Trwa ładowanie...

Lekarz ostrzega przed wysokimi dawkami. "Promuje istny burdel mikrobiologiczny w jelicie"

 Karolina Rozmus
22.10.2022 15:50
Lekarz przestrzega przed długotrwałą suplementacją żelaza
Lekarz przestrzega przed długotrwałą suplementacją żelaza (Adobe Stock/Instagram)

Oskar Kaczmarek, ekspert ds. mikrobioty i terapii mikrobiologicznej, znany w sieci jako ''dr_microbiome'', przyznaje, że jego pacjentki zażywają żelazo bez ograniczeń. Nie wiedzą, jak bardzo mogą sobie zaszkodzić.

spis treści

1. Suplementacja żelaza

- Suplementujesz żelazo? Pacjentki łykają go aktualnie jak cukierki. Pamiętaj, że długotrwała podaż preparatów żelaza, szczególnie w wysokich dawkach, promuje istny burdel mikrobiologiczny w jelicie – mówi w wideo opublikowanym w mediach społecznościowych lek. dent. Oskar Kaczmarek, popularyzator wiedzy na temat mikrobioty jelitowej.

W poście ekspert podkreśla, że długotrwała suplementacja żelaza powoduje zmiany w mikrobiocie jelitowej.

Zobacz film: "Anemia"
Żelazo suplementuje się w przypadku niedokrwistości
Żelazo suplementuje się w przypadku niedokrwistości (Getty Images)

Zwraca też uwagę na to, że zbyt duża ilość żelaza w przewodzie pokarmowym – to jest w jelicie – prowadzi do wystąpienia stresu oksydacyjnego, a co za tym idzie powstania stanu zapalnego. Skutkiem tego może być uszkodzenie śluzówki jelita.

"Dlatego, jeżeli wymagana jest czasowa podaż preparatów żelaza - robimy to tylko i wyłącznie pod okiem specjalisty" – apeluje ekspert i zaznacza, że zanim jednak sięgniemy po suplement z żelazem, należy zdiagnozować przyczynę niedoborów.

Przyznaje też, że niepokoi go obecność tego pierwiastka w wielu suplementach diety.

2. Niedobór żelaza – o czym może świadczyć?

Choć przyjęło się myśleć, że niedobór żelaza to kwestia nieodpowiedniej diety czy okresu ciąży, to nie są to jedyne przyczyny braków w organizmie.

Za niedoborem żelaza mogą stać także:

  • leki utrudniające wchłanianie go z pożywienia – w tym m.in. leki IPP oraz inne leki stosowane np. na zgagę,
  • choroby układu pokarmowego, w tym stany zapalne żołądka i nieswoiste zapalenia jelit (NZJ),
  • zakażenie bakterią Helicobacter pylori,
  • celiakia.

W przypadku niektórych z chorób nawet długotrwała suplementacja żelazem może być nieskuteczna, a przy tym wpływać negatywnie na mikrobiom. Pacjenci zażywający żelazo zazwyczaj narzekają na bóle brzucha, nudności, skurcze czy zaparcia.

Problem może być znacznie bardziej złożony – preparaty żelaza mogą obniżać liczbę dobroczynnych bakterii w jelitach, w tym Lactobacillus, Bifidobacterium, tym samym ułatwiając namnażanie się wspomnianym już bakteriom patogennym. Dodatkowo patogeny te mają wysokie zapotrzebowanie na żelazo, więc długotrwała i nadmierna suplementacja żelaza jest idealną pożywką dla szkodliwych bakterii.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze