Łokieć tenisisty - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Łokiec tenisisty to choroba, której pierwszym objawem jest ból łokcia. Dokładna nazwa tej choroby to zapalenie bocznego nadkłykcia kości ramiennej. Wbrew pozorom, nie jest to jedynie przypadłość zawodowych sportowców. Ten ból i unieruchomienie stawu mogą dotknąć każdego, kto nadwyręży łokieć podczas intensywnej pracy, treningu i noszenia ciężkich przedmiotów. Łokieć tenisisty nie jest poważnym urazem i w większości przypadków wystarczą leki i oszczędzanie chorej ręki, aby szybko wrócić do zdrowia.
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"
1. Łokieć tenisisty - przyczyny i objawy
W przebiegu łokcia tenisisty zmiany chorobowe rozwijają się w miejscu przyczepu ścięgien i więzadeł do kości, w punkcie, w którym umocowane są dwa mięśnie ręki: prostownik i zginacz. To właśnie one odpowiadają za prostowanie nadgarstka. Schorzenie dotyka mięśni z grupy bocznej przedramienia (prostownik promieniowy krótki i długi nadgarstka, odwracacz, mięsień ramienno-promieniowy) i z grupy tylnej (prostownik palców, prostownik palca małego i prostownik łokciowy nadgarstka).
Uraz ma miejsce, gdy obciążenie ścięgien jest zbyt duże i w jego wyniku dochodzi do przeciążenia mięśni i ich nadwyrężenia.
Przyczyną rozwoju łokcia tenisisty jest przeciążenie mięśni i stawu łokciowego. Może do tego dojść w wyniku:
- nieumiejętnego uprawiania sportów, takich jak tenis, badminton, squash czy ping-pong;
- wielogodzinnej pracy z obciążeniem na jedną rękę – np. podczas szycia czy gry na skrzypcach;
- wielogodzinnego treningu – np. wioślarskiego;
- długotrwałej pracy przy komputerze;
- noszenia ciężkich przedmiotów w jednej ręce.
Głównym objawem łokcia tenisisty jest ból łokcia, który nasila się przy wykonywaniu ruchów ręką, a w szczególności przy jej unoszeniu. Po wysiłku, w wyniku którego doszło do urazu, możemy również odczuwać pewien dyskomfort w obrębie łokcia. Z czasem ból nie ustępuje nawet mimo odpoczynku, a wręcz staje się coraz silniejszy. Oznacza to, że najprawdopodobniej cierpimy na łokieć tenisisty.
2. Łokieć tenisisty - diagnostyka i leczenie
Jeśli podejrzewamy uraz łokcia, należy starać się odciążać rękę i mniej jej używać. Ból łokcia złagodzą dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, okłady z lodu i maści rozgrzewające. Jeśli mimo wszystko ból nie ustępuje, a wręcz się nasila, konieczna jest wizyta u lekarza. Zazwyczaj lekarz zleca przeprowadzenie badań, dzięki którym można wykluczyć poważniejsze zmiany, takie jak zwapnienia w okolicy nadkłykcia bocznego. Badania te to USG, rezonans magnetyczny i badanie rentgenowskie. W leczeniu łokcia tenisisty pomocne mogą się okazać:
- unieruchomienie łokcia,
- wstrzyknięcia ze sterydu w okolicę nadkłykcia bocznego kości ramiennej,
- fizykoterapia,
- leczenie laserowe,
- leczenie ultradźwiękami,
- jonoforeza,
- masaż,
- zabieg operacyjny.
Łokieć tenisisty to uciążliwy uraz, któremu można łatwo zapobiec. Przede wszystkim nie należy przeciążać stawu łokciowego i nie forsować się zbytnio podczas uprawiania sportu i treningów. Z kolei niesiony ciężar warto rozkładać na obie ręce, a w czasie pracy przy komputerze należy robić sobie przerwy.
Komentarze