Trwa ładowanie...

Maść rozgrzewająca - skład, działanie, zastosowanie, przeciwwskazania

 Paula Jakubasik
28.02.2023 11:54
Maść rozgrzewająca wykazuje właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Maść rozgrzewająca wykazuje właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. (adobestock)

Maści rozgrzewające wykazują właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i zapobiegające obrzękom. Wykazują się dużą skutecznością w przypadku bólu mięśni i stawów, a także w trakcie infekcji górnych dróg oddechowych. Większość maści zawiera substancje pochodzenia naturalnego, które poza działaniem leczniczym, mają również przyjemny aromat i nie wywołują podrażnienia skóry. Jak wybrać najlepszą maść rozgrzewającą?

spis treści

1. Skład maści rozgrzewającej

Maść rozgrzewająca to preparat do stosowania miejscowego o właściwościach rozgrzewających, przeciwzapalnych i przeciwobrzękowych. Najskuteczniejsze maści zawierają w składzie następujące składniki:

  • kapsaicyna - pochodzi z owoców pieprzowca, wykazuje silne działanie rozgrzewające,
  • ekstrakt z papryczki chili - szybko i intensywnie rozgrzewa skórę,
  • węgiel aktywny z żelazem - wykazuje właściwości przeciwbólowe,
  • mentol - skutecznie znieczula i wywołuje uczucie ulgi,
  • olejek terpentynowy, lawendowy, miętowy, sosnowy, eukaliptusowy - rozszerza naczynia krwionośne,
  • kamfora - rozgrzewa i znieczula.
Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Dodatkowo w maściach obecne są wyciągi z ziół, takich jak nagietek, rozmaryn, rumianek, jałowiec, kasztanowiec, miłorząb japoński czy aloes. Mają one na celu przede wszystkim zapobieganie wystąpieniu opuchlizny i stanu zapalnego.

2. Działanie maści rozgrzewającej

Substancje czynne maści rozgrzewającej wpływają drażniąco na zakończenia nerwowe skóry. W efekcie naczynia krwionośne ulegają poszerzeniu, a skóra staje się lekko zaczerwieniona na skutek poprawy ukrwienia.

Dodatkowo maść rozluźnia spięte mięśnie, redukuje ból i dyskomfort. Często w składzie obecny jest mentol i kapsaicyna, składniki te wywołują uczucie ulgi i świeżości.

3. Zastosowanie maści rozgrzewającej

3.1. Ból mięśni i stawów

Maść rozgrzewająca zalecana jest w przypadku naciągniętych mięśni i kontuzji sportowych. Preparat ułatwia pozbycia się toksyn z tkanek, niweluje zakwasy, ból i rozluźnia mięśnie. Maść można nałożyć również profilaktycznie, przed intensywnym treningiem lub wymagającym dniem w pracy.

Sportowcy powinni wybierać połączenie mentolu i składników przeciwbólowych, takich jak ibuprofenem, ketoprofenem lub naproksenem. Dobrym wyborem okaże się również rozgrzewająca kapsaicyna.

Maść tego rodzaju poprawia samopoczucie w przypadku chorób reumatoidalnych i ortopedycznych. Może być stosowana do wszelkiego rodzaju zwyrodnień i schorzeń kręgosłupa, ze względu na poprawianie ukrwienia.

Preparat wykazuje również dużą skuteczność w przypadku stanu zapalnego lub przeciążenia stawów. Za sprawą właściwości rozluźniających znacząco poprawiają komfort podczas ruchu.

3.2. Przeziębienie i grypa

Maści rozgrzewające z wyciągami z roślin mają dobroczynny wpływ na stan układu oddechowego. Olejki eteryczne zmniejszają kaszel i katar, oczyszczają drogi oddechowe i ułatwiają oddychanie.

W trakcie infekcji polecane są maści z dodatkiem olejku terpentynowego, eukaliptusowego lub sosnowego. Preparat wystarczy zaaplikować na plecy i klatkę piersiową (bez szyi) przed pójściem spać.

4. Przeciwwskazania do stosowania maści rozgrzewającej

  • opuchlizna,
  • rana cięta,
  • otarcia,
  • świeża rana na skórze,
  • reakcja alergiczna.

Maść rozgrzewająca nie powinna być aplikowana również na błony śluzowe, na twarz, miejsca intymne, pachy czy szyję. Po nałożeniu preparatu należy dokładnie umyć ręce.

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze