Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Kowalczyk

Lioton 1000 – skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, stosowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
30.03.2021 20:01
Żel Lioton 1000 stosowany jest zazwyczaj, by zmniejszyć objawy przewlekłej niewydolności żylnej
Żel Lioton 1000 stosowany jest zazwyczaj, by zmniejszyć objawy przewlekłej niewydolności żylnej (123rf.com)

Lioton 1000 to żel, który stosowany jest między innymi w stłuczeniach i obrzękach. Żel ten dostępny jest bez recepty. Łatwo wchłania się przez skórę, dzięki czemu przynosi ulgę w nieprzyjemnych objawach.

spis treści

1. Skład Lioton 1000

Żel Lioton 1000 ma w swoim składzie wysokie stężenie heparyny. Ta substancja czynna w Lioton 1000 wykazuje między innymi działanie przeciwobrzękowe, przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne.

Heparyna szybko przenika przez skórę, a miejsce obrzęknięte jest natychmiastowo łagodzone. Heparyna poprawia mikrokrążenie. Lioton 1000 już bezpośrednio po zastosowaniu na skórę daje uczucie chłodzenia obolałego miejsca. Lioton 1000 to żel nieplamiący, dlatego można go używać zarówno w domu, jak i w pracy.

Zobacz film: "Jak zapobiegać żylakom?"
Nie tylko na nogach - 5 miejsc, w których mogą pojawić się żylaki
Nie tylko na nogach - 5 miejsc, w których mogą pojawić się żylaki [6 zdjęć]

Żylaki powstają w wyniku nadmiernego poszerzenia żył. Najczęściej są wynikiem chorób związanych z układem

zobacz galerię

2. Żel Lioton 1000

Żel Lioton 1000 stosowany jest zazwyczaj, by zmniejszyć objawy przewlekłej niewydolności żylnej. Stosowany jest więc w różnego typu schorzeniach, obrzękach, omrowieniach, przy uczuciu ciężkich nóg i zmęczonych nóg. Używa się go też w łagodzeniu żylaków kończyn dolnych, w krwiakach, a także w leczeniu blizn i bliznowców.

3. Przeciwwskazania do stosowania żelu

Nie każdy, mimo wskazań, może stosować żel, jakim jest Lioton 1000. Nie mogą go używać osoby, które są uczulone na heparynę lub inny składnik żelu. Przeciwwskazanie do stosowania żelu Lioton 1000 to również otwarte rany, a także sączące się zmiany skórne.

Również krwawienia są przeciwwskazaniem do wykorzystania żelu. Liotonu 1000 nie wolno stosować w okolicach oczu, ust i nosa. Należy pamiętać też, że Lioton 1000 przeznaczony jest jedynie do stosowania zewnętrznego, na skórę. Nigdy nie należy przyjmować go doustnie.

Żelu tego nie należy też stosować u dzieci poniżej 12. roku życia. W czasie ciąży i karmienia piersią przed zastosowaniem żelu należy skonsultować się z lekarzem.

4. Stosowanie żelu Lioton 1000

Żel należy stosować na skórę. Zazwyczaj Lioton 1000 nakłada się od jednego do trzech razy na dobę na obrzęknięte miejsce. Należy nałożyć 3-10 cm żelu i delikatnie wmasować tę warstwę w miejsce na skórze. W leczeniu ostrych obrzęków żel Lioton 1000 stosuje się przez 10 dni. W leczeniu chorób żył powierzchownych stosuje się go natomiast przez 1-2 tygodnie.

5. Skutki uboczne stosowania żelu

Jak w przypadku każdego innego leku, podczas stosowania Lioton 1000, mogą wystąpić działania niepożądane. Oczywiście nie wystąpią one u wszystkich stosujących preparat. Bardzo rzadko mogą wystąpić takie skutki uboczne stosowania Lioton 1000 świąd skóry, jej zaczerwienienie, czyli objawy reakcji alergicznej. Jeśli tak się stanie, należy przerwać stosowanie żelu Lioton 1000. Zmiany skórne po aplikacji preparatu mogą też pojawić się u osób, u których występuje czerwienica prawdziwa.

Zobacz także:

6. Jak przechowywać Lioton 1000?

Żel, jakim jest Lioton 1000, należy przechowywać w temperaturze poniżej 25 stopni C. Zawsze należy pamiętać, by środek ten, jak i inne leki, przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Żelu Lioton 1000 nie wolno stosować po upływie terminu wazności.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze