Przejdź na WP

Leki przeciwzakrzepowe a ryzyko krwawienia podczas zabiegów

Analiza danych dotyczących 1,382 zabiegów usunięcia stanów przedrakowych w przewodzie pokarmowym wykazała, że pacjenci, którzy wcześniej przyjmowali kwas acetylosalicylowy, niesteroidowe leki przeciwzapalne lub leki przeciwzakrzepowe nie są bardziej narażeni na krwawienie podczas operacji.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Ryzyko krwawienia podczas zabiegu

Pacjenci, którzy przed zabiegiem usunięcia stanów przedrakowych z przełyku, żołądka lub okrężnicy stosowali wyżej wymienione leki zwykle martwią się o możliwość wystąpienia krwawienia w czasie operacji lub po niej. Badania wykazały jednak, że te obawy mogą być zupełnie bezpodstawne. W niedalekiej przeszłości lekarze zalecali pacjentom przerwę w przyjmowaniu leków przeciwzapalnych oraz przeciwzakrzepowych, by zmniejszyć ryzyko krwawienia podczas zabiegu, ale teraz wiadomo, że nie jest to konieczne.

Leki przeciwzakrzepowe a ryzyko krwawienia podczas zabiegów
Leki przeciwzakrzepowe a ryzyko krwawienia podczas zabiegów (123RF)

2. Badania nad wpływem leków na ryzyko krwawienia podczas operacji

Amerykańscy naukowcy przeanalizowali dane pacjentów, którzy w latach 1999-2010 przeszli endoskopową resekcję błony śluzowej. Jest to minimalnie inwazyjny zabieg, który polega na usuwaniu zmian patologicznych z przewodu pokarmowego. Okazało się, że krwawienie podczas endoskopowej resekcji błony śluzowej miało miejsce u 3,9% pacjentów po zabiegu na przełyku lub żołądku. Z kolei krwawienie występujące kilka dni lub tygodni po operacji dotknęło 2,7% pacjentów i miało związek ze zmianami patologicznymi w dowolnym miejscu przewodu pokarmowego, które miały ponad 5 centymetrów. Zastosowanie leków przeciwzapalnych lub przeciwzakrzepowych nie zwiększało ryzyka krwawienia zarówno przed zabiegiem, jak i po nim.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy