Trwa ładowanie...

Leki, których brakuje w aptekach

Leki dla astmatyków, preparaty do leczenia zapaleń oskrzeli, ale także te stosowane w terapiach nowotworowych, kilka rodzajów insuliny dla cukrzyków – to tylko niektóre substancje, jakie znalazły się na liście leków, których dostępność w Polsce jest zagrożona. Oznacza to, że w aptekach ich nie ma, a w hurtowniach farmaceutycznych nie da się zamówić.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Ministerstwo Zdrowia publikuje takie listy, gdy w przynajmniej 5 proc. aptek zaczyna preparatów brakować. Umieszczenie specyfiku w rejsetrze oznacza też, że nie wolno go wywozić z Polski.

Czy wiesz, jak prawidłowo stosować lekarstwa? Oto powszechne błędy
Czy wiesz, jak prawidłowo stosować lekarstwa? Oto powszechne błędy [5 zdjęć]

Wydaje nam się, że nie ma nic prostszego. Po wyjściu z apteki zerkamy na informacje zawarte na opakowaniu...

zobacz galerię

Informacje o brakach są zgłaszane przez wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych głównemu inspektorowi, a ten informuje o fakcie ministra zdrowia. Ministerstwo Zdrowia zaś zestawienie brakujących leków publikuje w specjalnych  obwieszczeniach. Lista jest jednym z narzędzi, które wprowadzono, żeby ograniczyć problem niekontrolowanego wywozu medykamentów z Polski.

W opublikowanym właśnie najnowszym wykazie znalazły się takie substancje jak kilka rodzajów insuliny (m.in. Insulatard Penfill, Insuman Comb, Insuman Rapid, Humalog), lekarstwa do inhalacji zarówno dla osób chorujących na astmę, jak i przechodzących zapalanie oskrzeli (m.in. Berodual, Atrovent, Serevent), leki przeciwzakrzepowe (m.in. Clexane, Fragmin), leki przeciwpadaczkowe (Vimpat), uspokajające i przciwpsychotyczne stosowane w leczeniu chorób psychicznych (Klozapol), a także szczepionka skojarzona przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, poliomyelitis, H. influenzae typu b i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (Infanrix hexa). Ponadto mogą pojawiać się braki stosowanego u osób po przeszczepach Advagrafu czy leków stosowanych w innych terapiach antynowotworowych (m.in. Ebetrexatu).

W sumie na liście figuruje 158 preparatów. Pełen wykaz można prześledzić na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.