Trwa ładowanie...

Marzena Kipiel-Sztuka miała POChP. Główny objaw choroby pojawia się po przebudzeniu

 Katarzyna Prus
10.06.2024 18:47
Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka. Aktorka zmagała się m.in. z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc
Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka. Aktorka zmagała się m.in. z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (Getty Images, Facebook)

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka, znana m.in. z niezapomnianej roli w serialu "Świat według Kiepskich". 58-letnia aktorka zmagała się m.in. z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. - 50 proc. pacjentów, którzy trafiają do szpitala z zaostrzeniem choroby umiera w ciągu trzech lat - mówił w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Piotr Kuna.

spis treści

1. Nie żyje aktorka z serialu "Świat według Kiepskich"

Informację o śmierci Marzeny Kipiel-Sztuki, aktorki znanej z roli Halinki w serialu "Świat według Kiepskich" potwierdziła jej koleżanka z planu Renata Pałys.

"Dzisiaj rano po ciężkiej chorobie odeszła Marzena Sztuka" - napisała na Facebooku Pałys.

Chociaż przyczyna śmierci nie została podana do publicznej wiadomości, to wiadomo, że aktorka zmagała się z przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Miała też problemy z nadciśnieniem, a kilka lat temu wyznała, że zmaga się z depresją.

2. Umiera połowa chorych

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to groźna choroba, z którą zmaga się nawet 2 mln Polaków.

U chorych dochodzi do utrwalonego zwężenia oskrzeli, które zmniejsza przepływ powietrza, powodując trudności z oddychaniem. W Polsce z tego powodu umiera rocznie ok. 17 tysięcy osób.

Do zaostrzenia może dojść w każdej chwili, szczególnie w sezonie infekcyjnym. Choć POChP atakuje płuca, wykańcza też serce.

- Każda infekcja, szczególnie wirusowa, zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu u pacjentów z POChP. To konsekwencja zaostrzenia choroby. 50 proc. chorych, którzy trafiają do szpitala z zaostrzeniem choroby umiera w ciągu trzech lat. To kilkakrotnie więcej niż w przypadku nowotworów - zaznaczał w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Piotr Kuna, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi.

Pacjenci z POChP z powodu choroby nie są w stanie głęboko oddychać, dlatego dochodzi u nich do patologii związanych z układem krążenia.

- Wbrew powszechnym skojarzeniom, zaostrzenie POChP powoduje nie tylko komplikacje dla płuc, ale też serca. To choroby serca są główną przyczyną przedwczesnych zgonów u takich chorych - tłumaczył pulmonolog.

3. Objawy POChP

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest schorzeniem, które cechuje się utrzymującymi się objawami ze strony układu oddechowego, głównie uciążliwym kaszlem. Kaszel ten może występować okresowo lub codziennie, często trwając przez cały dzień. Charakterystyczny jest kaszel produktywny, czyli taki, któremu towarzyszy wydzielanie plwociny, szczególnie nasilony rano, zaraz po przebudzeniu.

Kolejnym objawem POChP są duszności i zmęczenie, które początkowo pojawiają się tylko przy wysiłku fizycznym, a z czasem także w spoczynku. Lekarze często korzystają ze skali MRC (Medical Research Council) do oceny nasilenia duszności.

Dusznościom mogą towarzyszyć świszczący oddech i uczucie pełności w klatce piersiowej. W zaawansowanej rozedmie płuc klatka piersiowa pacjenta nabiera kształtu ''beczkowatego''. Czas wydechu ulega wydłużeniu z powodu nasilenia obturacji oskrzeli, co wymaga użycia dodatkowych mięśni oddechowych. Wydech odbywa się przez ''zasznurowane usta''. W ciężkich przypadkach POChP może wystąpić sinica oraz rozwój tzw. serca płucnego, czyli prawokomorowej niewydolności serca.

W zaawansowanym stadium chorobie towarzyszą również jadłowstręt, omdlenia (zwłaszcza podczas napadów kaszlu) oraz tzw. palce pałeczkowate.

Oprócz objawów ze strony układu oddechowego, POChP wiąże się z licznymi problemami ogólnoustrojowymi, takimi jak utrata masy ciała (szczególnie masy mięśniowej), miopatia, osteoporoza oraz zaburzenia endokrynologiczne. Pacjenci z POChP mają także zwiększone ryzyko zakażeń dróg oddechowych, raka płuc, zatorowości płucnej, odmy opłucnowej, choroby niedokrwiennej serca, cukrzycy i depresji.

W przebiegu choroby dochodzi do zwiększenia liczby erytrocytów, co jest próbą organizmu nadrobienia niedoboru tlenu w tkankach. Zmiany te są widoczne w badaniu morfologii krwi oraz gazometrii krwi tętniczej, co jest istotnym elementem diagnostycznym POChP.

4. POChP czynniki ryzyka

Dym papierosowy jest głównym czynnikiem wpływającym na rozwój przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Mimo że jest to poważne schorzenie, nadal pozostaje tajemnicą dla wielu ludzi. Kluczowym problemem jest niska świadomość społeczna na temat POChP, co prowadzi do późnego jej wykrywania.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc najczęściej dotyka osoby w średnim i starszym wieku. Niemniej jednak, w ostatnich latach zauważono wzrost zachorowań wśród młodszych ludzi.

Dym papierosowy odpowiada za 90 proc. przypadków POChP. Kluczowe jest zwiększenie świadomości społecznej na temat POChP i szkodliwości palenia. Wczesne wykrycie choroby może znacznie poprawić jakość życia chorych i zapobiec dalszym komplikacjom zdrowotnym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze