Trwa ładowanie...

Lekarze podają powody, dla których kobiety po czterdziestce powinny porzucić alkohol

Avatar placeholder
09.01.2020 13:56
Kobiety po 40 r.ż. powinny uważać z alkoholem
Kobiety po 40 r.ż. powinny uważać z alkoholem (iStock)

Choć alkohol może mieć pozytywne skutki dla zdrowia w niewielkich ilościach, to jego odstawienie bywa wręcz zbawienne dla zdrowia. Ostatnie badania pokazują, że o rezygnacji z alkoholu powinny pomyśleć przede wszystkim kobiety po 40. roku życia.

1. Pozytywne skutki picia alkoholu

Lekarze podkreślają, że odpowiednia ilość alkoholu może mieć dobry wpływ na nasze zdrowie. Kufel zimnego piwa w upalny dzień wzmocni serce i obniży ciśnienie krwi. Dodatkowo wypłucze sól z nerek. Osoby mające problem z oddawaniem moczu doceniają jeszcze jego walory moczopędne.

Dodatkowo alkohol, pity w niewielkich ilościach, może mieć również działanie, które każdy z nas odczuwa inaczej. Są osoby, które po niewielkiej dawce są bardziej zrelaksowane, milej nastawione do otoczenia. Tak jest tylko i wyłącznie, jeśli pijemy rozsądnie. W innym przypadku alkohol będzie skutecznie wyniszczał nasz organizm.

2. Alkohol w trakcie menopauzy

Największym problemem dla wielu osób jest znalezienie odpowiedniej ilości, która nie będzie im szkodziła. Jak do tego problemu podchodzi nauka? Dla kobiety ważącej około 60 kg pięć lampek wina wypitych w ciągu godziny oznacza zatrucie alkoholowe, które może skończyć się śpiączką.

Zobacz film: "Jak alkohol wpływa na wzrok?"
wino nie jest dobrym wyborem dla kobiet
wino nie jest dobrym wyborem dla kobiet

Dodatkowo brytyjscy naukowcy zauważają, że jeśli kobieta i mężczyzna wypiją tę samą ilość alkoholu, kobieta będzie bardziej pijana. Nie dzieje się tak wyłącznie dlatego, że kobiety są zazwyczaj mniejsze od mężczyzn. Proporcjonalnie kobiece ciała zawierają znacznie mniej wody niż męskie.

3. Alkohol po czterdziestce

Po osiągnięciu czterdziestego roku życia, kobiety mające problemy skórne powinny zastanowić się nad całkowitym odstawieniem przede wszystkim białego wina. Wszystko przez to, że im więcej lampek wina wypijemy, tym większe szanse na to, że wystąpi u nas trądzik różowaty. Jest to przewlekłe zapalne schorzenie skóry. Osoby doświadczają występowania wykwitów rumieniowych w okolicach twarzy.

Alkohol wysusza skórę (iStock)
Alkohol wysusza skórę (iStock)

Jeśli ktoś zastanawia się teraz, czy bezpieczniejsze byłoby czerwone wino, to odpowiedź jest prosta. Byłoby, o ile nie wystąpiły już pierwsze objawy. W przeciwnym razie alkohol tylko pogorszy sprawę. Warto wspomnieć w tym miejscu również o tym, że alkohol w ogóle ma negatywny wpływ na skórę. Wysusza ją, osłabia, dzięki czemu jest bardziej podatna występowanie dolegliwości skórnych.

Alkohol jest też największym sprzymierzeńcem dolegliwości występujących w trakcie menopauzy. Badania pokazały, że kobiety pijące większe ilości alkoholu znacznie gorzej odczuwają objawy występujące w trakcie przekwitania – częściej skarżą się na uderzenia gorąca i poty.

4. Alkohol a rak

Niektóre kobiety powinny również przemyśleć dawkowanie alkoholu po menopauzie. Stają się one bowiem bardziej wrażliwe na działanie alkoholu. Dlatego szybciej będą się zatruwały.

Największym zagrożeniem płynącym ze strony napojów alkoholowych jest jednak ryzyko zachorowania na raka piersi. Dzieje się tak, ponieważ każda dawka alkoholu podnosi poziom prolaktyny, hormonu, który pomaga kontrolować organizmowi owulację. Niektórzy naukowcy wierzą, że zbyt wysoki poziom tego hormonu może powodować ryzyko wystąpienia raka piersi.

Im szybciej kobieta przestanie pić, tym dla niej lepiej (iStock)
Im szybciej kobieta przestanie pić, tym dla niej lepiej (iStock)

Międzynarodowa organizacja World Cancer Research Fund na swojej liście czynników kancerogennych umieściła regularne picie alkoholu jako czynnik powodujący nie tylko raka piersi, ale również prostaty, gardła, wątroby, płuc, jelit, trzustki i skóry.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze