Trwa ładowanie...

Leki, których brakuje w aptekach

Leki dla astmatyków, preparaty do leczenia zapaleń oskrzeli, ale także te stosowane w terapiach nowotworowych, kilka rodzajów insuliny dla cukrzyków – to tylko niektóre substancje, jakie znalazły się na liście leków, których dostępność w Polsce jest zagrożona. Oznacza to, że w aptekach ich nie ma, a w hurtowniach farmaceutycznych nie da się zamówić.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Jakich leków najczęściej brakuje?

Ministerstwo Zdrowia publikuje takie listy, gdy w przynajmniej 5 proc. aptek zaczyna preparatów brakować. Umieszczenie specyfiku w rejsetrze oznacza też, że nie wolno go wywozić z Polski.

Czy wiesz, jak prawidłowo stosować lekarstwa? Oto powszechne błędy
Czy wiesz, jak prawidłowo stosować lekarstwa? Oto powszechne błędy [5 zdjęć]

Wydaje nam się, że nie ma nic prostszego. Po wyjściu z apteki zerkamy na informacje zawarte na opakowaniu...

zobacz galerię

Informacje o brakach są zgłaszane przez wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych głównemu inspektorowi, a ten informuje o fakcie ministra zdrowia. Ministerstwo Zdrowia zaś zestawienie brakujących leków publikuje w specjalnych  obwieszczeniach. Lista jest jednym z narzędzi, które wprowadzono, żeby ograniczyć problem niekontrolowanego wywozu medykamentów z Polski.

W opublikowanym właśnie najnowszym wykazie znalazły się takie substancje jak kilka rodzajów insuliny (m.in. Insulatard Penfill, Insuman Comb, Insuman Rapid, Humalog), lekarstwa do inhalacji zarówno dla osób chorujących na astmę, jak i przechodzących zapalanie oskrzeli (m.in. Berodual, Atrovent, Serevent), leki przeciwzakrzepowe (m.in. Clexane, Fragmin), leki przeciwpadaczkowe (Vimpat), uspokajające i przciwpsychotyczne stosowane w leczeniu chorób psychicznych (Klozapol), a także szczepionka skojarzona przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, poliomyelitis, H. influenzae typu b i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (Infanrix hexa). Ponadto mogą pojawiać się braki stosowanego u osób po przeszczepach Advagrafu czy leków stosowanych w innych terapiach antynowotworowych (m.in. Ebetrexatu).

W sumie na liście figuruje 158 preparatów. Pełen wykaz można prześledzić na stronie Ministerstwa Zdrowia.

2. Recepty farmaceutyczne

Od początku epidemii koronawirusa pojawiły się obawy o to, czy nie dojdzie do sytuacji, w której zabraknie leków w aptekach. Ten niepokój był całkowicie zasadny, biorąc pod uwagę fakt, iż na kilka miesięcy w Chinach stanęła cała produkcja.

Oznacza to, że firmy farmaceutyczne na całym świecie nie dostawały na czas składników i rozmaitych urządzeń, których potrzebują do wytwarzania leków. Sytuacja jednak przedstawia się zupełnie inaczej, niż prognozowano. Z raportu portalu GdziePoLek.pl, wynika, że lista brakujących leków jest obecnie krótsza, niż przed epidemią. Liczy 39 pozycji, kiedy w grudniu było 50, a w lutym - 48

(Gdzie PoLek)

Głównym powodem odwrócenia trendu jest to, że od 1 kwietnia 2020 r. farmaceuta może wystawić receptę farmaceutyczną w przypadku każdego zagrożenia zdrowia pacjenta, a nie tylko nagłego. Po uzyskaniu większych uprawnień farmaceuci są w stanie łatwo i szybko zapewnić pacjentom alternatywę dla brakującego leku.

3. Jakich leków nie ma w aptekach

Lista brakujących leków, opublikowana przez GdziePoLek.pl, obejmuje preparaty, których nie tylko brakuje (spadek dostępności o 50 proc.), ale także nie można dla nich łatwo znaleźć zamienników.

Wciąż najbardziej brakuje leku Euthyrox N (na choroby tarczycy) oraz systemy transdermalne dla kobiet w okresie menopauzy. Problemy z dostępnością do leków nadal dotykają pacjentów endokrynologicznych wymagających terapii hormonem tarczycy i pacjentek w trakcie hormonalnej terapii zastępczej.

Lista brakujących leków
Lista brakujących leków (Gdzie PoLek)

Kłopoty w ostatnim czasie miały natomiast osoby wymagające leczenia przeciwkrzepliwego acenokumarolem i pacjenci zażywający przeciwpadaczkowy lewetyracetam.

4. Reglamentacja leków

Na skład listy wpływ miała także pierwsza reglamentacja leków Arechin i Plaquenil. Te preparaty mogą być przydatne w zwalczaniu choroby COVID-19.

Autorzy raportu zastrzegają, że ciężko jest prognozować dalszy rozwój sytuacji, nawet na kilka miesięcy naprzód. Jak zauważają, Chiny właśnie uruchamiają gospodarkę po epidemii. Oznacza to wznowienie produkcji w branży farmaceutycznej.

Jednak z drugiej strony obserwujemy spowolnienie produkcji w Europie. Nie mniej alarmujące jest to, że takie kraje jak Indie wprowadzają ograniczenia eksportu produkowanych leków, a USA próbują agresywnie zabezpieczyć dla siebie dostawy kluczowych produktów.

Zobacz także: Koronawirus - jak się przenosi i jak możemy się chronić

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.