Trwa ładowanie...

Mannoza - charakterystyka, działanie, wskazania, stosowanie

 Kinga Olchowy
05.11.2020 11:47
Mannoza jest organicznym związkiem chemicznym, który raczej nie występuje w przyrodzie samodzielnie
Mannoza jest organicznym związkiem chemicznym, który raczej nie występuje w przyrodzie samodzielnie (123rf)

Mannoza jest organicznym związkiem chemicznym, który raczej nie występuje w przyrodzie samodzielnie. Posiada zdolności lecznicze i może pomóc przy niektórych schorzeniach. Najbardziej znaną substancją jest d-mannoza, którą stosuje się w środkach przeznaczenia medycznego. Zobacz, kiedy możesz po nią sięgnąć i jak w ogóle działa.

spis treści

1. Co to jest mannoza?

Mannoza to organiczny związek chemiczny, należący do grupy aldoheksoz. Raczej nie występuje w przyrodzie samodzielnie (w tzw. stanie wolnym), znacznie częściej łączy się z innymi składnikami, tworząc glikoproteiny i glikolipidy, a także polimerów (mannanów).

Mannany występują najczęściej w śluzie roślin, m. in. w nasionach kosaćcowatych.

Zobacz film: "Sztuczne słodziki zwiększają ryzyko choroby Alzheimera"

Mannoza znalazła swoje zastosowanie także w medycynie, ale również w tym przypadku nie jest samodzielnym związkiem chemicznym. Składnik ten występuje w lekach w postaci d-mannozy i posiada szereg właściwości zdrowotnych.

2. Zastosowanie d-mannozy

D-mannoza stosowana jest w medycynie przede wszystkim jako środek wspomagający walkę z infekcjami dróg moczowych. Zalecany jest w przypadku zakażeń, a jego zadaniem jest nie tylko zwalczenie dolegliwości i ich przyczyny (np. obecności wirusów czy bakterii), ale także zapobieganie nawrotom infekcji.

Zakażenia dróg moczowych to częsta dolegliwość, szczególnie u kobiet. Ich układ moczowy jest nieco inaczej skonstruowany, niż męski, wobec czego dużo łatwiej o infekcję. D-mannoza pomaga zwalczyć stan zapalny, łagodzi świąd i pieczenie, a także reguluje upławy.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Kuracja może trwać od kilku do kilkunastu dni, w zależności od stopnia nasilenia objawów oraz rodzaju zakażenia. Nie należy przerywać jej samodzielnie.

D-mannoza jest także świetnym środkiem zapobiegawczym. Poleca się go osobom, które mają problemy z układem moczowym, a infekcje często nawracają. Środek ten radzi sobie nawet z bardzo ostrymi i nieprzyjemnymi w objawach zakażeniami.

3. Kiedy nie stosować d-mannozy?

Mannoza ogólnie uważana jest za bezpieczny związek chemiczny, jednak długotrwałe przyjmowanie jej pochodnych może nie służyć każdemu. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku cukrzycy. Warto także poinformować lekarza o ciąży lub planowaniu jej, karmieniu piersią, a także o planowanych operacjach. Wiele czynników może narazić chorego na nieprzyjemne skutki uboczne.

Nie należy także przyjmować leków z d-mannozą w przypadku uczulenia na składnik czynny lub którykolwiek z pomocniczych. W przypadku stwierdzenia jakichś przeciwwskazań, lekarz może przepisać inny środek o podobnym działaniu.

4. Możliwe działania niepożądane

Jak każdy środek farmaceutyczny, mannoza także może wywołać pewne skutki uboczne. Pacjenci stosujący d-mannozę często doświadczają luźnych stolców lub biegunek, a także wzdęcia. Znacznie rzadziej mogą wystąpić zawroty głowy, kłopoty z utrzymaniem równowagi czy nadmierna senność. W takiej sytuacji nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych, ponieważ może być to niebezpieczne zarówno dla pacjenta, jak i otoczenia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze