Trwa ładowanie...

Lek, na który czekał cały świat. Został już zatwierdzony

Avatar placeholder
04.07.2024 12:52
Nowy lek na chorobę Alzheimera zatwierdzony, ale nie na wszystkich pacjentów zadziała
Nowy lek na chorobę Alzheimera zatwierdzony, ale nie na wszystkich pacjentów zadziała (Getty Images)

Na skuteczne leki na chorobę Alzheimera od lat czeka wielu pacjentów i ich rodziny. Dziś wiemy już, że wizja wprowadzenia nowego preparatu na rynek zbliża się wielkimi krokami. Choć wprowadzany lek nadal nie cofnie choroby, może znacząco spowolnić jej rozwój.

spis treści

1. Lek Kisunla coraz bliżej

Preparat, o którym mowa, został już zatwierdzony przez Agencję Żywności i Leków w Stanach Zjednoczonych. W badaniach klinicznych Kisunla udowadnia swoje działanie spowalniające spadek funkcji poznawczych, co daje nową nadzieję dla pacjentów z rozwijającą się demencją w postaci choroby Alzheimera oraz ich rodzin.

Warto jednak podkreślić, że lek skierowany jest do chorych z łagodnymi objawami zaburzeń funkcji poznawczych, czyli może być skuteczny jedynie u pacjentów w początkowym stadium choroby.

Zobacz film: "Owoc morwy zmniejsza ryzyko alzheimera"

Agencja Żywności i Leków informuje także o skutkach ubocznych stosowania leku, do których mogą należeć objawy przeziębieniowe, wymioty bądź zmiana ciśnienia krwi. Badacze podkreślają także, że może dojść do reakcji anafilaktycznych.

2. W jaki sposób ma dziać lek na Alzheimera?

Choroba Alzheimera rozwija się, gdy w mózgu zaczynają gromadzić się toksyczne białka tau oraz beta-amyloid, którego wpływ na mózg można porównać do lepiącej substancji oklejającej połączenia neuronowe.

Producent leku - firma Eli Lilly podkreśla, że to pierwszy tego rodzaju lek o działaniu ukierunkowanym na beta-amyloid, ograniczający jego przyrost. Firma z siedzibą w Indianapolis przeprowadziła badanie z udziałem 1700 pacjentów, które wykazało, że ci, którzy otrzymywali comiesięczne wlewy substancji notowali o 35 proc. wolniejszy rozwój choroby niż pacjenci z grupy placebo.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze