Trwa ładowanie...

Leki zapobiegające łysieniu

Avatar placeholder
10.09.2021 10:41
Leki zapobiegające łysieniu
Leki zapobiegające łysieniu (iStock)

Problem wypadania włosów dotyka coraz większej części społeczeństwa. Spowodowane jest to prowadzeniem niezdrowego trybu życia: złego odżywiania czy nadmiernego stresu. Na szczęście istnieje wiele sposobów na zapobieganie i leczenie łysienia. Oprócz tych najbardziej inwazyjnych jak transplantacja włosów można również stosować leki na łysienie.

spis treści

1. Leki bez recepty zapobiegające łysieniu

Wypadanie włosów może być leczone za pomocą środków zawierających minoxidil. Składnik ten wspomaga odrastanie włosów i zapobiega dalszej ich utracie. Preparat należy stosować na skórę głowy dwa razy dziennie. Odrastające włosy mogą jednak nie być tak mocne i długie jak poprzednio, ale powinno ich być wystarczająco dużo, by ukryć łysiejące miejsca. Nowe włosy powinny odrastać po ok. 12 tygodniach. W niektórych przypadkach minoxidil może powodować podrażnienie skóry głowy.

2. Kortyzon

Częstym lekiem stosowanym na łysienie jest kortyzon, który jest wstrzykiwany bezpośrednio w skórę głowy. Zastrzyki zazwyczaj są powtarzane raz w miesiącu, a pierwsze włosy powinny zacząć rosnąć po czterech tygodniach. Czasem, przy dużej utracie włosów lekarze przepisują dodatkowo tabletki kortykosteroidowe. Ponadto kortyzon jest składnikiem maści i kremów, które są stosowane w leczeniu łysienia.

3. Maści i kremy zapobiegające łysieniu

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Istnieje wiele maści i kremów, które wspomagają leczenie łysienia, stymulują porost włosów i zapobiegają dalszej ich utracie. Jednak stosowanie kremów czy maści na łysienie jest mniej efektywne niż zastrzyki lub tabletki. Na efekty takiej kuracji zazwyczaj trzeba czekać dłużej.

4. Inne sposoby na łysienie

Jeśli problem wypadania włosów jest już bardzo zaawansowany i żadne leki nie pomagają jedyną opcją może się wtedy okazać operacja przeszczepu włosów. Przeszczep włosów przynosi bardzo dobre rezultaty, jednak jest kosztowny i zabieg może być bolesny, nie wspominając o ryzyku infekcji i bliznach. Dlatego najlepiej zacząć od mniej inwazyjnych metod zwalczania łysienia a operacji poddać się, jeśli już, to ostatecznie.

Łysienie jest poważnym problemem, który wpływa na złe samopoczucie i niską samoocenę. Ponadto może być spowodowane niezdiagnozowaną chorobą. Dlatego nie wolno lekceważyć tego problemu jako jedynie kwestii estetycznej. Leki na łysienie wydają się być dobrym początkiem terapii. Warto również pamiętać o profilaktyce łysienia i nie dopuścić, aby nasz tryb życia spowodował utratę włosów.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze