Lewogram
Lewogram (sinistrogram) to przesunięcie osi elektrycznej serca w lewo w stosunku do prawidłowej osi serca. Oś serca określamy w oparciu o wynik badania EKG. Do orientacyjnego określenie osi elektrycznej serca wystarczą zapisy z I i II lub I i aVF elektrody (elektrody kończynowe). Jeśli odchylenie osi wynosi poniżej -30 stopni mówimy o lewogramie.
Odchylenie osi elektrycznej serca w lewo może występować w całkowicie zdrowym mięśniu sercowym. Jeśli z poprzednich wyników badań EKG konkretnej osoby wynikało, że oś serca jest prawidłowa a kolejne badania wykazują lewogram, musiały zaistnieć warunki zmieniające rozprzestrzenianie się impulsów elektrycznych w układzie bodźcoprzewodzącym.
Przyczyną odchylanie osi elektrycznej serca w lewo może być zawał mięśnia sercowego. Lewogram może także pojawić się w czasie napadu częstoskurczu komorowego.
Rozwijający się przerost lewej komory, na przykład w źle leczonym nadciśnieniu tętniczym, może doprowadzić do powstawania zwłóknień w obrębie lewej odnogi pęczka Hisa i do jego częściowego bloku. W takim wypadku oś serca również odchyla się w lewo.
Lewogram może być naturalnym zjawiskiem w zupełnie zdrowym sercu, jeśli jednak u ludzi młodych występują napadowe częstoskurcze komorowe i inne zaburzenia rytmu, należy wykluczyć zespół WPW.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.