Trwa ładowanie...

Lekarka ostrzega i radzi. Te zapachy działają odstraszająco na kleszcze

 Anna Klimczyk
11.05.2024 19:41
Jak ochronić się przed kleszczami?
Jak ochronić się przed kleszczami? (Getty Images, archiwum prywatne)

Przypalanie, smarowanie różnorakimi substancjami, np. benzyną, masłem albo tłuszczem. W internecie znajdziemy wiele "nowatorskich sposobów" na usunięcie kleszcza. Jednak lekarze ostrzegają, że takie postępowanie może być szalenie niebezpieczne. - To są wszystko jakieś paranoiczne rady - ostrzega dr Cubała-Kucharska.

spis treści

1. "Jesteśmy w szczycie kleszczowego sezonu"

Z zestawienia zachorowań na choroby zakaźne w Polsce wynika, że od 1 stycznia do 30 kwietnia w naszym kraju potwierdzono 3 427 przypadków boreliozy. W analogicznym okresie ubiegłego roku odnotowano 3 262 przypadki. Lekarze prognozują, że rok 2024 może być rekordowy pod względem zachorowania na choroby odkleszczowe.

- Jesteśmy w szczycie kleszczowego sezonu. Obecnie bardzo wielu pacjentów zgłasza się do lekarzy, ponieważ zauważyli u siebie kleszcza, którego nie potrafią usunąć. Na oddziale mamy już wiele dzieci z boreliozą czy kleszczowym zapaleniem mózgu. Fakt, że kleszczy pojawia się coraz więcej, jest związany ze zmianą klimatu - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dr Lidia Stopyra, specjalistka pediatrii i chorób zakaźnych, ordynatorka Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala im. Żeromskiego w Krakowie.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

- Statystyki pokazują, że w tym roku kleszy jest bardzo dużo. Pojawiły się również nowe odmiany tych pajęczaków - dodaje dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska, specjalistka medycyny rodzinnej, członkini Polskiego Towarzystwa Żywieniowego i założycielka Instytutu Medycyny Integracyjnej Arcana.

Lekarki przyznają, że szczyt zachorowań na choroby przenoszone przez kleszcze przypada na miesiące od maja do początku sierpnia oraz we wrześniu. I to właśnie wtedy trzeba szczególnie uważać na te z pozoru niegroźne pajęczaki. Powód? Mogą one przenosić patogeny, które przedostają się do krwiobiegu człowieka i rozprzestrzeniają w jego organizmie. Najgroźniejszymi schorzeniami, będącymi następstwami ugryzienia kleszcza są: kleszczowe zapalenie mózgu oraz borelioza. Zatem jak chronić się przed ukłuciem tego pajęczaka?

- Przede wszystkim powinniśmy dobrze przygotować się do wszelkich wiosennych i letnich wypraw do lasu czy na łąkę, bo tam najszybciej natkniemy się na kleszcze. Po pierwsze - zadbajmy o odpowiedni strój. Pamiętajmy o czapce, długich spodniach i bluzie z długim rękawem. Aby jeszcze lepiej się zabezpieczyć, możemy zastosować repelenty oparte na DEET, czyli produkty odstraszające kleszcze - radzi dr Stopyra.

2. Ten zapach odstraszy kleszcze

Pomocne w odstraszaniu kleszczy mogą okazać się także naturalne sposoby. Idealnie sprawdzi się do tego olejek lawendowy. Kleszcze bardzo nie lubią jego zapachu.

- Podobnie zadziała olejek cytrynowy, szałwia, rozmaryn, tymianek, mięta pieprzowa czy aloes. Kleszcze odstraszy również zapach drzewa herbacianego - wylicza dr Cubała-Kucharska.

Jednak samo zabezpieczenie się przed spacerem to nie wszystko. Po takiej wyprawie należy dokładnie obejrzeć ciało.

- Po spacerze najlepiej wziąć prysznic. Pamiętajmy, że kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza (na rękach, nogach, głowie, za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych). Taki "przegląd" pozwoli nam szybko zauważyć intruza. Najczęściej, aby doszło do zakażenia, kleszcz musi przebywać długo wbity w skórę. Dlatego tak istotne jest, aby jak najszybciej go usunąć - tłumaczy dr Stopyra.

Jak to zrobić? Ekspertki twierdzą, że najlepiej użyć w tym celu pęsety lub specjalnego zestawu, który znajdziemy w każdej aptece. Radzą, aby zdezynfekować miejsce wkłucia i wyciągać pajęczaka jak najbliżej skóry w taki sposób, by go nie rozgnieść, a następnie zdecydowanym ruchem pociągnąć w kierunku przeciwnym do wkłucia.

- Usunięcie tego pajęczaka przy pomocy np. kleszczołapek, które znajdziemy w aptece, jest naprawdę proste. Myślę, że każdy sobie z tym poradzi. Natomiast żeby wyciągnąć kleszcza pęsetą, trzeba mieć już wprawę, wiedzieć, jak go złapać. Chodzi przede wszystkim o to, żeby wyjąć kleszcza w całości. Jeżeli w miejscu wkłucia zostanie jakiś fragment pajęczaka np. główka, to wówczas należy udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej - podnosi dr Cubała-Kucharska.

3. Niebezpieczne rady

W internecie znajdziemy wiele "nowatorskich sposobów" na usunięcie kleszcza. Przypalanie, smarowanie różnorakimi substancjami, np. benzyną, masłem albo tłuszczem. Dr Cubała-Kucharska ostrzega, że takie postępowanie może być bardzo niebezpieczne.

- To są wszystko jakieś paranoiczne rady, które mogą przynieść nam więcej szkody niż pożytku. Pozostańmy przy tradycyjnych metodach zabezpieczania się. Naprawdę zdarzali się pacjenci, którzy chcieli przypalić kleszcza, a potem trafiali na SOR z poważnymi poparzeniami - podnosi specjalistka medycyny rodzinnej.

Jednak samo usunięcie kleszcza nie wystarczy. Gdy już pozbędziemy się tego pajęczaka, powinniśmy obserwować miejsce po wkłuciu.

- Taka czujność jest bardzo istotna, ponieważ niektóre z charakterystycznych objawów zakażenia, takie jak np. zaczerwienienie (charakterystyczny rumień) i obrzęk, mogą się pojawiać nawet kilka tygodni po kontakcie z kleszczem. Jeżeli zaobserwujemy na ciele takie zmiany, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza - radzi dr Stopyra.

Jednak, jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego warto zaszczepić się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.

- Najlepszym momentem, aby się zaszczepić, jest początek roku. Ci, którzy tego nie zrobili, czasu nie cofną, dlatego rekomenduję, aby zdecydować się na szczepienie jak najszybciej. Niestety na boreliozę szczepionki nie ma, ale trwają intensywne prace nad tym, by wprowadzić ją na rynek - podsumowuje ordynatorka Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala im. Żeromskiego w Krakowie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze