Leki na grzybicę paznokci - grzybica paznokci, lakiery, doustne leki na grzybicę paznokci
Leki na grzybicę paznokci dostępne są zarówno w aptekach stacjonarnych, jak i internetowych. Grzybica paznokci jest niezwykle trudna do wyleczenia, z tego powodu pacjenci zmuszeni są stosować nie tylko preparaty miejscowe, np. lakiery czy płyny, ale również doustne środki farmakologiczne. W doustnych lekach na grzybicę paznokci znaleźć możemy flukonazol, terbinafinę czy itrakonazol.
1. Czym jest grzybica paznokci?
Grzybica paznokci nazywana również grzybiczym zakażeniem paznokci spowodowana jest zwykle atakiem dermatofitów. Szczególnie powszechne są zakażenia dermatofitami Trichophyton rubrum i Trichophyton mentagrophytes. Ponadto, do zarażenia może dojść na skutek kontaktu z dermatofitami: Trichophyton tonsurans, Trichophyton soudanense, Trichophyton verrucosum, Trichophyton interdigitale, Epidermophyton floccosum, Trichophyton violaceum, Microsporum gypseum.
Grzybica paznokci może być również wynikiem zarażenia pleśniowcami lub drożdżakami Candida. Ta popularna choroba paznokci często jest następstwem grzybicy stóp. Schorzenie znacznie częściej atakuje mężczyzn niż kobiety. Wysokim ryzykiem zakażenia grzybicą paznokci obciążone są również osoby w wieku podeszłym.
Wśród typowych objawów grzybicy paznokci specjaliści wymieniają:
- przebarwienia paznokci (mogą one przybierać barwę żółtą, brązową, białą, zieloną lub szarą),
- łamliwość paznokci,
- łuszczenie się płytki paznokcia,
- rozwarstwianie się płytki paznokcia.
Dodatkowo, wskutek choroby paznokcie mogą stać się również zgrubiałe. Grzybica paznokci może objawiać się również nieprzyjemnym zapachem stóp.
Do najważniejszych czynników ryzyka rozwoju grzybicy paznokci zalicza się:
- długotrwałe stosowanie antybiotyków,
- długotrwałe stosowanie sterydów,
- długotrwałe stosowanie leków, które osłabiają układ immunologiczny (przykładem mogą być np. leki immunosupresyjne lub glikokortykosteroidy),
- problemy hormonalne,
- otyłość,
- cukrzycę,
- brak odpowiedniej higieny stóp,
- częste wizyty w saunie lub na basenie,
- urazy paznokci,
- korzystanie z ręcznika osoby zarażonej grzybicą paznokci,
- noszenie cudzych butów
- noszenie cudzych skarpet,
- korzystanie z cudzych przyborów do pielęgnacji stóp i dłoni.
2. Leki na grzybicę paznokci
Leki na grzybicę paznokci dostępne są w różnej formie. W aptekach możemy znaleźć zarówno doustne środki farmakologiczne na grzybicę paznokci, jak i maści, lakiery czy płyny. Lekarz wystawiający receptę musi wziąć pod uwagę stan zdrowia pacjenta, stopień zaawansowania grzybicy, a także rodzaj patogenu, który przyczynił się do rozwoju grzybicy paznokci. Pod uwagę należy wziąć również leki, regularnie przyjmowane przez pacjenta.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Jak pozbyć się nalotu na paznokciu przy grzybicy? - odpowiada lek. Dariusz Czubiński
- Czy grzybica paznokci może dotyczyć tylko kilku palców dłoni? - odpowiada lek. Tomasz Budlewski
- Co można stosować na grzybicę paznokci podczas karmienia piersią? - odpowiada lek. Tomasz Budlewski
2.1. Lakiery na grzybicę paznokci
Lakiery na grzybicę paznokci należy stosować miejscowo, na umytą i dokładnie osuszoną płytkę paznokcia. W składzie lakierów na grzybicę paznokci możemy znaleźć substancję czynną o nazwie cyklopiroks. Ten wielofunkcyjny organiczny związek chemiczny wykazuje działanie nie tylko przeciwgrzybicze i grzybostatyczne, ale również przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Zadaniem cyklopiroksu jest zniszczenie komórek grzyba, a także spowolnienie wzrostu kolonii drobnoustrojów.
Wskazaniem do stosowania lakierów na grzybicę są łagodne i umiarkowane zakażenia grzybicze paznokci spowodowane atakiem dermatofitów lub innych grzybów wykazujących wrażliwość na cyklopiroks.
Lakiery na grzybicę paznokci zawierające cyklopiroks:
- Dermoprox,
- Polinail 8%
- Ciclolack,
- Pirolam,
- Oliprox.
2.2. Doustne leki na grzybicę paznokci
Doustne leki na grzybicę paznokci przepisywane są na receptę. W przypadku grzybicy paznokci czy stóp, stosowanie miejscowych preparatów może nie być wystarczające, z tego powodu pacjent musi przyjmować doustne środki farmakologiczne.
W tabletkach na grzybicę paznokci znaleźć można przede wszystkim substancje pochodne triazolu (przykładem może być flukonazol, terbinafina czy itrakonazol). Tabletki z flukonazolem czy itrakonazolem są niezwykle skuteczne w eliminowaniu dermatofitów oraz drożdżaków. Największe działanie wykazuje w leczeniu grzybów Candida spp., Cryptococcus spp.
Doustne leki na grzybicę paznokci mają dość szerokie zastosowanie. Zwalczają nie tylko grzybicę paznokci, ale również łupież pstry, grzybicę pochwy, grzybicę sromu, grzybicę stóp, grzybicę jamy ustnej, czy rozległą grzybicę układową. Doustne leki na grzybicę paznokci to przede wszystkim:
- Flucofast, tabletki 50 mg
- Flucofast, tabletki 100 mg
- Fluconazole Polfarme, tabletki 50 mg,
- Fluconazole Aurobind, tabletki 50 mg
- Fluconazole Genoptim, tabletki 50 mg
- Flumycon, tabletki 50 mg,
- Mycosyst, tabletki 50 mg.
Zobacz także:
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.