Lek chroniący przed przedwczesnym porodem

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) dopuściła do obrotu pierwszy lek, dzięki któremu możliwe jest zmniejszenie ryzyka ponownego wystąpienia przedwczesnego porodu.

1. Badania nad lekiem

W randomizowanych badaniach nad nowym lekiem udział wzięło 463 kobiety w ciąży w wieku od 16 do 46 lat, u których przy poprzedniej ciąży doszło do przedwczesnego porodu. Część z tych kobiet otrzymywała lek w formie domięśniowej raz w tygodniu. Podawanie leku rozpoczynano od 16-20 tygodnia ciąży, a kończono najpóźniej w 37 tygodniu.

2. Skuteczność leku

Spośród kobiet przyjmujących lek 37% urodziło przed 37 tygodniem ciąży, natomiast w grupie kontrolnej kobiet takich było aż 55%. Nowy lek zawiera progestin, czyli syntetyczny analog progesteronu. Dzięki jego stosowaniu w wielu przypadkach możliwe było przedłużenie ciąży do ponad 37 tygodnia. Lek pomaga jednak tylko kobietom, u których przynajmniej raz doszło wcześniej do przedwczesnego porodu, a obie ciąże były pojedyncze. Niestety lek nie wspomaga ciąży mnogiej, a oprócz przedwczesnego porodu w przeszłości, żadne inne czynniki będące zagrożeniem dla ciąży nie stanowią wskazania do jego stosowania.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy