Trwa ładowanie...

Lek na otyłość Saxenda można kupić na AliExpress. Lekarz ostrzega

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 25.02.2022 17:02
Lek dla chorych na otyłość można kupić bez recepty przez internet. Lekarz ostrzega
Lek dla chorych na otyłość można kupić bez recepty przez internet. Lekarz ostrzega (Getty Images)

Saxenda - lek wspomagający leczenie otyłości można kupić bez recepty na AliExpress za niespełna 800 zł. "Przestrzegam wszystkich przed korzystaniem z tego rodzaju ofert" – alarmuje lek. Szymon Suwała.

spis treści

1. Lek na otyłość można kupić bez recepty?

"Lek z grupy analogów GLP-1, dostępny niemal na całym świecie wyłącznie na receptę, do stosowania (wyłącznie zgodnie z zaleceniem lekarza) we wspomaganiu leczenia otyłości, można bez problemu i zbędnych pytań kupić w Internecie za blisko 750 złotych" – pisze w mediach społecznościowych lek. Szymon Suwała, specjalista endokrynologii i certyfikowany lekarz PTBO (obesitolog).

Leki z grupy analogów GLP-1 są stosowane w leczeniu cukrzycy – zwłaszcza cukrzycy typu 2. Ich działanie polega na zwiększeniu poziomu hormonów o nazwie inkretyny. Gdy jest to konieczne, zwiększają one produkcję insuliny, a także mogą obniżać poziom glukozy.

Zobacz film: "Szczepienie przeciwko HPV"

- Jeden z tych leków został zarejestrowany już kilkanaście lat temu do leczenia cukrzycy, a gdy okazało się, że dodatkowo powoduje utratę masy ciała i może sprawdzić się w leczeniu otyłości, zdecydowano się na jego wprowadzenie na stałe do standardów terapii obesitologicznej – tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie lek. Suwała.

2. Kupowanie leków przez internet jest niebezpieczne

"Nie bez kozery ten środek jest preparatem wyłącznie na receptę - jego zastosowanie jest uzasadnione w grupie osób z BMI>27.0kg/m2 i powikłaniami otyłości, tudzież z BMI>30.0kg/m2 - to lek skuteczny, ale wyłącznie gdy zastosowany roztropnie"– pisze lek. Suwała.

Ekspert podkreśla, że nie każdy może otrzymać receptę na lek. Poza wskazaniami do jego zastosowania są także przeciwwskazania, a wśród nich określone schorzenia, które nie pozwalają na rozpoczęcie terapii analogami GLP-1. To między innymi niewydolność nerek czy wątroby lub choroby tarczycy.

- To może kusić pacjentów, by sięgali po leki dostępne, jak widać, w internecie. Mówię o osobach, których waga nieznacznie wykracza ponad normę albo nawet mieści się w tej normie, ale chcą w łatwiejszy sposób schudnąć. Zgodnie ze wskazaniami i wynikami badań lekarz nie powinien przepisać takiego leku takim osobom – tłumaczy lek. Suwała.

Tymczasem, jak zaznacza ekspert, kupując lek w internecie, zwłaszcza na popularnym serwisie sprzedażowym w Chinach, ryzykujemy nie tylko wystąpieniem działań niepożądanych w postaci nudności, wymiotów, ale nawet zapalenia trzustki, które może zwiększać ryzyko rozwoju raka.

- Łatwy dostęp do leków jest zagrożeniem nie tylko z uwagi na skutki uboczne, które mogą się pojawić, ale także z czysto technicznego punktu widzenia. Analog GLP-1 w formie wstrzyknięć podskórnych powinien być przechowywany przed użyciem w warunkach chłodniczych. Jeżeli preparat jest dostarczany pocztą, to w żadnym wypadku nie ma gwarancji zachowania łańcucha chłodniczego – mówi ekspert i dodaje, że nie mamy nawet pewności, czy dotrze do nas lek, czy coś zupełnie innego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze