Legionella w Polsce. Nie żyje 18 osób
Nie żyje już 18 osób zakażonych legionellą. Dzisiaj sanepid ma podać nowe wyniki badań wody, które być może pozwolą zidentyfikować źródło zakażeń.
1. 18 osób nie żyje
Nie żyją dwie kolejne osoby zakażone bakterią Legionella pneumophila. Liczba przypadków śmiertelnych wzrosła do 18. Ponadto, według oficjalnych statystyk z czwartkowego komunikatu rzeszowskiego sanepidu, liczba pacjentów zakażonych, którzy trafili do szpitali wzrosła do 157.
Nadal większość zakażonych jest z Rzeszowa (105 osób) i powiatu rzeszowskiego (36).
Przypomnijmy, że zakażenia potwierdzono też w innych regionach: na Lubelszczyźnie oraz w Małopolsce i Wielkopolsce (w przeciwieństwie do Podkarpacia nie ma tam jednak ognisk). We wtorek bakterie wykryto w kranie w remontowanej części Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy. Na razie nie wykryto jednak zakażeń wśród pacjentów.
W czwartek Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie ma podać kolejne wyniki badań próbek wody. Nie wiadomo jednak, czy nowe dane pozwolą na zidentyfikowanie źródła zakażeń. Informacje o pierwszych próbkach z poniedziałku okazały się niewystarczające (legionellę wykryto w 4 z 9 próbek, w tym w dwóch zanieczyszczenie było na wysokim poziomie).
2. Wytyczne sanepidu przed nowym rokiem szkolnym
W kontekście zbliżającego się roku szkolnego, rzeszowski sanepid przygotował wytyczne dla placówek oświatowo-wychowawczych, które mają zapobiegać zakażeniom legionellą.
"Przed ponownym otwarciem placówek oświatowo-wychowawczych wskazane jest wdrożenie odpowiednich działań takich jak np. płukanie instalacji, dezynfekcja (chemiczna lub termiczna) wody" - czytamy w komunikacie sanepidu.
Inspekcja wylicza konkretne działania, które powinny podjąć takie placówki przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego:
- właściwa konserwacja i utrzymanie odpowiedniej temperatury w punktach wypływu wody z kranu i w podgrzewaczach (w punktach wypływu wody z kranu na poziomie co najmniej 55 stopni Celsjusza, a w podgrzewaczach - co najmniej 60 stopni Celsjusza),
- płukanie wewnętrznych systemów wodociągowych wody ciepłej i zimnej,
- właściwe zarządzanie i utrzymywanie urządzeń i wewnętrznego systemu wodociągowego pod kontrolą (chodzi m.in. o przeglądy stanu technicznego wewnętrznych systemów wodociągowych oraz kontrolowanie temperatury w punktach wypływu wody z kranu i w podgrzewaczach).
Sanepid zaznacza też, że po rozpoczęciu nowego roku szkolnego konieczna jest dalsza właściwa eksploatacja urządzeń i wewnętrznych systemów wodociągowych.
"W szczególności zaleca się regularne sprawdzanie i utrzymywanie na odpowiednim poziomie parametrów wody, takich jak: temperatura, pH i tam gdzie ma to zastosowanie, stężenie środków dezynfekcyjnych oraz zapewnienie poprawności funkcjonowania urządzeń stosowanych do uzdatniania i dezynfekcji wody" - czytamy w komunikacie.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.