Trwa ładowanie...

Lekarz ostrzega przed wysokimi dawkami. "Promuje istny burdel mikrobiologiczny w jelicie"

 Karolina Rozmus
22.10.2022 15:50
Lekarz przestrzega przed długotrwałą suplementacją żelaza
Lekarz przestrzega przed długotrwałą suplementacją żelaza (Adobe Stock/Instagram)

Oskar Kaczmarek, ekspert ds. mikrobioty i terapii mikrobiologicznej, znany w sieci jako ''dr_microbiome'', przyznaje, że jego pacjentki zażywają żelazo bez ograniczeń. Nie wiedzą, jak bardzo mogą sobie zaszkodzić.

spis treści

1. Suplementacja żelaza

- Suplementujesz żelazo? Pacjentki łykają go aktualnie jak cukierki. Pamiętaj, że długotrwała podaż preparatów żelaza, szczególnie w wysokich dawkach, promuje istny burdel mikrobiologiczny w jelicie – mówi w wideo opublikowanym w mediach społecznościowych lek. dent. Oskar Kaczmarek, popularyzator wiedzy na temat mikrobioty jelitowej.

W poście ekspert podkreśla, że długotrwała suplementacja żelaza powoduje zmiany w mikrobiocie jelitowej.

Zobacz film: "Anemia"
Żelazo suplementuje się w przypadku niedokrwistości
Żelazo suplementuje się w przypadku niedokrwistości (Getty Images)

Zwraca też uwagę na to, że zbyt duża ilość żelaza w przewodzie pokarmowym – to jest w jelicie – prowadzi do wystąpienia stresu oksydacyjnego, a co za tym idzie powstania stanu zapalnego. Skutkiem tego może być uszkodzenie śluzówki jelita.

"Dlatego, jeżeli wymagana jest czasowa podaż preparatów żelaza - robimy to tylko i wyłącznie pod okiem specjalisty" – apeluje ekspert i zaznacza, że zanim jednak sięgniemy po suplement z żelazem, należy zdiagnozować przyczynę niedoborów.

Przyznaje też, że niepokoi go obecność tego pierwiastka w wielu suplementach diety.

2. Niedobór żelaza – o czym może świadczyć?

Choć przyjęło się myśleć, że niedobór żelaza to kwestia nieodpowiedniej diety czy okresu ciąży, to nie są to jedyne przyczyny braków w organizmie.

Za niedoborem żelaza mogą stać także:

  • leki utrudniające wchłanianie go z pożywienia – w tym m.in. leki IPP oraz inne leki stosowane np. na zgagę,
  • choroby układu pokarmowego, w tym stany zapalne żołądka i nieswoiste zapalenia jelit (NZJ),
  • zakażenie bakterią Helicobacter pylori,
  • celiakia.

W przypadku niektórych z chorób nawet długotrwała suplementacja żelazem może być nieskuteczna, a przy tym wpływać negatywnie na mikrobiom. Pacjenci zażywający żelazo zazwyczaj narzekają na bóle brzucha, nudności, skurcze czy zaparcia.

Problem może być znacznie bardziej złożony – preparaty żelaza mogą obniżać liczbę dobroczynnych bakterii w jelitach, w tym Lactobacillus, Bifidobacterium, tym samym ułatwiając namnażanie się wspomnianym już bakteriom patogennym. Dodatkowo patogeny te mają wysokie zapotrzebowanie na żelazo, więc długotrwała i nadmierna suplementacja żelaza jest idealną pożywką dla szkodliwych bakterii.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze