie.

- W tym momencie mamy 15 zakażonych pacjentów, w tym troje na OIOM-ie - dodał.

Jak wygląda sytuacja w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym?

- Na ten moment nie mamy żadnych nowych przypadków śmiertelnych. Aktualnie hosptalizujemy 20 osób zakażonych, co oznacza wzrost o trzech pacjentów. Nie są to jednak osoby, które dopiero zgłosiły się do szpitala, ale były już w trakcie hospitalizacji. Teraz potwierdzono u nich zakażenie - poinformował w czwartek rano w rozmowie z WP abcZdrowie Andrzej Sroka, rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie.

2. Sztab kryzysowy

Nie ma jeszcze nowego komunikatu sanepidu o aktualnej liczbie zakażonych. Według środowych informacji liczba hospitalizowanych osób w woj. podkarpackim, u których potwierdzono zakażenie bakterią Legionella pneumophila wynosiła 71.

Wśród pacjentów z potwierdzonym zakażeniem 50 osób to mieszkańcy Rzeszowa, 14 powiatu rzeszowskiego, trzy z powiatu dębickiego i po jednej osobie z pow. ropczycko-sędziszowskiego, niżańskiego, stalowowolskiego i przemyskiego.

Przypomnijmy, że trwa dochodzenie epidemiologiczne wszczęte przez sanepid. W poniedziałek mają być znane pierwsze wyniki próbek pobranych z miejskich wodociągów.

Jak podaje PAP, w czwartek rano w rzeszowskim ratuszu zebrał się miejski sztab kryzysowy w związku z zakażeniami legionellą. W spotkaniu bierze udział prezydent Konrad Fijołek, Jaromir Ślączka, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Zbigniew Sowa, dyrektor miejskiego wydziału zarządzania kryzysowego oraz dyrektorzy spółek komunalnych i odpowiedzialnych za środowisko.

W czwartek do Rzeszowa ma przyjechać wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, przewodniczący Zespołu Zarządzania Kryzysowego Ministra.

W nocy ze środy na czwartek, w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim obradował sztab kryzysowy zwołany w trybie pilnym. W naradzie wraz minister zdrowia Katarzyną Sójką oraz wiceministrem zdrowia Marcinem Martyniakiem uczestniczyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz szef GIS Krzysztof Saczka.

Po spotkaniu, MZ poinformowało w mediach społecznościowych, że „weryfikowany jest wariant dotyczący miejskiej sieci wodociągowej jako źródła zakażenia. Ustalono strategię dalszych działań zmierzających do wygaszenia ogniska choroby niezbędnych do natychmiastowego podjęcia przez właściwe organy".

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze