Lewatywa przed porodem - zabieg, higiena, zastrzeżenia
Lewatywa to zabieg, który ma za zadanie oczyszczenie odbytnicy. Wykonuje się go wprowadzając do środka odbytu płyn. W wyniku tego zabiegu po kilku minutach następuje wypróżnienie. W Polsce lewatywa przed porodem jest wykonywana w sposób rutynowy, jako coś normalnego. Należy jednak pamiętać, że kobieta w ciąży nie musi zgodzić się na jej wykonanie.
1. Po co jest lewatywa przed porodem?
Lewatywa przed porodem ma na celu oczyszczenie jelit kobiety będącej w ciąży z kału. Zabieg polega na wprowadzeniu cewnika do odbytnicy. Po chwili do jelita grubego następuje wpompowanie płynu, czyli najczęściej wody z mydlinami. Bardziej nowoczesne metody zakładają, że lewatywa przed porodem jest wykonywana przez samą pacjentkę. W tym celu używa ona jednorazowego zestawu z płynem. Cała operacja nie należy do komfortowych i przyjemnych dla kobiety w ciąży. Niestety czasami zdarza się też, że zabieg bywa bolesny.
2. Mimowolne oddanie stolca
Lewatywa przed porodem często jest zalecana przez lekarzy zaraz po przyjeździe pacjentki do szpitala. Chodzi tu o to, żeby w czasie porodu ograniczyć mimowolne oddanie stolca przez rodzącą. Dziecko nie powinno być narażone na kontakt z bakteriami znajdującymi się w kale matki. Lewatywa przed porodem ma w ten sposób zapobiec niepotrzebnym infekcjom u niemowlaka.
3. Komfort przed wykonaniem lewatywy
Lewatywa przed porodem jest nieprzyjemnym doznaniem. Kobieta może czuć się skrępowana taką sytuacją. Jest to przecież bezpośrednia ingerencja w jej strefę intymną. Z drugiej jednak strony komfort psychiczny zwiększa się podczas samego porodu, gdyż rodząca nie obawia się niekontrolowanego wypróżnienia. Nie naraża w ten sposób dziecka na kontakt z kałem, w którym znajdują się różne bakterie oraz sama nie jest w krępującej i dość wstydliwej sytuacji. Poza tym lewatywa przed porodem powoduje przyspieszenie akcji porodowej.
W przypadku nie wykonania zabiegu, to po narodzinach dziecka, gdy kobieta chce się wypróżnić, istnieje ryzyko otwarcia się rany, która powstała po wykonaniu u niej nacięcia krocza. Dobrze jest też wykonać lewatywę u kobiety, która ma problemy z zaparciami.
To musisz wiedzieć
4. Wypróżnienie w trakcie porodu
Lewatywa przed porodem może krępować kobietę i stanowić dość niezręczną sytuację. Często w wielu szpitalach przyszłe matki czują się traktowane przedmiotowo, gdyż zabieg wykonuje się rutynowo, a personel nie rozumie zahamowań kobiety. Wg Światowej Organizacji Zdrowia lewatywa przed porodem nie musi być wykonywana. Nie stosuje się jej przecież leczniczo, a jedynie dlatego żeby nie doszło do wypróżnienia w trakcie porodu.
Niektórzy twierdzą, że zabieg jest całkowicie niepotrzebny. Czasami po wykonaniu lewatywy, mimo wszystko dochodzi do ponownego wypróżnienia. Badania naukowe wskazują, że lewatywa przed porodem nie powoduje zmniejszenia ryzyka infekcji zarówno u dziecka, jak i u matek. Najważniejsze jednak jest to, że pacjentka może nie wyrazić zgody na zabieg i jej wola musi zostać uszanowana.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.