Martina Navratilova zachorowała na raka gardła i piersi. Zaniepokoił ją jeden objaw
Legenda tenisa Martina Navratilova poinformowała, że zdiagnozowanio u niej raka gardła i piersi - podaje Reuters. Zmiany nowotworowe zostały wykryte w początkowym stadium, co zwiększa szanse na skuteczne leczenie.
1. Zaniepokoił ją powiększony węzeł chłonny
Martina Navratilova uznawana jest za jedną z najlepszych zawodniczek w historii tenisa. W latach 1975-2006 zdobyła łącznie 18 wielkoszlemowych tytułów. Do dzisiaj nikt nie pobił jej rekordu w nieprzerwanej serii zwycięstw w turniejach WTA. O nowotworze tenisistka poinformowała o oficjalnym oświadczeniu.
- To podwójne uderzenie jest poważne, ale wciąż możliwe do naprawienia - przekazała 66-letnia spotsmenka w oświadczeniu dla WTA. - Mam nadzieję na pomyślny wynik leczenia. Będę walczyła ze wszystkich sił - dodała Navratilova.
Navratilova diagnosed with throat and breast cancer https://t.co/YzkvZkJ2TM pic.twitter.com/sGsSfiPsu9
— Reuters (@Reuters) January 2, 2023
Tenisistka poinformowała, że zaniepokoił ją powiększony węzeł chłonny szyi, który zauważyła u siebie podczas odbywających się w listopadzie rozgrywek WTA Finals. Biopsja potwierdziła nowotwór gardła. Wkrótce okazało się, że zmiany nowotworowe są również w piersi.
2. Objawy raka gardła
Do powstania raka gardła dochodzi na skutek niekontrolowanego wzrostu nieprawidłowych komórek w obrębie jednej z trzech części anatomicznych gardła: nosogardła, gardła środkowego lub gardła dolnego.
Objawami nowotworu gardła mogą być:
- zmiana brzmienia głosu,
- uczucie zatkania nosa,
- uporczywe krwawienia z nosa,
- trudności w oddychaniu przez nos,
- zatykanie się jednego ucha, zwłaszcza przy połykaniu,
- chrypka,
- trudności w połykaniu,
- uczucie przeszkody w obrębie gardła,
- uporczywy ból gardła,
- ból ucha,
- wyczuwalne zgrubienie w obrębie szyi,
- kaszel,
- problemy z oddychaniem,
- niewyjaśniona utrata masy ciała.
Za najważniejszy czynnik sprzyjający rozwojowi raka gardła uznaje się palenie tytoniu. Rak krtani występuje bardzo rzadko u osób niepalących. Do innych czynników zwiększających ryzyko zachorowania na ten rodzaj nowotworu zalicza się nadużywanie alkoholu. Ponadto większą liczbę zachorowań stwierdza się w grupie osób po 65. roku życia, mężczyzn, osób rasy czarnej oraz narażonych na kontakt z niklem, azbestem i oparami kwasu siarkowego.
3. Objawy raka piersi
Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym kobiet, który wywodzi się z nabłonka gruczołu sutkowego. Przez bardzo długi czas nie daje charakterystycznych objawów. Dlatego tak ważne jest wykonywanie mammografii.
Do najczęstszych objawów raka piersi należą:
- wyczuwalny lub widoczny guz w piersi,
- zmiana wielkości, kształtu, obrysu i napięcia skóry piersi,
- wciągnięcie brodawki sutkowej (występujące nagle, tj. rozwijające się w ciągu, np. kilku tygodni),
- wciągnięcie skóry piersi i pojawienie się zmian w obrębie skóry piersi lub zmian w obrębie skóry brodawki (wgłębienia skóry, zaczerwienienia, usztywnienia itp.),
- obrzęk kończyny górnej.
Bywa, że pierwszym objawem choroby, jest pojawienie się pod pachą powiększonych, twardych guzków.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także:
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.