Trwa ładowanie...

Linie papilarne - rodzaje, funkcje, symbolika i ciekawostki

 Kinga Olchowy
02.11.2020 13:27
Linie papilarne większości kojarzą się ze światem kryminalnym
Linie papilarne większości kojarzą się ze światem kryminalnym (123rf)

Linie papilarne większości kojarzą się ze światem kryminalnym - to one są pobierane od podejrzanych przez policjantów i analizowane podczas przeszukiwania miejsca zbrodni. W rzeczywistości są one niezwykłym wyrazem naszej indywidualnej tożsamości - każdy człowiek, a także część zwierząt, posiadają linie papilarne - róne dla każdej jednostki. Niektórzy przypisują im symboliczne znaczenie i wykorzystują do wróżenia czy analizy osobowości. Czym są linie papilarne i co mogą o nas powiedzieć?

spis treści

1. Co to są linie papilarne?

Linie papilarne, inaczej dermatoglify, to sposób, w jaki układają się tzw. bruzdy skórne. Występują u wszystkich ssaków - także u ludzi. Szczególnie widoczne są na palcach dłoni i stóp, choć niektóre gatunki posiadają linie papilarne także na ogonie. Widać je także na wewnętrznych częściach dłoni oraz na wagach (w mniejszym stopniu).

Analizą linii papilarnych - daktyloskopią - zainteresowano się za sprawą atropologa, Francisa Galtona, który jednocześnie był kuzynem Karola Darwina.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Dermatoglify kształtują się mniej więcej w 100-120 dniu życia płodowego, do tego momentu opuszki palców, dłonie czy wargi niemowlaka pozostają gładkie. Po urodzeniu nie zmieniają one swojego kształtu, choć w wieku dziecięcym są nieco bardziej zagęszczone.

Czy można nie mieć odcisków palców?

Istnieją przypadki osób lub zwierząt, które nie posiadają linii papilarnych. Jest to bardzo rzadka sytuacja, która wiąże się z mutacją jednego z genów. Taka przypadłośc nazywa się adermatoglifią i moż utrudniać niektóre czynności administracyjne, np. złożenie wniosku o paszport, do którego odciski palców są potrzebne.

1.1. Charakterystyka dermatoglifów

Linie papilarne mogą przybierać kształt pętelkowy, wirowy lub łukowy. Wyróżnia się kilka dodatkowych podgrup sposobu, w jaki pojawiają się one na skórze. Istnieją także wzory nietypowe, których nie da się zakwalifikować do żadnej z tych grup.

Różnorodność i niepowtarzalność linii papilarnych sprawia, że są one indywidualną cechą każdego człowieka (i w ogóle ssaków naczelnych) i stanowią jedną z podstaw ich tożsamości. Na podstawie analizy odcisków palców można ustalić, kto dotykał konkretnych przedmiotów, co jest szczególnie istotne w przypadku zagadek kryminalnych. Istnieje instytucja nazwana Centralną Registraturą Daktyloskopijną, gdzie magazynowane są wszystkie pobrane dotąd odciski palców. Ułatwia to dotarcie do podejrzanych osób. Jeśli jednak nigdy nie pobrano jej odcisków linii papilarnych, może pozostać nieuchwytna, dopóki nie pojawią się inne dowody.

Pobieranie odcisków jest obecnie obowiązkowe przy okazji składania wniosku o wydanie paszportu.

2. Do czego nam linie papilarne?

Linie papilarne są użyteczne głównie z perspektywy ewolucji. Dawiej ich funkcją było zwiększanie przyczepności dłoni i stóp i zapobieganie nadmiernemu wyślizgiwaniu się chwytanych przemiotów. Dzieje się tak, ponieważ we wgłębieniach linii papilarnych znajdują się ujścia gruczołów łojowych, które zwiększają przyczepność. Bez nich nie bylibyśmy w stanie trzymać gładkich przedmiotów, takich jak szklanki czy książki.

Ciekawostki o liniach papilarnych

 • Prawdopodobieństwo, że u dwóch osobników powtórzy się wzór linii papilarnych jest równe 1:64.000.000.000, co znacznie przekracza liczbę wszystkich ludzi żyjących na Ziemi.
 • Nawet bliźniaki jednojajowe mają różne dermatoglify
 • To, jaki wzór linii papilarnych posiadamy, zależy w dużej mierze od uwarunkowań populacyjnych. Badania wykazały, że przedstawiciele rady białej częściej mają linie w postaci pętli.
 • Jak się okazuje, nie tylko ssaki naczelne posiadają dermatoglify. Stwierdzono je także u koali.

3. Wróżenie z dłoni, czyli jak linie papilarne zyskały symbolikę

Liniom papilarnym przypisuje się często niemal magiczne znaczenie. Wróżbici i astrolodzy z całego świata zwracają uwagę na zależności między kształtem naszych linii, a naszym życiem, wyborami i przyszłością. Wyróżniają oni siedem najważniejszych linii, które świadczą o naszej osobowości - wszystkie umiejscowione są na dłoni. Są to:

 • linia życia (na zdjęciu w kolorze różowym) - im bardziej głęboka, wygięta i mocniej zarysowana, tym więcej mamy energii. Jeśli jest delikatna i płytka, może to świadczyć o skromności lub nadmiernym wywyższaniu się. Jeśli jest blisko kciuka, może oznaczać chorobę.
 • linia serca (czerwona) - dotyczy naszego życia miłosnego. Im bliżej palca wskazującego jest jej początek, tym bardziej ustabilizowane są nasze uczucia. Jeśli jest blisko palca wskazującego, wskazuje na nasz egoizm. Im bliżej linii głowy biegnie, tym bardziej rodzinni jesteśmy.
 • linia głowy (fioletowa) - związana z życiem zawodowym, jeśli jest zakrzywiona, oznacza to, że jesteśmy zorganizowani. Krótka linia oznacza zamiłowanie do podejmowania aktywności, a falista - trudności w podejmowaniu decyzji. Długa i głęboka linia świadczy o logice działania, którą cechujemy się na co dzień.
 • linia kariery (żółta) - nie występuje u wszystkich, może też pojawić się z wiekiem. Jeśli jej nie ma, oznacza to nasze pozytywne nastawienie do życia. Jeśli zaś mocno zarysowana - jesteśmy konsekwentni i zdeterminowani.
 • linia Merkurego, czyli zdrowia (pomarańczowa) - im dłuższa jest, tym lepszym zdrowiem się cieszymy. Jeśli jej w ogóle nie ma, może to świadczyć o poważnych lub przewlekłych problemach. Falista linia zdrowia świadczy o burzliwym charakterze.
 • linia intuicji (ciemnozielona) - im dłuższa, tym lepsza jest nasza intuicja i skłonność do przewidywania. Ta linia nie występuje u wszystkich.
 • linia Wenus (nieuwzględniona na zdjęciu, biegnie zwykle poziomo tuż pod linią palców, najczęścij między palcem serdecznym a wskazującym) - im mocniejsza jest, tym większa jest nasza wrażliwość na potrzeby innych.
Jak wróżyć z dłoni?
Jak wróżyć z dłoni? (123rf)

Nie istnieją żadne badania, które mogłyby potwierdzić wysuwane przez astrologów tezy. Niemniej jednak wróżenie z dłoni ciągle cieszy się sporą popularnością.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze