Trwa ładowanie...

Maść na hemoroidy – jaka jest najlepsza?

Avatar placeholder
20.02.2023 13:04
Maść na hemoroidy to produkt leczniczy, który pomagają łagodzić objawy choroby hemoroidalnej.
Maść na hemoroidy to produkt leczniczy, który pomagają łagodzić objawy choroby hemoroidalnej. (Adobe Stock)

Maść na hemoroidy to produkt leczniczy, który pomagają łagodzić objawy choroby hemoroidalnej, takie jak krwawienie, swędzenie, dyskomfort i ból. Dzięki specjalnie dobranym składnikom maść działają ściągająco, regenerująco i przeciwzapalnie oraz znieczulająco. Jej stosowanie przynosi ulgę i pozwala normalnie funkcjonować. Co musi zawierać, by była skuteczna?

spis treści

1. Jak działa maść na hemoroidy?

Maść na hemoroidy to produkt leczniczy o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym, przeciwświądowym, przeciwobrzękowym i wzmacniającym mikrokrążenie oraz naczynia krwionośne okolic odbytu.

Większość maści na hemoroidy ma właściwości regenerujące i natłuszczające, dzięki czemu przyspiesza leczenie zmian i łagodzi dokuczliwość towarzyszącym chorobie objawów. Silniejsze działanie wykazują preparaty zawierające środek znieczulający oraz substancję przeciwzapalną.

2. Co to są hemoroidy?

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

Hemoroidy, inaczej guzki krwawnicze, to poduszkowate naczynia żylne zlokalizowane w odbytnicy i odbycie. Ma je każdy z nas. Gdy są patologicznie powiększone, diagnozuje się chorobę hemoroidalną, objawem której są żylaki odbytu.

To poszerzone sploty żylne i tętniczo-żylne w okolicy odbytu lub kanału odbytu i końcowej części odbytnicy. Prawidłowe guzki krwawnicze podczas defekacji są dociskane do ściany jelita, a krew odpływa z nich do naczyń krwionośnych, dzięki czemu możliwe jest wypróżnienie.

W chorobie hemoroidalnej krew z guzków krwawniczych nie odpływa prawidłowo. Powiększone hemoroidy są wypychane przez masy kałowe na zewnątrz odbytu i mogą ulegać uszkodzeniom, co jest przyczyną krwawienia.

Hemoroidy wewnętrzne znajdują się wewnątrz odbytnicy. Zwykle nie można ich zobaczyć, ani poczuć i rzadko powodują dyskomfort. Hemoroidy zewnętrzne znajdują się w tkance podskórnej wokół odbytu. W zależności od stadium choroby mogą wydostawać się na zewnątrz odbytu i:

  • po defekacji powracać do niego samoistnie,
  • mogą być odprowadzone ręcznie do wnętrza odbytu,
  • nie mogą zostać odprowadzone do wewnątrz.

Przyczyny powstawania hemoroidów są różne. Do najczęściej wymienianych zalicza się siedzący, mało aktywny tryb życia, nieodpowiednią dietę ubogą w błonnik i płyny, środki przeczyszczające oraz zabiegi okolic odbytu i krocza. Nie bez znaczenia jest ciąża.

Pojawienie się żylaków odbytu (powszechnie nazywanych hemoroidami) znacznie obniża komfort życia i funkcjonowania. Do najczęściej występujących objawów hemoroidów zalicza się:

  • dokuczliwe swędzenie odbytu,
  • podrażnienia śluzówki,
  • sączącą się wydzielinę,
  • uczucie niepełnego wypróżnienia,
  • ból,
  • dyskomfort oraz pieczenie skóry wokół odbytu.

3. Składniki maści na hemoroidy

Maść na hemoroidy, by była skuteczna i przynosiła ulgę, powinna zawierać odpowiednio dobrane składniki, które działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, wspierają regenerację błony śluzowej, przyspieszając proces gojenia, jak i łagodzą uciążliwe dolegliwości towarzyszące chorobie hemoroidalnej.

Skuteczna maść na hemoroidy powinna zawierać takie składniki jak:

Na hemoroidy w ciąży dostępne są maści i inne leki na hemoroidy, które są bezpieczne i przeznaczone dla kobiet ciężarnych.

4. Jak leczyć hemoroidy?

Leczenie hemoroidów w początkowej fazie opiera się na stosowaniu środków miejscowych o działaniu przeciwzapalnym, przeciwświądowym, znieczulającym, uszczelniającym naczynia krwionośne.

Może to być nie tylko maść na hemoroidy bez recepty (z benzokainą, wyciągami roślinnymi: z pokrzyku wilczej jagody, janowca, krwawnika, pięciornika, kasztanowca, rumianku), ale i krem, żel i czopki o działaniu miejscowym.

Dostępne są także wkładki do krioterapii oraz doustne preparaty z diosminą.

Pomocne są także domowe sposoby, takie jak kąpiele bądź nasiadówki w naparach z kory dębu czy rumianku. Aby złagodzić dolegliwości można również przykładać na bolące miejsca owinięte chusteczkami kostki lodu.

Ważne jest także zapobieganie zaparciom, które są jedną z przyczyn występowania hemoroidów oraz zrezygnowanie z siedzącego trybu życia i unikanie innych czynników sprzyjających pogłębianiu się żylaków odbytu.

Duże znaczenie ma również odpowiednia dieta: spożywanie odpowiedniej ilości błonnika oraz wypijanie w ciągu dnia dużej ilości wody.

Im wcześniej rozpoznana jest choroba, tym większe prawdopodobieństwo, że domowe leczenie pomoże. Niestety nie zawsze tak jest. Stosowanie preparatów i naturalnych sposobów nie zawsze gwarantuje ustąpienie dolegliwości związanych z żylakami odbytu.

Gdy problem pojawia się często bądź towarzyszy stale, konieczna jest wizyta u lekarza. Aby odpowiednio rozpoznać hemoroidy, warto udać się do proktologa, specjalisty zajmującego się chorobami jelita grubego i odbytnicy. Zdarza się, ze jedynym rozwiązanie jest wykonania zabiegu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze