Tak często zaczyna się rak wątroby. Maciej Kozłowski dowiedział się przypadkiem
Maciej Kozłowski, znany z niezapomnianych ról w polskim kinie, był nie tylko utalentowanym aktorem, ale także człowiekiem o nieposkromionej woli walki. Jego życie było pełne zwrotów akcji - od trudnej młodości po sukcesy aktorskie. Niestety, to zdrowie postawiło przed nim największe wyzwanie.
1. Diagnoza, która zmieniła wszystko
W 2005 roku Kozłowski, biorąc udział w akcji "Krewniacy" zorganizowanej przez Radosława Pazurę, przypadkiem odkrył, że jest zakażony wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV). To zaskakujące odkrycie zmusiło go do zmierzenia się z chorobą, której konsekwencje mogą być dramatyczne.
Mimo natychmiastowego podjęcia leczenia, wirus HCV zaczął zbierać swoje żniwo. Po pięciu latach walki aktor usłyszał kolejną druzgocącą diagnozę - rak wątroby.
Zakażenie HCV często przebiega bezobjawowo, co utrudnia wczesne wykrycie choroby. Tak było i w jego przypadku. Dopiero konsekwencje przewlekłego zapalenia wątroby, w tym rozwój nowotworu, dały o sobie znać.
Mimo wyczerpującego leczenia i bolesnych sesji chemioterapii, Kozłowski nie poddawał się. Wciąż pracował, pojawiał się na planach filmowych, a nawet wziął ślub ze swoją ukochaną, Agnieszką Kowalską.
2. Objawy raka wątroby
Rak wątroby, szczególnie w początkowych stadiach, może rozwijać się niemal niezauważalnie. Do najczęstszych, choć mało specyficznych objawów należą:
- przewlekłe zmęczenie,
- utrata apetytu i nagła utrata masy ciała,
- uczucie pełności w nadbrzuszu,
- ból w prawym górnym kwadrancie brzucha,
- zażółcenie skóry i białek oczu (żółtaczka),
- swędzenie skóry,
- ciemne zabarwienie moczu i jasne stolce.
Jeśli te objawy utrzymują się przez dłuższy czas, konieczna jest konsultacja z lekarzem i wykonanie badań diagnostycznych, takich jak USG, tomografia komputerowa czy badania krwi (np. poziom AFP - alfa-fetoproteiny).
Zobacz także: Tak atakują rak trzustki i wątroby. Objawy są bardzo podobne
3. Czynniki ryzyka raka wątroby
Rak wątroby rzadko występuje bez przyczyny. W większości przypadków rozwija się na podłożu istniejących wcześniej schorzeń wątroby. Do głównych czynników ryzyka należą:
- zakażenie wirusami HCV i HBV (wirus zapalenia wątroby typu B i C) - to jedna z najczęstszych przyczyn przewlekłego zapalenia wątroby, prowadząca do marskości i nowotworu;
- marskość wątroby - niezależnie od przyczyny (np. alkohol, wirusy, choroby autoimmunologiczne), marskość zwiększa ryzyko nowotworu;
- nadużywanie alkoholu - regularne spożywanie alkoholu może prowadzić do uszkodzenia wątroby i marskości;
- otyłość i cukrzyca typu 2 - nadmiar tłuszczu w wątrobie (stłuszczenie) jest jednym z głównych czynników ryzyka w rozwiniętych krajach;
- ekspozycja na toksyny - kontakt z aflatoksynami (produkowanymi przez pleśnie) lub chemikaliami może uszkadzać wątrobę;
- dziedziczne choroby metaboliczne - takie jak hemochromatoza czy choroba Wilsona, mogą zwiększać ryzyko raka wątroby.
4. Maciej Kozłowski: walka do końca
Mimo ciężkiej choroby Maciej Kozłowski nigdy nie stracił ducha walki ani swojej pasji do aktorstwa. Pracował na planie niemal do końca życia, a jego determinacja i odwaga były inspiracją dla wielu. Aktor zmarł w nocy z 10 na 11 maja 2010 roku, mając zaledwie 52 lata.
Historia Kozłowskiego przypomina nam o potrzebie wczesnej diagnostyki i dbania o zdrowie. Jego życie, choć przedwcześnie zakończone, było pełne pasji, odwagi i nieustannego dążenia do lepszego jutra.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.