Lekarze zignorowali dolegliwości 19‑latki. Kilka miesięcy później konieczna była amputacja
19-letnia studentka z Uppsali w Szwecji, Alicia Ortstad, musiała poddać się amputacji nogi po tym, jak uporczywy ból kolana okazał się rzadkim nowotworem kości. Wczesne sygnały raka początkowo zostały zupełnie zignorowane przez lekarzy.
W tym artykule
Agresywny rak u 19-latki
Problemy 19-latki zaczęły się w 2023 roku, kiedy pojawił się uporczywy ból kolana. Początkowo zlekceważyła objawy, które okazały się być głównym sygnałem alarmowym. Pod koniec sierpnia jej noga spuchła do rozmiarów kuli do kręgli, uniemożliwiając jej chodzenie.
Lekarze zalecili odpoczynek i leki przeciwbólowe, jednak w grudniu 2023 roku rezonans magnetyczny wykazał rzadką i agresywną formę kostniakomięsaka, czyli raka kości. Amputacja była jedyną opcją, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.
Wspierana przez swojego chłopaka, Simona Petterssona, który również przeszedł amputację z powodu kostniakomięsaka, Alicia przeszła zabieg w styczniu 2024 roku i otrzymała protezę. Teraz ostrzega innych przed objawami, które zbagatelizowała.
Jakie są objawy raka kości?
- Patrząc wstecz, widzę wiele znaków, które całkowicie zignorowałam, a które teraz wiem, że były sygnałami, że coś jest nie tak. Lekarze kazali mi tylko odpoczywać i przepisywali paracetamol, ale było tylko gorzej - powiedziała 19-latka w jednym ze swoich nagrań.
Zobacz także: 27-latka miała tylko jeden objaw. Okazało się, że to rak
Długa droga do diagnozy
"Tępy ból kolana", który zaczął się 18 miesięcy wcześniej, w ciągu kilku miesięcy uniemożliwił jej normalne funkcjonowanie. Mimo to, jej dolegliwości były lekceważone przez kilku lekarzy w przychodniach i szpitalach.
Prośby o rezonans magnetyczny były ignorowane, a zamiast tego lekarze podawali jej zastrzyki z kortyzonu, jak w przypadku kontuzji sportowej. Później pojawiło się znaczne opuchnięcie stawu oraz widoczne niebieskie żyły, które wydawały się "wychodzić" z kolana.
U Alicii pojawiły się też objawy, które wydawały się niezwiązane z problemami mięśniowo-szkieletowymi, takie jak częste przeziębienia, ekstremalne zmęczenie i trudności z koncentracją na zajęciach.
W grudniu 2023 roku, po miesiącach cierpienia, 19-latka w końcu przeszła rezonans magnetyczny. Wyniki były druzgocące - miała kostniakomięsaka, rzadką i agresywną formę raka kości.
Nowe spojrzenie na życie
Kostniakomięsak to najczęstszy rodzaj raka kości, który dotyka głównie dzieci i młodych dorosłych poniżej 20. roku życia. Uporczywy ból kości, opuchlizna i widoczny guzek na kości to charakterystyczne objawy.
Krótko po diagnozie, Alicia otrzymała wiadomość, że amputacja nogi będzie jedynym sposobem na wyleczenie tej śmiertelnej choroby. Okres po operacji był dla 19-latki jednym z najtrudniejszych.
- Po amputacji to była ogromna zmiana, nagle nie miałam nogi. Pierwszy tydzień był najgorszy. Ból był nie do zniesienia, zwłaszcza ból fantomowy - zawsze czułam swoją nogę, mimo że jej nie było. To było najgorsze, ciągle odczuwać ból w kończynie, której już nie ma - wspomina.
Po kilku dniach nauczyła się wstawać, a później chodzić o kulach z protezą. Jednak zaledwie tydzień później musiała przejść drugą operację, aby usunąć przerzuty, rozprzestrzenienie się komórek rakowych z pierwotnego guza do płuc.
- To był kolejny cios i nie mogłam już chodzić z powodu bólu w górnej części ciała oraz dolnej - ale tydzień później wróciłam na właściwe tory - powiedziała.
Alicia spędziła ostatni rok na rekonwalescencji i przyzwyczajaniu się do nowej protezy, a teraz publikuje na TikToku, gdzie jej zmagania śledzi miliony użytkowników.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródła
- TikTok
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.