Nowa lista refundacyjna z korzyścią dla pacjentów
Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że nowa lista refundacyjna stworzona jest z myślą o pacjentach. Koncerny farmaceutyczne, aptekarze i hurtownicy nie są zadowoleni...
1. Założenia nowej listy refundacyjnej
Celem Ministerstwa Zdrowia było zrefundowanie jak największej ilości leków w ramach dostępnych środków. Aby to osiągnąć trzeba było poszukać oszczędności po stronie dostawców. Z tego względu obniżono o połowę marże aptekarzy i wprowadzono stałe ceny leków refundowanych. Jest to pierwsze takie rozwiązanie w Europie.
2. Jak będą ustalane ceny leków refundowanych?
Za negocjowanie cen leków z firmami farmaceutycznymi odpowiadać będzie specjalnie powołana Komisja Ekonomiczna. Każda z 12 osób wchodzących w jej skład dostawać będzie 3,5 tys. zł za posiedzenie. Ministerstwo Zdrowia przekonuje jednak, że w porównaniu z oszczędnościami, jakie komisja ma zapewnić, wydatki na nią nie są zbyt wysokie.
3. Lista refundacyjna a firmy farmaceutyczne
Koncerny farmaceutyczne bardzo krytycznie podchodzą do nowego projektu listy refundacyjnej. Twierdzą, że w rzeczywistości oszczędzi na nim NFZ, a nie pacjenci. W Polsce ceny leków refundowanych są najniższe w całej Europie, dlatego też trudno będzie uzyskać kolejne obniżki. Firmy sprzeciwiają się również nowemu podatkowi w wysokości 3% od przychodów z leków refundowanych. Może to oznaczać koniec mniejszych krajowych firm farmaceutycznych.
4. Lista refundacyjna a apteki
Aptekarze twierdzą, że wprowadzenie listy może skutkować upadkiem wielu aptek. Obecnie 44% z nich jest w długach lub ma trudności z wyjściem na plus. Gdy marże na leki zostaną obniżone z 8,9% na 5%, około 40% aptek może sobie z tym nie poradzić.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.