Trwa ładowanie...

Lek, który zmieni zasady gry. Rekordowa redukcja masy ciała

Nadzieja dla pacjentów walczących z otyłością. Rekordowa redukacja masy ciała
Nadzieja dla pacjentów walczących z otyłością. Rekordowa redukacja masy ciała (Getty Images, East News)

Koncern Eli Lilly & Co. zapowiada spektakularne efekty nowego leku na odchudzanie. Ma być bezpieczny i skuteczniejszy niż preparaty, które obecnie dostępne są na rynku. Czy i kiedy preparat trafi na polski rynek?

spis treści

1. Zastrzyk na otyłość?

Nowy lek opracowany przez koncern Eli Lilly & Co nazywa się retatrutide (retatrutyd). Preparat nie został jeszcze zatwierdzony, jest teraz w fazie badań, ale dane na temat jego skuteczności są bardzo obiecujące. Wstępnie wskazują, że powoduje większą utratę wagi niż Ozempic, Mounjaro czy Wegovy.

Nowy lek od Eli Lilly & Co. pozwalał schudnąć chorym z otyłością nawet 26 kg w 11 miesięcy
Nowy lek od Eli Lilly & Co. pozwalał schudnąć chorym z otyłością nawet 26 kg w 11 miesięcy (Getty Images)
Zobacz film: "Ta żywność zmienia metabolizm i powoduje otyłość"

O obiecujących wynikach badań leku na otyłość pisze m.in. popularyzator wiedzy medycznej - lek. Bartosz Fiałek. Na łamach "NEJM" ukazały się wyniki II fazy badania klinicznego dotyczącego skuteczności preparatu.

- Retatrutyd przyjmowany przez 48 tygodni istotnie zmniejszał masę ciała u pacjentów z otyłością, średnia zmniejszenia masy ciała wyniosła aż ponad 24 proc. - podkreśla ekspert.

W badaniu wzięło udział 337 osób. Wykazano, że przy najniższej skuteczności lek powodował spadek masy ciała o ok. pięć proc. Rekordziści po 11 miesiącach redukowali masę nawet o 30 proc., czyli o 26 kilogramów.

2. Badania mają potrwać do 2025 r.

Koncern wskazuje na dodatkowe korzyści związane ze stosowaniem leku. Badanie opublikowane z kolei na łamach "The Lancet" wykazało, że u pacjentów cierpiących równocześnie na cukrzycę typu 2 i otyłość, po zastosowaniu leku obserwowano lepszą kontrolę glikemii i wyraźny spadek masy ciała nawet o 17 proc. w ciągu dziewięciu miesięcy terapii.

Wśród zgłaszanych efektów ubocznych leku najczęściej pojawiają się dolegliwości trawienne, takie jak wymioty, zaparcia biegunki o natężeniu łagodnym lub umiarkowanym. Zgłaszało je do 16 proc. pacjentów.

Badania mają potrwać do 2025 r. i dopiero wtedy jest szansa na oficjalne dopuszczenie leku do obrotu.

- Możemy dalej badać potencjał retatrutydu w badaniach fazy trzeciej, które będą wykraczały poza redukcję masy ciała i skupią się na kompleksowym leczeniu otyłości i jej powikłań - zapowiada Dan Skovronsky, dyrektor medyczny i naukowy Eli Lilly.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze