Łykasz rano czy wieczorem? Weź pod uwagę kilka czynników
Rano czy wieczorem? Choć nie można jednoznacznie stwierdzić, która pora jest lepsza do suplementacji magnezu, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Najlepiej skonsultować się też z lekarzem, bo magnez może wchodzić w interakcje z lekami.
1. Magnez - rano czy wieczorem?
Magnez nie bez powodu jest nazywany pierwiastkiem życia. Z jego udziałem dochodzi do ponad 300 procesów biochemicznych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Odpowiada on m.in. za właściwe działanie układu immunologicznego i nerwowego, prawidłową budowę kości i zębów czy odpowiednie ciśnienie tętnicze, ma działanie przeciwzapalne. Chroni przed cukrzycą, miadżycą czy nerwicą.
Warto więc dbać, by nie doszło do niedoboru tego cennego minerału. Narażone są na to szczególnie kobiety w ciąży i w okresie menopauzy, osoby, które mają wzmożony wysiłek umysłowy lub fizyczny, a także żyją w ciągłym stresie, a także osoby w trakcie diet odchudzających.
U dorosłych kobiet dzienna dawka magnezu nie powinna przekraczać 310-320 mg, a u mężczyzn - 400-420 mg. A jaka jest najlepsza pora do przyjmowania tego suplementu? Wiele zależy od indywidualnych reakcji organizmu, ale też interakcji z lekami. Dlatego warto to skonsultować z lekarzem, który doradzi też odpowiednią porę, o jakiej powinno się zażywać suplement.
Magnez może działać jak zastrzyk enerii, pobudza do działania i wspomaga koncentrację. To przemawia za poranną suplementacją.
Jeśli jednak zależy nam wyciszeniu i dobrym śnie, to warto rozważyć zażywanie magnezu wieczorem. Taka pora sprzyja też regeneracji mózgu i układu nerwowego.
2. Interakcje magnezu
Jeśli planujemy suplementację magnezu, warto wcześniej sprawdzić czy nie grożą nam negatywne skutki wynikające z interkacji, w jakie magnez może wchodzić z przyjmowanymi lekami.
Takie interakcje mogą wystąpić w przypadku: niektóre leki na nadciśnienie i przeciwzakrzepowe - magnez może obniżać ich działanie, leki rozszerzające oskrzela - magnez może nasilać ich działanie, leki moczopędne i przeczyszczające - powodują, że magnez nie jest prawidłowo przyswajany, niektóre antybiotyki (np. doksycyklina czy minocyklina) - magnez może zmniejszać ich wchłanianie.
Dobre połączenie z magnezem tworzą z kolei m.in.: witamina D - magnez przyśpiesza metabolizm witaminy D i sprzyja utrzymaniu jej prawidłowego stężenia, a witamina D stymuluje wchłanianie magnezu w jelicie cienkim, witamina B6 - ułatwia wchłanianie magnezu z przewodu pokarmowego, * potas - magnez i potas to wzajemnie usupełniające się elektrolity, które normalizują pracę organizmu.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.