Trwa ładowanie...

Leishmania – co to jest, objawy, leczenie

Leishmania to rodzaj pasożytniczych pierwotniaków, wywołujących chorobę nazywaną leiszmaniozą (zarażają się nią zazwyczaj osoby podróżujące do krajów tropikalnych). Choroba przenoszona jest przez samice muchówek (z rodzaju Lutzomyia i Phlebotomus). Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia, każdego roku z powodu leiszmaniozy umiera około 20-30 tysięcy osób. U zarażonych wiciowcami z rodzaju Leishmania mogą pojawić się różne zmiany i dolegliwości, zazwyczaj są to zmiany skórne.

Zobacz film: "Uważaj na te ryby. Mogą mieć pasożyty"

spis treści

1. Leishmania – niebezpieczne pasożyty, które wywołują leiszmaniozę

Leishmania to pasożytnicze wiciowce, które wywołują groźną chorobę tropikalną leiszmaniozę. Pasożytami możemy zarazić się poprzez ukąszenie samic muchy piaskowej (z rodzaju Lutzomyia i Phlebotomu). Dolegliwość dotyka zazwyczaj osoby podróżujące do krajów tropikalnych, a także zawodowych kierowców ciężarówek, powracających z Bliskiego Wschodu.

Nazwa choroby pochodzi od nazwiska szkockiego patologa, Williama Booga Leishmana, który w 1901 roku opublikował swoje spostrzeżenia na temat obcych organizmów w śledzionie zmarłych na „gorączkę Dum-Dum”.

Do zarażenia pasożytami Leishmania dochodzi poprzez ukąszenie samicy muchówki lub poprzez rozgniecenie zainfekowanego owada obrębie ran i skaleczeń na skórze.

Wyróżniamy leiszmaniozę trzewną (wywoływaną pasożytami Leishmania donovani oraz L. infantu), leiszmaniozę skórną(wywoływaną przez wiciowce L. tropica, L. mexicana, L. major, L. aeothiopica), a także leiszmaniozę skórno-śluzówkową(wywoływaną przez pasożyty L. brasiliensis).

Leiszmanioza trzewna, nazywana również „gorączką Dum-Dum” lub czarną febrą występuje przede wszystkim w Brazylii, Bangladeszu, Indiach oraz w Sudanie. Leiszmanioza skórna, nazywana też białym trądem, zazwyczaj spotykana jest na terenie Iranu, Peru, Afganistanu, Brazylii, Syrii oraz Arabii Saudyjskiej. Leiszmanioza skórno-śluzówkowa, zwana również pendynką dotyka przede wszystkim mieszkańców Brazylii, Peru, a także Boliwii.

Należy nadmienić, że do zakażenia może dojść również w niektórych krajach europejskich. Najwyższe ryzyko zachorowania występuje w Portugalii, Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Chorwacji, Serbii, Turcji, na południu Francji oraz na południu Rosji.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, z chorobą boryka się ponad 12 milionów osób na całym świecie.

Zobacz także:

2. Objawy

U zakażonych leiszmaniozą trzewną mogą wystąpić następujące objawy chorobowe:

Leiszmanioza skórna może objawiać się:

Zmiany chorobowe pojawiają się zazwyczaj w obrębie twarzy, szyi, a także kończyn.

U chorych na leiszmaniozę skórno-śluzówkową możemy zaobserwować następujące objawy:

  • zniekształcenia twarzy,
  • uszkodzenia występujące w obrębie tkanek miękkich, chrząstek, a także kości nosa.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Leishmania – rozpoznanie i leczenie

Proces diagnostyczny polega zazwyczaj na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu lekarskiego oraz wykonaniu badania mikrobiologicznego. Od pacjenta pobierany jest wycinek owrzodzenia.

Badanie pozwala bez problemu zdiagnozować postać skórną lub skórno-śluzówkową. W rozpoznaniu i diagnostyce leiszmaniozy pomocne jest również barwienie metodą Giemsy. Nieco rzadziej stosowane są też badania serologiczne. Leiszmanię trzewną diagnozuje się na podstawie badania histopatologicznego. U pacjentów przeprowadzona zostaje biopsja śledziony, wątroby lub szpiku.

Nieleczone zakażenie pasożytami Leishmania może być przyczyną śmierci. W celu wyeliminowania choroby stosowana jest kuracja antybiotykowa. W wielu przypadkach konieczne jest też podawanie następujących związków: antymonu, ketokonazolu. Dodatkowo leczenie opiera się na podawaniu leku cytostatycznego, miltofezyny. Nie istnieje żadna szczepionka przeciw leiszmaniozie, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka. Osoby podróżujące do krajów, w których występuje najwyższe ryzyko zachorowania powinny stosować ochronne aerozole i płyny przeciw groźnym owadom. W oknach warto zamontować moskitiery. Należy również pamiętać o odpowiedniej odzieży i nakryciu głowy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.