Trwa ładowanie...

Lek, który może zwiększać ryzyko raka skóry. Nowe badania

Avatar placeholder
28.08.2021 13:41
lek na stany zapalne zwiększa ryzyko rozwoju raka skóry
lek na stany zapalne zwiększa ryzyko rozwoju raka skóry (123rf.com)

Nowe badania przeprowadzone przez angielskich naukowców wykazał, że leki powszechnie stosowane w leczeniu zapalenia stawów i innych chorób zapalnych mogą zwiększać ryzyko raka skóry.

spis treści

1. Azatiopryna na cenzurowanym

Badania prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Dundee, Uniwersytetu Królowej Marii w Londynie i Instytutu Wellcome Sanger wykazały związek między azatiopryną a mutacją występującą w raku płaskonabłonkowym skóry.

Azatioprynę znajdziemy w popularnych preparatach stosowanych przy leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Jest jedną z substancji aktywnych znajdujących się w lekach przepisywanych w leczeniu zapalnej choroby jelit, zapalenia wątroby i naczyń. Stosuje się ją także u pacjentów po przeszczepach oraz chorujących na toczeń czy liszaj rumieniowaty. Wykorzystywana jest również, gdy leczenie kortykosteroidami nie przynosi efektów.

Już wcześniej było wiadomo, że zażywanie tej substancji może powodować zwiększenie nadwrażliwości skóry na promieniowanie UVA. Z najnowszych badań, opublikowanych w ''Journal of Nature Communications'' dowiadujemy się, że lek może przyspieszać rozwój komórek nowotworowych.

2. Rezygnacja z leku

Zobacz film: "Kto jest najbardziej narażony na czerniaka?"

Mimo nowych odkryć naukowcy ostrożnie podchodzą do tematu wycofania leków zawierających azatiorpynę z rynku. Substancja jest składnikiem preparatów ratujących życie, stosuje się je w leczeniu immunosupresyjnym, dlatego zamiast z niej rezygnować, lekarze zalecają stosowanie lepszej ochrony przeciwsłonecznej w profilaktyce raka skóry.

Jeden z naukowców biorących udział w badaniu, profesor dermatologii Charlotte Prody, zaleca wszystkim lekarzom udzielanie odpowiednich porad dotyczących unikania promieniowania UVA i całorocznej ochrony przeciwsłonecznej dla pacjentów stosujących azatioprynę.

3. Nowotwór płaskonabłonkowy skóry

Ten rodzaj nowotworu pojawia się w miejscach, które są wystawione na promieniowanie słoneczne. Zwykle obejmuję skórę głowy, szyi i ramion. Jest drugim co do częstości występowania rakiem skóry. Osoby z jasną skórą i niebieskimi oczami, których skóra w wyniku opalania staje się czerwona i pokrywa się pęcherzami lub staje się piegowata, są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania.

Rak płaskonabłonkowy skóry diagnozowany jest zwykle u osób po 50. roku życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze