Lekarka pokazała, jak wyglądają "covidowe palce". Nastolatek trafił na SOR
Jednym z nietypowych objawów zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 są zmiany na skórze przypominające odmrożenia w obrębie dłoni i stóp, które są nazywane przez naukowców covidowymi palcami. Dr Maria Kłosińska pokazała zdjęcie, na którym widać, jak zmieniły się kończyny u zakażonego nastolatka, który trafił na miejscowy SOR.
1. Covidowe palce - nietypowy objaw zakażenia SARS-CoV-2
"Covidowe palce" najczęściej występują u osób młodszych i dzieci zakażonych wirusem. W większości dotyczą one pacjentów, u których choroba przebiega łagodnie lub bezobjawowo. U zakażonych pojawia się lekkie czerwono-fioletowe odbarwienie i obrzęk na czubku palców, które może przypominać odmrożenie i powodować uczucie pieczenia. W skrajnych przypadkach mogą pojawić się także suche owrzodzenie, nadżerki, pęcherze i pęknięcia skóry.
Jako pierwsi o występowaniu covidowych palców u pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 informowali amerykańscy i hiszpańscy naukowcy jeszcze na początku pandemii. Kilka dni temu objaw ten zauważono na jednym z polskich SOR-ów.
Dr Maria Kłosińska z Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie opublikowała zdjęcie na Twitterze, które obrazuje zmiany skórne nastolatka zakażonego koronawirusem. Jak informuje lekarka, chłopiec gorączkował przez 12 dni, aż w końcu trafił na SOR, gdzie rozpoznano u niego COVID-19.
Zapuszczona 12dniowa gorączką u nastolatka, która nie szła na antybiotyku od 5 dni, a u taty pojawiła się przedwczoraj gorączka 40stp jednak🤦🏼♀️ była covidem. Prosimy o czujność. Wśród gąszczu różnych chorób covidy i pimsy nadal są obecne.
— Kłosińska Maria (@MariaKlosinska) February 19, 2021
A tu nowe, kolejne covidowe palce. #SOR pic.twitter.com/Hkb7XVb664
2. Zmiany na skórze sygnałem ostrzegawczym
Lekarze podkreślają, aby osoby, które zauważą u siebie zmiany skórne na dłoniach i stopach, traktowały je poważnie - powinny izolować się od społeczeństwa i jak najszybciej wykonać test w kierunku SARS-CoV-2.
- Zmiany skórne często są takim sygnałem ostrzegawczym, bo dotyczą w zdecydowanej większości osób bezobjawowych, które nieświadomie mogą zarażać innych. W związku z tym, jeśli pojawią się jakieś zmiany na skórze u osób, które wcześniej nie miały problemów dermatologicznych i mogły mieć kontakt z zakażonym SARS-CoV-2, to bezwzględnie powinny one wykonać badanie - wymaz w kierunku koronawiusa - przyznaje w rozmowie z WP abcZdrowie prof. dr hab. n. med. Irena Walecka, kierownik Kliniki Dermatologii CMKP Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.
Lekarka wyjaśnia, że część zmian na skórze towarzyszących chorobie, prawdopodobnie ma związek z zaburzeniami krzepnięcia i zapaleniem naczyń. U zakażonych na palcach mogą również występować zmiany niedokrwienne z tendencją do martwicy, ale dotyczy to raczej starszych pacjentów i osób z chorobami współistniejącymi. Z reguły w takich przypadkach przebieg COVID-19 jest ciężki i w tej grupie odnotowywana jest duża śmiertelność.
3. Kiedy zmiany na skórze ustępują?
Międzynarodowa Liga Towarzystw Dermatologicznych i Amerykańska Akademia Dermatologii przeanalizowały dane z 990 przypadków z 39 krajów. Odkryli, że covidowe palce - zwłaszcza u nóg - często utrzymywały się przez 15 dni, ale czasami nawet do 150 dni.
Dr Esther Freeman, główna badaczka Międzynarodowego Rejestru Dermatologicznego COVID-19 i dyrektor Global Health Dermatology w Massachusetts General Hospital, powiedziała:
"Zwracamy uwagę na pacjentów z covidowymi palcami, którzy mają objawy od 150 dni. Te dane poszerzają naszą wiedzę o tym, jak COVID-19 może wpływać na wiele różnych narządów, nawet po wyzdrowieniu pacjentów z ostrej infekcji. Skóra może odzwierciedlać stan zapalny, który może mieć miejsce w innych częściach ciała" - wyjaśniała Freeman.
Naukowcy uważają, że zmiany skórne, takie jak covidowe palce, powinny być uważane za "kluczowy objaw diagnostyczny" wirusa. Objawy skórne mogą odgrywać podstawową rolę w wykrywaniu infekcji u osób bez objawów, dlatego apelują, aby nie lekceważyć zmian skórnych i czym prędzej wykonać test w kierunku SARS-CoV-2.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także:
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.