Trwa ładowanie...

Ludzie reagują na pełnoziarniste pieczywo w różny sposób

Avatar placeholder
20.12.2019 20:58
Naukowcy odkryli, że ludzie różnie reagują na różne rodzaje pieczywa
Naukowcy odkryli, że ludzie różnie reagują na różne rodzaje pieczywa (123rf)

Produkty pełnoziarniste są ważnym elementem zdrowego żywienia. Ze względu na dużą zawartość błonnika zaleca się zamianę białego pieczywa na ciemne, gdy chcemy schudnąć lub mamy problemy z trawieniem.

Do tej pory uważano produkty pełnoziarniste za najlepsze dla naszego zdrowia. Natomiast eksperci zdecydowanie odradzali spożywanie białego pieczywa ze względu na ilość dodatków, konserwantów oraz polepszaczy smaku. Jednak najnowsze badania pokazują, że nie jest to dobre rozwiązanie dla każdego.

Pieczywo pełnoziarniste nie jest odpowiednie dla każdego. Ze względu na ciężkostrawność ciemnego chleba, powinny go unikać osoby o wrażliwym żołądku i z chorobami układu pokarmowego jak np. refluks, owrzodzenia jelit, czy zgaga. Z pełnoziarnistego pieczywa powinny również zrezygnować osoby po zabiegach operacyjnych jamy brzusznej.

Naukowcy zaprosili do badania 20 zdrowych osób, aby sprawdzić, jak ich ciała reagują na białe i pełnoziarniste pieczywo. Uczestników podzielono na pół i każdej grupie zalecono inne spożycie chleba przez kolejny tydzień. Pierwsza grupa miała zwiększyć w diecie ilość przetworzonego białego pieczywa, tak aby stanowiło ono 25 proc. ich dziennego zapotrzebowania na kalorie.

Zobacz film: "Dlaczego nie warto rezygnować z pieczywa w diecie?"
Zarówno białe, jak i ciemne pieczywo może mieć dobry wpływ na nasze zdrowie
Zarówno białe, jak i ciemne pieczywo może mieć dobry wpływ na nasze zdrowie (123rf)

Druga połowa miała spożywać zwiększoną ilość pełnoziarnistego pszennego pieczywa na zakwasie, które było pieczone specjalnie na potrzeby badania i świeże dostarczane uczestnikom. Następnie przez 2 tygodnie wszyscy uczestnicy mieli nie jeść chleba wcale, po czym zamieniono im diety.

Przed i podczas badania, naukowcy monitorowali poziom glukozy, tłuszczu i cholesterolu uczestników. Sprawdzali także poziom wapnia, żelaza i magnezu, kontrolowano ich enzymy nerkowe i wątrobowe oraz kilka markerów zapalenia i uszkodzenia tkanek.

Naukowcy zbadali również skład mikrobiomów uczestników przed w trakcie i po badaniu.

Eran Segal, starszy autor badania i biolog z Instytutu Nauki Weizmanna w Izraelu powiedział, że pierwsze odkrycie było zupełnie sprzeczne z ich oczekiwaniami. Stwierdzono, że nie ma żadnych klinicznie istotnych różnic we wpływie tych dwóch rodzajów pieczywa na ciało ludzkie, niezależnie od parametrów, które badano.

Stosowana przez uczestników dieta w okresie trwania badania nie miała żadnego wpływu na mierzone parametry. Jednak kiedy badacze przeanalizowali uważnie odpowiedzi glikemiczne (wzrost lub spadek cukru po zjedzeniu węglowodanów) uczestników badań, zdali sobie sprawę, że około połowa osób lepiej reagowała na biały pszenny chleb, a druga połowa na pszenne pieczywo pełnoziarniste na zakwasie.

Odpowiedź glikemiczna na ogół odnosi się do zmian stężenia glukozy we krwi po spożyciu żywności zawierającej węglowodany.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Eran Elinav, naukowiec na wydziale immunologii w Instytucie Weizmanna oraz starszy autor badania powiedział, że ich odkrycia są nie tylko fascynujące, ale potencjalnie mogą mieć duże znaczenie dla medycyny. Po raz pierwszy bowiem wykazano, że ludzie mogą w różny sposób reagować na te same produkty żywnościowe.

Naukowcy twierdzą, że odkrycia pomoże ludziom określić, który rodzaj żywności jest dla nich lepszy na podstawie ich mikrobiomu. Potrzeba jednak większej ilości badań, aby dokładniej zrozumieć, jaki wpływa na organizm mają różne rodzaje tych samych produktów żywnościowych.

Badanie opublikowano w czasopiśmie "Cell Metabolism".

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze