Lumpektomia
Lumpektomia to zabieg stosowany przy nowotworach piersi. Wykonywana jest jednak tylko przy istniejącym małym guzku w jednej piersi. Polega na usunięciu zmiany chorobowej wraz z otaczającymi tkankami. Stosowana jest z chemioterapią lub radioterapią. Jest to zabieg korzystniejszy dla kobiety, ponieważ zostaje zachowana pierś po operacji.
1. Co to jest lumpektomia?
Lumpektomia to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu guzka w piersi łącznie z otaczającymi go zdrowymi tkankami. W porównaniu do innego zabiegu wykonywanego w leczeniu raka piersi, jakim jest mastektomia, tutaj zachowany jest gruczoł piersiowy. Po badaniu jednak jest on nieco mniejszy w porównaniu z drugim, dlatego też możliwa jest rekonstrukcja chorej piersi lub zmniejszenie drugiej zdrowej piersi. Po lumpektomii stosowana jest radioterapia lub chemioterapia.
Taka operacja piersi wykonywana jest jedynie w przypadku istnienia pojedynczego guzka w piersi o średnicy nie większej niż 3 cm. W przypadku większej ilości guzków lub większych rozmiarów guzka, usunięcie dużej części piersi byłoby dosyć kłopotliwe i trudniejsze. W takich przypadkach zalecana jest mastektomia, czyli usunięcie całkowite piersi. U kobiet, u których rak piersi objął również węzły chłonne, zalecana jest zmodyfikowana mastektomia radykalna (usunięcie gruczołu piersiowego oraz węzłów chłonnych).
Lumpektomia może być wykonana, gdy guzek wykrywany jest w badaniu palpacyjnym, wykonanym przez lekarza lub przy samobadaniu piersi. W przypadku, gdy nie jest on wykrywany pod palcami, przed operacją wykonywana jest mammografia lub badanie USG piersi, w celu zobrazowania miejsca występowania guzka.
2. Radioterapia po lumpektomii
Po zabiegu lumpektomii u kobiet najczęściej wybieraną metodą leczenia jest radioterapia. Trwa ono ok. 5-7 tygodni po operacji. Niekiedy przed radioterapią stosowana jest także chemioterapia. Lumpektomia z radioterapią nie może być jednak wykonywana u wszystkich kobiet. Przeciwwskazana jest u kobiet z rakiem piersi, u których we wcześniejszym leczeniu choroby stosowana była radioterapia. Nie wolno bowiem dwa razy stosować radioterapii w tym samym miejscu. Takiej operacji nie wykonuje się również u kobiet z nowotworem piersi, gdy współistnieją także inne choroby tkanek, jak toczeń czy zapalenie naczyń krwionośnych, które mogą spowodować zwiększoną wrażliwość organizmu na skutki uboczne radioterapii. Przeciwwskazaniem do radioterapii jest także ciąża.
3. Rekonstrukcja piersi po lumpektomii
W wyniku lumpektomii leczona pierś ulega zmniejszeniu, co jest nie tylko defektem kosmetycznym, ale także może przysparzać problemów kobiecie, np. w doborze odpowiedniego stanika. Może również wpływać negatywnie na stan psychiczny kobiety. Dlatego też kobiety chorujące na raka piersi, u których została wykonana lumpektomia, mają do wyboru dwie opcje. Jedna z nich to pomniejszenie zdrowej piersi do rozmiarów zoperowanej piersi. Druga zaś to rekonstrukcja piersi. Do tego zabiegu wykorzystywany jest płat skórno-mięśniowy z najszerszego mięśnia grzbietu. Skóra nacinana jest pod pachą lub z boku piersi. Taki zabieg nie wiąże się z dużymi bliznami po operacji.
Po operacji piersi, jaką jest lumpektomia, zalecane jest zażywanie środków przeciwbólowych, zmienianie opatrunków na piersi i dużo odpoczynku. Co jakiś czas (ok. 1-2 tygodnie) należy zgłaszać się do lekarza na wizyty kontrolne.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.