Trwa ładowanie...

Lewogram

Lewogram to przesunięcie osi elektrycznej serca.
Lewogram to przesunięcie osi elektrycznej serca. (adobestock)

Lewogram (sinistrogram) to przesunięcie osi elektrycznej serca w lewo w stosunku do prawidłowej osi serca. Oś serca określamy w oparciu o wynik badania EKG. Do orientacyjnego określenie osi elektrycznej serca wystarczą zapisy z I i II lub I i aVF elektrody (elektrody kończynowe). Jeśli odchylenie osi wynosi poniżej -30 stopni mówimy o lewogramie.

Odchylenie osi elektrycznej serca w lewo może występować w całkowicie zdrowym mięśniu sercowym. Jeśli z poprzednich wyników badań EKG konkretnej osoby wynikało, że oś serca jest prawidłowa a kolejne badania wykazują lewogram, musiały zaistnieć warunki zmieniające rozprzestrzenianie się impulsów elektrycznych w układzie bodźcoprzewodzącym.

Przyczyną odchylanie osi elektrycznej serca w lewo może być zawał mięśnia sercowego. Lewogram może także pojawić się w czasie napadu częstoskurczu komorowego.

Rozwijający się przerost lewej komory, na przykład w źle leczonym nadciśnieniu tętniczym, może doprowadzić do powstawania zwłóknień w obrębie lewej odnogi pęczka Hisa i do jego częściowego bloku. W takim wypadku oś serca również odchyla się w lewo.

Zobacz film: "Na czym polega badanie EKG?"

Lewogram może być naturalnym zjawiskiem w zupełnie zdrowym sercu, jeśli jednak u ludzi młodych występują napadowe częstoskurcze komorowe i inne zaburzenia rytmu, należy wykluczyć zespół WPW.

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza