Lekarz odesłał go do psychiatry. 19-latek zmarł z powodu chłoniaka
19-latek zmarł po tym, jak lekarz zbagatelizował jego dolegliwości i przeoczył masywny, niemal dwukilogramowy guz w klatce piersiowej. W czasie jednej z wizyt zasugerował nawet, że chłopak powinien skonsultować się z psychiatrą.
1. Brak diagnozy, brak leczenia
Christopher Chaffey – 19-latek, który pojawił się w brytyjskim "The X Factor" – zmarł z powodu przeoczenia lekarza. Mimo wielokrotnie zgłaszanego bólu w klatce piersiowej lekarz nie zdołał postawić trafnej diagnozy.
"Koroner stwierdził, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że mógłby zostać uratowany. Gdyby tylko został zdiagnozowany, wtedy gdy po raz pierwszy wspomniał o swoich objawach: bólach w klatce piersiowej" – powiedział w mediach jego brat, Michael.
Kiedy młody chłopak po raz pierwszy poczuł niepokojące dolegliwości, nie zwlekał z wizytą u lekarza. Ta nie przyniosła odpowiedzi na pytanie o źródło bólu, podobnie jak kolejne 11 konsultacji lekarskich.
Podczas jednej z nich lekarz rodzinny zasugerował nawet zaburzenia lękowe. Poinformował Christophera, że powinien skonsultować się z psychiatrą.
2. Zmarł tydzień po usłyszeniu diagnozy
15 miesięcy po wystąpieniu pierwszych symptomów, budzących niepokój Christophera, na jego szyi pojawiło się zgrubienie. Reakcja medyków była natychmiastowa – młody chłopak został przewieziony do szpitala Castle Hill.
Badania wykazały, że Christopher ma chłoniaka nieziarniczego o agresywnym przebiegu. Na skuteczne leczenie było jednak już za późno – chłopak zmarł tydzień po postawieniu diagnozy.
Choć od tragedii minęło już 13 lat, brat Christophera wciąż walczy o to, by śmierć 19-latka nie poszła na marne.
W tym celu prowadzi teraz Maraton Londyński ku jego pamięci – aby zwiększyć świadomość raka, który zabił go 13 lat temu. Za pośrednictwem mediów nagłaśnia sprawę, powtarzając, że chce, żeby śmierć Christophera mogła zostać przekuta w pozytywne doświadczenie i żeby jego brat mógł być dumny.
3. Czym jest chłoniak?
Chłoniak nieziarniczy to złośliwy nowotwór układu limfatycznego. W Polsce odnotowuje się ok. 3000 zachorowań i 1500 zgonów z powodu tego typu nowotworu. Istnieją różne rodzaje chłoniaków – o mniejszej i większej złośliwości, chłoniaki B i T czy wreszcie chłoniaki limfocytowe, plazmocytowe i centrocytowe.
Chłoniak nieziarniczy o agresywnym przebiegu to typ nowotworu, który charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu i opornością leczenia. W zaledwie ok. 30-40 proc. przypadków odnotowuje się długotrwałą remisję.
Jakie objawy może dawać chłoniak nieziarniczy?
- powiększone węzły chłonne w okolicy pach, szyi i w pachwinach
- gorączka lub nocne poty
- nieuzasadniona utrata wagi
- zmęczenie, osłabienie
- bóle brzucha i zaburzenia trawienia
- objawy neurologiczne
Choć problem mogą sygnalizować także nieprawidłowości w parametrach morfologii krwi (np. leukopenia, małopłytkowość, anemia), to jedynym sposobem potwierdzenia chłoniaka nieziarniczego jest biopsja.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
- "Chłoniaki, których nie znamy. Problem, którego nie widzimy”. Rusza pierwsze w Polsce badanie jakości życia chorych z chłoniakiem skórnym T-komórkowym (CTCL)
- 19-latka walczy z zaawansowanym chłoniakiem. Diagnoza opóźniła się o kilka miesięcy przez pandemię koronawirusa
- 5 cichych zabójców - nowotwory, które rozwijają się bezobjawowo (WIDEO)
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.