Trwa ładowanie...

Lek przeciwbólowy zniknął z aptek. Produkcja nie zostanie wznowiona, a lek nie ma zamiennika

 Karolina Rozmus
30.11.2022 18:13
Dolcontral niedostępny w aptekach
Dolcontral niedostępny w aptekach (Getty Images)

Silny lek przeciwbólowy przeznaczony do iniekcji zniknął z aptek. Producent poinformował, że cały zapas preparatu Dolcontral został wyprzedany, a produkcja zakończona. Lek nie ma bezpośrednich zamienników.

spis treści

1. Dolcontral znika z aptek i już do nich nie wróci

Jak podaje serwis gdziepolek.pl, WZF Polfa Warszawa wystosowała oficjalną informację na temat preparatu o nazwie Dolcontral.

"Cały dostępny zapas został wyprzedany, a produkt dostępny u dystrybutorów może znajdować się w obrocie do zakończenia terminu ważności wyżej wymienionego produktu" – informuje producent za pośrednictwem portalu.

Zobacz film: "Niebezpieczne leki"

Według danych na stronie gdziepolek.pl Dolcontral obecnie jest nie do kupienia – produkt w dawce 0,1g/2 ml oraz 0,05 g/1 ml nie jest dostępny w żadnej aptece w Polsce współpracującej z serwisem. Lek nie posiada także zamienników.

2. Dolcontral – co to za lek?

Dolcontral to lek z grupy opioidów. Zawiera petydynę, substancję przeciwbólową o bardzo silnym działaniu. Dolcontral przeznaczony jest do iniekcji – podskórnej, domięśniowej i dożylnej.

Lek przeciwbólowy zniknął z aptek
Lek przeciwbólowy zniknął z aptek (Getty Images)

Stosuje się go u pacjentów powyżej pierwszego roku życia i u osób dorosłych w bólu o bardzo dużym nasileniu. To jest w bólu związanym z operacją, bólu pooperacyjnym oraz spowodowanym kolką wątrobową i nerkową. Substancja używana jest również w podtrzymaniu znieczulenia.

Lek nie służy do leczenia przewlekłego bólu.

W ulotce producent informuje, że Dolcontral jest podawany przez personel medyczny i powinien być stosowany zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza. Jak każdy lek, może jednak powodować działania niepożądane, m.in. pod postacią reakcji uczuleniowej, zmian zdolności poznawczych, trudności w podejmowaniu decyzji i zaburzeń postrzegania; stanów pobudzenia itd.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze