Bije w Polsce rekordy popularności. Lekarka ostrzega przed popularną kuracją
Leczenie pijawkami lekarskimi cieszy się w Polsce dużą popularnością, co pokazała nie tylko pandemia COVID-19, ale i stale rosnąca liczba gabinetów specjalizujących się w tej metodzie walki z niektórymi chorobami. Specjaliści ostrzegają jednak przed niebezpieczeństwem, z jakim może wiązać się podanie pijawek pacjentom chorującym na niewydolność nerek czy po transplantacji narządu. Hirudoterapię, bo tak nazywa się metoda wykorzystująca pijawki w celach zdrowotnych, odradza swoim pacjentom nefrolog dr Katarzyna Muras-Szwedziak.
1. Pijawki lekarskie mogą szkodzić
Hirudoterapia ma wśród lekarzy wielu zwolenników, jak i przeciwników. Pierwsi przekonują, że metoda jest prosta i charakteryzuje się niższym ryzykiem pojawienia się skutków ubocznych niż przy leczeniu tych samych schorzeń innymi metodami. Inni wymieniają długą listę stanów zdrowia, które są przeciwskazaniem do zastosowania pijawek.
Należą do nich:
- ciąża,
- stany ciężkiego niedożywienia,
- choroby związane z upośledzeniem krzepnięcia krwi,
- hemofilia,
- menstruacja,
- czynna gruźlica,
- gorączka
- schorzenia o podłożu psychicznym, takie jak depresja czy nerwica.
Dr n. med. Katarzyna Muras-Szwedziak, nefrolog i internista, zwróciła w mediach społecznościowych uwagę na coraz większą grupę pacjentów, którzy sięgają po leczenie pijawkami. Lekarka kategorycznie odradziła stosowanie jej u jeszcze jednej grupy pacjentów, a mianowicie tych, którzy przyjmują leki immunosupresyjne. Na potwierdzenie swoich słów przytoczyła badania, w których okazało się, że u pacjentów korzystających z hirudoterapii pojawiły się trudne do wyleczenia infekcje bakteryjne.
2. Kiedy warto stosować pijawki?
Nefrolog przytoczyła też badanie, z którego wynika, że pijawki mogą być skuteczne w mikrochirurgii czy terapii krwiaków. Zastrzegła jednak, że tego typu kurację należy zawsze podawać pod osłoną antybiotyków, w odpowiednich warunkach i przez wykwalifikowanego specjalistę.
Powszechnie uważa się, że pijawki mogą pomóc w schorzeniach takich jak:
- podwyższony poziom cholesterolu,
- impotencja,
- hemoroidy,
- bóle głowy,
- owrzodzenie żołądka i dwunastnicy,
- alergie,
- choroby zakrzepowo-zatorowe,
- schorzenia układu moczowo-płciowego.
Z dostępnych badań naukowych wynika, że w ślinie pijawki lekarskiej znajduje się dobroczynna substancja zwana hirudyną, która wykazuje działanie zmniejszające krzepnięcie krwi oraz pozostałe związki o działaniu przeciwbólowym. Uważa się, że enzymy uwalniane przez pijawkę mają także działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne, wyrównujące ciśnienie krwi.
Katarzyna Gałązkiewicz, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.