Trwa ładowanie...

Leki przeciwzakrzepowe a ryzyko krwawienia podczas zabiegów

Analiza danych dotyczących 1,382 zabiegów usunięcia stanów przedrakowych w przewodzie pokarmowym wykazała, że pacjenci, którzy wcześniej przyjmowali kwas acetylosalicylowy, niesteroidowe leki przeciwzapalne lub leki przeciwzakrzepowe nie są bardziej narażeni na krwawienie podczas operacji.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Ryzyko krwawienia podczas zabiegu

Pacjenci, którzy przed zabiegiem usunięcia stanów przedrakowych z przełyku, żołądka lub okrężnicy stosowali wyżej wymienione leki zwykle martwią się o możliwość wystąpienia krwawienia w czasie operacji lub po niej. Badania wykazały jednak, że te obawy mogą być zupełnie bezpodstawne. W niedalekiej przeszłości lekarze zalecali pacjentom przerwę w przyjmowaniu leków przeciwzapalnych oraz przeciwzakrzepowych, by zmniejszyć ryzyko krwawienia podczas zabiegu, ale teraz wiadomo, że nie jest to konieczne.

2. Badania nad wpływem leków na ryzyko krwawienia podczas operacji

Amerykańscy naukowcy przeanalizowali dane pacjentów, którzy w latach 1999-2010 przeszli endoskopową resekcję błony śluzowej. Jest to minimalnie inwazyjny zabieg, który polega na usuwaniu zmian patologicznych z przewodu pokarmowego. Okazało się, że krwawienie podczas endoskopowej resekcji błony śluzowej miało miejsce u 3,9% pacjentów po zabiegu na przełyku lub żołądku. Z kolei krwawienie występujące kilka dni lub tygodni po operacji dotknęło 2,7% pacjentów i miało związek ze zmianami patologicznymi w dowolnym miejscu przewodu pokarmowego, które miały ponad 5 centymetrów. Zastosowanie leków przeciwzapalnych lub przeciwzakrzepowych nie zwiększało ryzyka krwawienia zarówno przed zabiegiem, jak i po nim.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza