Trwa ładowanie...

Nowa lista refundacyjna z korzyścią dla pacjentów

Avatar placeholder
23.04.2013 14:37
Nowa lista refundacyjna z korzyścią dla pacjentów
Nowa lista refundacyjna z korzyścią dla pacjentów

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że nowa lista refundacyjna stworzona jest z myślą o pacjentach. Koncerny farmaceutyczne, aptekarze i hurtownicy nie są zadowoleni...

spis treści

1. Założenia nowej listy refundacyjnej

Celem Ministerstwa Zdrowia było zrefundowanie jak największej ilości leków w ramach dostępnych środków. Aby to osiągnąć trzeba było poszukać oszczędności po stronie dostawców. Z tego względu obniżono o połowę marże aptekarzy i wprowadzono stałe ceny leków refundowanych. Jest to pierwsze takie rozwiązanie w Europie.

2. Jak będą ustalane ceny leków refundowanych?

Za negocjowanie cen leków z firmami farmaceutycznymi odpowiadać będzie specjalnie powołana Komisja Ekonomiczna. Każda z 12 osób wchodzących w jej skład dostawać będzie 3,5 tys. zł za posiedzenie. Ministerstwo Zdrowia przekonuje jednak, że w porównaniu z oszczędnościami, jakie komisja ma zapewnić, wydatki na nią nie są zbyt wysokie.

3. Lista refundacyjna a firmy farmaceutyczne

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Koncerny farmaceutyczne bardzo krytycznie podchodzą do nowego projektu listy refundacyjnej. Twierdzą, że w rzeczywistości oszczędzi na nim NFZ, a nie pacjenci. W Polsce ceny leków refundowanych są najniższe w całej Europie, dlatego też trudno będzie uzyskać kolejne obniżki. Firmy sprzeciwiają się również nowemu podatkowi w wysokości 3% od przychodów z leków refundowanych. Może to oznaczać koniec mniejszych krajowych firm farmaceutycznych.

4. Lista refundacyjna a apteki

Aptekarze twierdzą, że wprowadzenie listy może skutkować upadkiem wielu aptek. Obecnie 44% z nich jest w długach lub ma trudności z wyjściem na plus. Gdy marże na leki zostaną obniżone z 8,9% na 5%, około 40% aptek może sobie z tym nie poradzić.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze