Trwa ładowanie...

Leki, których brakuje w aptekach

Avatar placeholder
01.03.2021 12:34
Niektóre leki są trudne dostępne.
Niektóre leki są trudne dostępne. (Shutterstock)

Leki dla astmatyków, preparaty do leczenia zapaleń oskrzeli, ale także te stosowane w terapiach nowotworowych, kilka rodzajów insuliny dla cukrzyków – to tylko niektóre substancje, jakie znalazły się na liście leków, których dostępność w Polsce jest zagrożona. Oznacza to, że w aptekach ich nie ma, a w hurtowniach farmaceutycznych nie da się zamówić.

spis treści

1. Jakich leków najczęściej brakuje?

Ministerstwo Zdrowia publikuje takie listy, gdy w przynajmniej 5 proc. aptek zaczyna preparatów brakować. Umieszczenie specyfiku w rejsetrze oznacza też, że nie wolno go wywozić z Polski.

Czy wiesz, jak prawidłowo stosować lekarstwa? Oto powszechne błędy
Czy wiesz, jak prawidłowo stosować lekarstwa? Oto powszechne błędy [5 zdjęć]

Wydaje nam się, że nie ma nic prostszego. Po wyjściu z apteki zerkamy na informacje zawarte na opakowaniu

zobacz galerię
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Informacje o brakach są zgłaszane przez wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych głównemu inspektorowi, a ten informuje o fakcie ministra zdrowia. Ministerstwo Zdrowia zaś zestawienie brakujących leków publikuje w specjalnych  obwieszczeniach. Lista jest jednym z narzędzi, które wprowadzono, żeby ograniczyć problem niekontrolowanego wywozu medykamentów z Polski.

W opublikowanym właśnie najnowszym wykazie znalazły się takie substancje jak kilka rodzajów insuliny (m.in. Insulatard Penfill, Insuman Comb, Insuman Rapid, Humalog), lekarstwa do inhalacji zarówno dla osób chorujących na astmę, jak i przechodzących zapalanie oskrzeli (m.in. Berodual, Atrovent, Serevent), leki przeciwzakrzepowe (m.in. Clexane, Fragmin), leki przeciwpadaczkowe (Vimpat), uspokajające i przciwpsychotyczne stosowane w leczeniu chorób psychicznych (Klozapol), a także szczepionka skojarzona przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, poliomyelitis, H. influenzae typu b i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (Infanrix hexa). Ponadto mogą pojawiać się braki stosowanego u osób po przeszczepach Advagrafu czy leków stosowanych w innych terapiach antynowotworowych (m.in. Ebetrexatu).

W sumie na liście figuruje 158 preparatów. Pełen wykaz można prześledzić na stronie Ministerstwa Zdrowia.

2. Recepty farmaceutyczne

Od początku epidemii koronawirusa pojawiły się obawy o to, czy nie dojdzie do sytuacji, w której zabraknie leków w aptekach. Ten niepokój był całkowicie zasadny, biorąc pod uwagę fakt, iż na kilka miesięcy w Chinach stanęła cała produkcja.

Oznacza to, że firmy farmaceutyczne na całym świecie nie dostawały na czas składników i rozmaitych urządzeń, których potrzebują do wytwarzania leków. Sytuacja jednak przedstawia się zupełnie inaczej, niż prognozowano. Z raportu portalu GdziePoLek.pl, wynika, że lista brakujących leków jest obecnie krótsza, niż przed epidemią. Liczy 39 pozycji, kiedy w grudniu było 50, a w lutym - 48

(Gdzie PoLek)

Głównym powodem odwrócenia trendu jest to, że od 1 kwietnia 2020 r. farmaceuta może wystawić receptę farmaceutyczną w przypadku każdego zagrożenia zdrowia pacjenta, a nie tylko nagłego. Po uzyskaniu większych uprawnień farmaceuci są w stanie łatwo i szybko zapewnić pacjentom alternatywę dla brakującego leku.

3. Jakich leków nie ma w aptekach

Lista brakujących leków, opublikowana przez GdziePoLek.pl, obejmuje preparaty, których nie tylko brakuje (spadek dostępności o 50 proc.), ale także nie można dla nich łatwo znaleźć zamienników.

Wciąż najbardziej brakuje leku Euthyrox N (na choroby tarczycy) oraz systemy transdermalne dla kobiet w okresie menopauzy. Problemy z dostępnością do leków nadal dotykają pacjentów endokrynologicznych wymagających terapii hormonem tarczycy i pacjentek w trakcie hormonalnej terapii zastępczej.

Lista brakujących leków
Lista brakujących leków (Gdzie PoLek)

Kłopoty w ostatnim czasie miały natomiast osoby wymagające leczenia przeciwkrzepliwego acenokumarolem i pacjenci zażywający przeciwpadaczkowy lewetyracetam.

4. Reglamentacja leków

Na skład listy wpływ miała także pierwsza reglamentacja leków Arechin i Plaquenil. Te preparaty mogą być przydatne w zwalczaniu choroby COVID-19.

Autorzy raportu zastrzegają, że ciężko jest prognozować dalszy rozwój sytuacji, nawet na kilka miesięcy naprzód. Jak zauważają, Chiny właśnie uruchamiają gospodarkę po epidemii. Oznacza to wznowienie produkcji w branży farmaceutycznej.

Jednak z drugiej strony obserwujemy spowolnienie produkcji w Europie. Nie mniej alarmujące jest to, że takie kraje jak Indie wprowadzają ograniczenia eksportu produkowanych leków, a USA próbują agresywnie zabezpieczyć dla siebie dostawy kluczowych produktów.

Zobacz także: Koronawirus - jak się przenosi i jak możemy się chronić

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze