Trwa ładowanie...

Leki a słońce

Avatar placeholder
20.02.2023 16:54
Leki a słońce
Leki a słońce (Zdjęcie leków / Shutterstock)

Odczyn fototoksyczny powstaje pod wpływem substancji wprowadzonych do organizmu, które potrafią zwiększyć wrażliwość skóry na słońce ultrafioletowe. Zmiany mijają po odstawieniu tabletek, ale ze słońca trzeba korzystać rozsądnie, zwłaszcza gdy przyjmujemy leki.

spis treści

1. Reakcja na słońce

Coraz częściej właśnie światło słoneczne jest przyczyną schorzeń skóry (fotodermatozy). Niekiedy za te choroby skóry odpowiada samo słońce, ale czasem winna jest zewnętrzna substancja światłouczulająca. Na skórze pojawia się odczyn fototoksyczny lub fotoalergiczny. Odczyn fototoksyczny pojawia się pod wpływem zażywanych leków. Na skórze wystawionej na słońce (np. skórze ramienia, uda itp.) może pojawić się zmiana, która będzie wyglądała jak nasilone oparzenie słoneczne. Czasem jest to ostry rumień z pęcherzykami. Odczyn fotoalergiczny pojawia się po zastosowaniu środków o działaniu fotouczulającym. Zmiany widoczne są na skórze dopiero po dobie od nasłoneczniania i rozprzestrzeniają się poza miejsca wystawione na działanie słoneczne. Są to grudki z osoczem, które wycieka z krostek.

Cząsteczki leków zmieniają się pod wpływem słońca w alergeny, które uczulają, podobnie jak pyłki traw. Może dojść do stanu zapalnego skóry z obrzękiem i pokrzywką. Innymi przyczynami przebarwień skóry po naświetleniu mogą być zaburzenia rytmu pracy jajników, ciąża i stany zapalne organizmu. Uważać na słońce muszą osoby, które stosowały zabiegi dermatologiczne, ich skóra jest wrażliwsza.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Reakcje skórne na słonce wywołują niektóre rośliny spożywane w nadmiarze, np. koper, marchew, seler, sałata, słonecznik i wiele innych. Ostrożność w opalaniu powinna towarzyszyć osobom, które stosowały depilację laserem czy rozjaśniały wąsik nad ustami.

2. Co może spowodować odczyn fototoksyczny?

Lista substancji, które zwiększają wrażliwość skóry na słońce jest długa np. leki przeciwcukrzycowe, niektóre antybiotyki, leki stosowane w leczeniu problemów układu krążenia. Odczyn fototoksyczny mogą wywołać leki hormonalne i tabletki antykoncepcyjne. Do grupy środków wywołujących ten odczyn należą niektóre leki przeciwtrądzikowe i przeciwłupieżowe, środki przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne.

3. Jak się chronić przed odczynem fototoksycznym?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, żeby rozsądnie korzystać ze słońca. Warto dokładnie czytać ulotki leków i wiedzieć, które z preparatów mogą wywołać odczyn fototoksyczny. Jeśli istnieje prawdopodobieństwo takiego skutku, trzeba kąpiele słoneczne odłożyć na czas zakończenia kuracji tymi lekami. Osoby, które cierpią na schorzenia typu porfiria, trądzik różowaty powinny unikać kontaktu ze słońcem, nosić stosowne ubrania, zakrywające ręce, nogi, dekolt, głowę i dłonie. Warto używać kremów z wysokim filtrem (przeciw promieniom UVB i UVA), czy nie mniejszym niż SPF 30.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze