Trwa ładowanie...

Lipanthyl – właściwości, dostępne dawki, cena i zamienniki

Zlecenie przez lekarza stosowania leku Lipanthyl ma na celu zmniejszenie u pacjenta stężenia lipidów we krwi. Substancją czynną zawartą w kapsułkach Lipanthyl jest fenofibrat. Działanie tego składnika polega na zmniejszaniu stężenia triglicerydów i cholesterolu ściśle związanego z LDL i VLDL oraz zwiększaniu cholesterolu HDL.

spis treści

1. Lipanthyl – właściwości

Zlecenie stosowania leku Lipanthyl następuje w przypadku występowania:

Zobacz film: "Produkty z Polski obniżające poziom cholesterolu"

  • ciężkiej odmiany hipertrójglicerydemii mającej niskie lub normalne stężenie cholesterolu o wysokiej gęstości,
  • mieszanej hiperlipidemii w szczególności w odniesieniu do osób, które należą do grupy wysokiego ryzyka i możliwości wystąpienia schorzeń sercowo-naczyniowych; stanowią dodatek do leczenia za pomocą statyny w przypadku, kiedy stężenie trójglicerydów i HDL (cholesterolu o wysokiej gęstości) nie należy do zbyt częstego kontrolowania,
  • mieszanej hiperlipidemii wówczas wtedy, gdy stosowanie leków pochodnych ze statyn jest przeciwwskazane bądź nie należy do tolerowanych.
Czym jest hipercholesterolemia? (WIDEO)
Czym jest hipercholesterolemia? (WIDEO)

Na temat choroby dotykającej całych rodzin wypowiada się Magdalena Miara-Kosewska, która cierpi na hipercholesterolemię

zobacz galerię

Ponadto, Lipanthyl stanowi jedynie dodatek do diety, a także ćwiczeń fizycznych czy ćwiczeń ukierunkowanych na zmniejszenie masy ciała, ale tylko w przypadku, kiedy każde z powyższych okaże się jako nie w pełni wystarczające. Lipanthyl stosuje się profilaktycznie w celu zapobieżenia zmianom miażdżycowym zarówno w naczyniach mózgowych, obwodowych jak i sercowych.

2. Lipanthyl – dawkowanie

Lek Lipanthyl należy przyjmować doustnie. Najlepiej podczas spożywania posiłków. Zarówno dawka jak i częstotliwość ustalane są indywidualnie przez lekarza zlecającego przyjmowanie leku. W trakcie leczenia należy dbać o dietę zawierającą małe zawartości lipidów, a także zadbać o odpowiednią aktywność fizyczną.

Producent Lipanthylu zaleca, aby w dawce początkowej zażywać 1 kapsułkę 200 mg jeden raz na dobę lub kapsułkę 267 mg również raz na dobę. W przypadku, kiedy klirens kreatyniny wynosi mniej niż 60ml/min, ale jest równocześnie większy niż 20 ml/min nie zaleca się stosowania leku Lipanthyl.

3. Lipanthyl – skutki uboczne

Często obserwuje się występowanie zaburzeń żołądkowo-jelitowych jak np. ból brzucha, wymioty, wzdęcia, biegunka. Sporadycznie występują zaburzenia ze strony układu pokarmowego, bóle mięśniowe, zapalenie trzustki, kamica żółciowa, zaburzenia potencji i skórne reakcje alergiczne.

Bardzo rzadko stosowanie leku Lipanthyl prowadzi do zapalenia wątroby, łysienia, zwiększenia stężenia mocznika we krwi. Należy podkreślić, że stosowanie leku Lipanthyl zgodnie z zaleceniami nie wpływa na ogólną sprawność psychomotoryczną.

4. Lipanthyl – cena i zamienniki

Warto wiedzieć:

Lipanthyl jest lekiem na receptę dostępnym w postaci kapsułek o dawce 200 mg i 267 mg. Każde z opakowań preparatu zawiera 30 kapsułek. Lipanthyl należy do leków częściowo refundowanych. Jego ogólna cena bez zniżek wynosi najczęściej ok. 30-38 zł.

Zamiennikiem leku Lipanthyl może być np. Fenardin. 30 kapsułek o dawce 160 mg, to koszt ok. 20-23 zł, natomiast dawka 267 mg o takiej samej liczbie kapsułek nie jest droższa niż 28 zł. Pravafenix to kolejny zamiennik w podobnej cenie rynkowej.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza