Trwa ładowanie...

Leki na nadciśnienie – rodzaje, bezpieczeństwo

Avatar placeholder
Radosław Rogalski 30.03.2021 21:36
Leki na nadciśnienie – rodzaje, bezpieczeństwo
Leki na nadciśnienie – rodzaje, bezpieczeństwo (123RF)

Wysokie ciśnienie tętnicze krwi jest najczęściej rozpoznawanym schorzeniem układu krążenia. Ma ono szkodliwy wpływ na cały organizm. Leki na nadciśnienie są obecnie powszechnie stosowane. Jednak aby były skuteczne muszą być odpowiednio dobrane. Może się tak stać jedynie wtedy, gdy pacjent i lekarz współpracują ze sobą.

spis treści

1. Leki na nadciśnienie – rodzaje

Obecnie w farmakoterapii nadciśnienia tętniczego stosuje się jedynie środki, których skuteczność została potwierdzona w trakcie długich badań klinicznych. Najczęściej wykorzystuje się leki na nadciśnienie z pięciu podstawowych grup:

  • antagoniści receptora angiotensyny;
  • blokery kanałów wapniowych;
  • inhibitory konwertazy angiotensyny;
  • środki blokujące receptory beta-adrenergiczne (beta-blokery);
  • środki moczopędne (diuretyki).
Zobacz film: "Szczepienie przeciwko HPV"
Leki na nadciśnienie powinny być dostosowane do stanu pacjenta.
Leki na nadciśnienie powinny być dostosowane do stanu pacjenta.

W uzasadnionych przypadkach, stosowane są także leki na nadciśnienie z innych grup. Leki na nadciśnienie zazwyczaj są tak dobierane by ciśnienie tętnicze wynosiło poniżej 140/90 mm Hg. Jednak w niektórych sytuacjach na przykład w przypadku osób chorych na cukrzycę wskazane jest jeszcze większe obniżenie ciśnienia. Istnieją też wskazania by utrzymywać ciśnienie na nieco wyższym poziomie na przykład w przypadku osób zagrożonych tak zwanym niedociśnieniem ortostatycznym. Problem ten dotyczy między innymi osób w podeszłym wieku. Jak łatwo zauważyć leki na nadciśnienie powinny być dobierane indywidualnie w zależności od sytuacji i celu jaki ma zostać uzyskany.

Jak walczyć z nadciśnieniem? (Prezentacja edukacyjna)
Jak walczyć z nadciśnieniem? (Prezentacja edukacyjna) [16 zdjęć]

Nadciśnienie Nadciśnienie dotyka około 1 na 3 Polaków i zwiększa ryzyko zawału i udaru. Ćwiczenia

zobacz galerię

2. Leki na nadciśnienie – bezpieczeństwo

Przy wyborze odpowiedniego środka należy kierować się za każdym razem indywidualnym stanem pacjenta. Ważne jest by wziąć pod uwagę wiele czynników takich jak na przykład:

  • wiek,
  • wagę,
  • płeć,
  • choroby towarzyszące,
  • ryzyko powikłań,
  • tolerancję na lek.

Dlatego leki na nadciśnienie mogą być stosowane tylko i wyłącznie według zaleceń lekarza. Bardzo ważne jest także by były one przyjmowane stale. Nieregularne zażywanie leków może być przyczyną groźnych powikłań. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak ważne jest systematyczne zażywanie środków hipotensyjnych.

Terapia nadciśnienia tętniczego bardzo rzadko ogranicza się do przyjmowania jednego leku, najczęściej równocześnie stosuje się dwa lub trzy rodzaje preparatów o różnym mechanizmie działania. Dobór odpowiedniej farmakoterapii przez lekarza nie jest prostą sprawą. Dlatego bardzo ważne jest by pacjent ściśle z nim współpracował.

5 objawów nadciśnienia, które trudno rozpoznać
5 objawów nadciśnienia, które trudno rozpoznać [6 zdjęć]

Na problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi cierpi ponad 10 mln Polaków. Duża większość przez długi

zobacz galerię

Jeśli jest to możliwe lekarze tak dobierają leki na nadciśnienie by trzeba było je zażywać maksymalnie raz lub dwa razy na dobę. Im większa ilość porcji tym większe jest również ryzyko, że pacjent o którejś zapomni. Jednak czasami zachodzi konieczność zalecenia przyjmowania leku trzy razy dziennie. Pozwala to maksymalnie zminimalizować ryzyko dużych skoków ciśnienia w ciągu doby. W takiej sytuacji obowiązkowo trzeba zadbać o to by nie zapomnieć o kolejnych dawkach leku. Gdy jednak tak się zdarzy nie wolno pod żadnym pozorem kumulować dwóch lub więcej dawek leku. Przedawkowanie leków na nadciśnienie może skutkować zasłabnięciem a w skrajnych wypadkach nawet utratą przytomności.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze