Marilyn Monroe zmagała się z nieuleczalną chorobą. Schorzenie zwiększa ryzyko raka jelita grubego
Marilyn Monroe w dzisiejszych czasach uchodzi za ikonę popkultury, a jej życiorys wciąż budzi zainteresowanie. Niewiele osób jednak wie, że gwiazda zmagała się z chorobą autoimmunologiczną.
1. Choroba, z którą zmagała się Marilyn Monroe
Endokrynolożka dr Magdalena Jagiełło, znana w sieci jako doktor Magda, na swoim profilu na Instagramie podzieliła się mało znanym faktem z życia Marilyn Monroe. Otóż gwiazda zmagała się z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego.
Przewlekła choroba ma podłoże autoimmunologiczne. W przebiegu colitis ulcerosa rozwija się ostry stan zapalny błony śluzowej odbytnicy lub okrężnicy, co często prowadzi do powstawania owrzodzeń.
"Objawy obejmują m.in. ból brzucha, biegunkę oraz krwawienia. To schorzenie nie było łatwe do zdiagnozowania ani leczenia w tamtych czasach, co czyni historię Marilyn jeszcze bardziej smutną" - wyjaśnia dr Magda.
Dokładna przyczyna choroby wciąż nie jest znana, naukowcy uważają jednak, że winny jest układ odpornościowy atakujący własne tkanki, w tym przypadku wyściółkę jelita grubego. Na rozwój WZJG wpływ mogą mieć też czynniki genetyczne oraz środowiskowe.
Zobacz także: Zaczyna się od jelit. Ryzyko raka jelita grubego gwałtownie wzrasta
2. Brak skutecznego leczenia
W wielu przypadkach choroba przebiega w postaci zaostrzeń i remisji, co oznacza, że okresy aktywnego zapalenia mogą przeplatać się z okresami, w których objawy są mniej nasilone lub zanikają.
Obecne metody leczenia głównie skupiają się na łagodzeniu objawów i poprawie komfortu pacjentów. Podstawą leczenia WZJG są leki przeciwzapalne, w niektórych przypadkach konieczne jest jednak podanie środków immunosupresyjnych.
Równie ważne są nawyki żywieniowe i zdrowy styl życia. Odpowiednio dobrane posiłki mogą pomóc złagodzić objawy choroby. Należy też zwrócić uwagę na składniki odżywcze, gdyż przy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego może dochodzić do niedoborów.
Pacjenci z colitis ulcerosa zmagają się z ogromnym dyskomfortem w codziennym życiu. Powinni także poddawać się regularnym badaniom ze względu na zwiększone ryzyko raka jelita grubego oraz prawdopodobieństwo wystąpienia anemii.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.