Trwa ładowanie...

Ma ją co trzeci Polak. "Powikłania mogą być bardzo poważne"

 Katarzyna Prus
08.08.2022 17:35
Nieleczona choroba refluksowa może prowadzić do poważnych powikłań
Nieleczona choroba refluksowa może prowadzić do poważnych powikłań (Getty Images)

Przynajmniej raz w tygodniu ma ją co trzeci Polak. Zgaga jest najczęstszym symptomem choroby refluksowej przełyku, ale podobne objawy mogą też sygnalizować poważne problemy z sercem, a nawet raka. Niestety wiele osób zamiast konsultacji ze specjalistą i badań, woli się leczyć na własną rękę. - Można przeoczyć faktyczne przyczyny i opóźnić prawidłowe leczenie, co w przypadku chorób kardiologicznych czy nowotworowych jest kluczowe dla rokowania - ostrzega dr n.med. Przemysław Zając, gastrolog ze szpitala wojskowego w Lublinie.

spis treści

1. Zgaga to znak ostrzegawczy

- Szacuje się, że ok. 20-30 proc. mieszkańców krajów rozwiniętych, w tym Polski przynajmniej raz w tygodniu ma zgagę. To uczucie pieczenia i bólu w klatce piersiowej w okolicy zamostkowej czy nadbrzuszu. Jest najczęstszym objawem choroby refluksowej przełyku. Pojawia się wtedy, gdy treść żołądkowa cofa się do przełyku podrażniając jego błonę śluzową - tłumaczy dr n. med. Przemysław Zając, gastrolog ze szpitala wojskowego w Lublinie.

Charakterystyczne dla zgagi pieczenie i ból w klatce piersiowej może świadczyć o poważnych chorobach
Charakterystyczne dla zgagi pieczenie i ból w klatce piersiowej może świadczyć o poważnych chorobach (Getty Images)
Zobacz film: "4 objawów raka przełyku. Zobacz, czy znasz"

Podobne objawy mogą świadczyć o wielu innych niebezpiecznych chorobach kardiologicznych, pulmonologicznych i nowotworowych.

- Bardzo często ból w klatce piersiowej to symptom choroby niedokrwiennej serca i zawału mięśnia sercowego. Może również wskazywać na tętniaka rozwarstwiającego aorty lub zatorowość płucną, które są bezpośrednim zagrożeniem dla życia - wskazuje gastrolog.

- To także symptom nowotworów układu pokarmowego, w tym przełyku i żołądka. Jest to znacznie rzadsze niż choroba refluksowa żołądka, ale ważne, żeby w porę wychwycić rzeczywistą przyczynę i rozpocząć odpowiednie leczenie - dodaje.

2. Niebezpieczne leczenie na własną rękę

Gastrolog tłumaczy, że z lekarzem warto się skonsultować, jeśli uczucie zgagi nie występuje incydentalnie, tylko utrzymuje się przez dłuższy czas. - Ponadto, jeśli zaobserwujemy objawy towarzyszące, np. problemy z przełykaniem, uczucie przeszkody w przełyku, nagły spadek masy ciała czy krwawienie z przewodu pokarmowego, powinniśmy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Takie sytuacje są sygnałem alarmującym i wymagają pogłębionej diagnostyki - podkreśla dr Zając.

Niestety wielu ludzi bagatelizuje ryzyko i podejmuje leczenie bez konsultacji z lekarzem, co może być niebezpieczne.

- Stosowane przy zgadze inhibitory pompy protonowej są dostępne również bez recepty. Dlatego wielu stosuje je na własną rękę, nie przestrzegając jednak zaleceń i przyjmując je znacznie dłużej, niż jest to wskazane w ulotce - wskazuje dr Przemysław Zając.

- To powoduje dwie niebezpieczne sytuacje. Po pierwsze przeoczenie faktycznych przyczyn i opóźnienie prawidłowego leczenia, co w przypadku chorób kardiologicznych czy nowotworowych jest kluczowe dla rokowania - dodaje lekarz.

Po drugie, samo długotrwałe przyjmowanie takich leków może być szkodliwe dla zdrowia. Może prowadzić m.in. do dysbakteriozy, zakażeń bakterią Clostridium difficile, która wywołuje zapalenie lub uszkodzenie jelit, SIBO, a także zaburzeń wchłaniania żelaza, magnezu, wapnia i witaminy B12. Mogą też wchodzić w niebezpieczne interakcje z innymi lekami m.in. kardiologicznymi.

3. Poważne powikłania

Jak przyznaje lekarz, wielu ludzi obawia się badań endoskopowych (w tym przypadku gastroskopii), odkłada je, lub całkiem z nich rezygnuje. Tymczasem zgagi nie powinno się lekceważyć. - W przypadku osób, które nie stosują prawidłowej diety, piją w nadmiarze alkohol czy palą papierosy, a ponadto walczą z nadwagą lub otyłością, będzie to raczej objaw choroby refluksowej żołądka. Wówczas często wystarczy zmiana nawyków żywieniowych i krótkotrwałe leczenie inhibitorami pompy protonowej pod kierunkiem lekarza - wskazuje gastrolog.

Wyjaśnia, że nieleczona choroba refluksowa może prowadzić do poważnych powikłań, np. owrzodzenia i zwężenia przełyku, przełyku Barretta, a także raka przełyku.

- Jeśli leczenie nie będzie dawało oczekiwanych skutków, a zwłaszcza jeśli pojawią się inne niepokojące objawy, na pewno trzeba się skonsultować z lekarzem, bo może się okazać, że przyczyna jest inna - podkreśla lekarz.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze