Trwa ładowanie...

Maseczka na trądzik

Avatar placeholder
Joanna Brodziak 17.09.2015 18:42
Maseczka na trądzik
Maseczka na trądzik

Wiele osób zmagających się z trądzikiem zastanawia się, czy maseczki na twarz mogą złagodzić zmiany skórne i poprawić wygląd cery. Niestety, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Skuteczność maseczek na trądzik zależy od wielu czynników, na przykład od stopnia zaawansowania choroby, częstotliwości ich stosowania oraz codziennej pielęgnacji skóry. Jeśli postać trądziku jest ciężka, należy zacząć leczenie u dermatologa i nie liczyć na cud po nałożeniu maski na twarz.

spis treści

1. Skuteczność maseczek na trądzik

Osoby z zaskórnikami i innymi niezapalnymi zmianami wywołanymi trądzikiem faktycznie mogą dostrzec poprawę stanu skóry dzięki systematycznemu stosowaniu maseczek. Substancje znajdujące się w tego typu produktach mają za zadanie odblokowanie zatkanych porów. Przez ich oczyszczenie usuwa się nadmiar tłuszczu i zanieczyszczeń. W rezultacie prawdopodobieństwo pojawienia się zaskórników jest mniejsze, a stan cery ulega poprawie. Maseczki można stosować również w przypadku trądziku o łagodnym nasileniu. Nie oznacza to, że osoby z umiarkowaną lub ciężką postacią trądziku nie mogą skorzystać z ich działania. Stosowanie tego typu zabiegów może być elementem uzupełniającym leczenie trądziku, ale nie należy traktować ich jako jedyny sposób walki ze zmianami skórnymi.

Maseczki można stosować w domu lub zdecydować się na zabieg w salonie kosmetycznym. W czasie profesjonalnego zabiegu kosmetyczka dokładnie oczyszcza skórę za pomocą masek, kąpieli parowych oraz masażu skóry twarzy. Użyte produkty mają ograniczać wydzielanie sebum, usuwać martwe komórki naskórka, nawilżać skórę i łagodzić występujące zmiany. Jeśli znajdują się na niej stany zapalne, nie należy ich mechanicznie oczyszczać, zwłaszcza gdy są to głęboko umiejscowione guzki lub cysty.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Jeśli masz trądzik i chcesz stosować maseczki na twarz, pamiętaj, że najlepsze rezultaty osiągniesz, wykonując je systematycznie. Planujesz korzystanie z zabiegów u kosmetyczki? Koniecznie poinformuj ją, jakie maści i leki doustne przyjmujesz. W ten sposób unikniesz niepożądanych reakcji na stosowane w salonie kosmetycznym produkty. Osoby, które stosują izotretynoinę lub retinoidy nie powinny poddawać się intensywnemu złuszczaniu skóry. Przed zabiegiem oczyszczania twarzy warto skonsultować się z dermatologiem.

2. Domowe maseczki na pryszcze

Dużą popularnością wśród osób borykających się z trądzikiem cieszy się maseczka z kwasem acetylosalicylowym. Lek ten doskonale leczy pryszcze, łagodzi zmiany skórne i świerzbiące miejsca na skórze. Przygotowanie maseczki zajmuje tylko siedem minut. Do jej wykonania potrzebne są 1–3 tabletki kwasu acetylosalicylowego, mała filiżanka, płytkie naczynie oraz krem nawilżający. W zależności od potrzeby należy rozdrobnić 1–3 tabletki kwasu acetylosalicylowego, naciskając na nie filiżanką. Następnie trzeba dodać kilka kropli wody, by rozkruszone tabletki zmieniły się w pastę, a także krem nawilżający (zamiennie można użyć ciepłego miodu). Po dokładnym wymieszaniu składników, aplikujemy na twarz uzyskaną masę w formie maseczki lub punktowo na poszczególne pryszcze. Gdy preparat zaschnie, należy go zmyć po 10 minutach.

Miłośnicy owoców mogą przygotować domową maseczkę z truskawek. Aą one naturalnym źródłem kwasu salicylowego, który znajduje się w większości leków na trądzik dostępnych bez recepty. Do przygotowania masy z truskawek potrzebna jest 1/4 kubka świeżych truskawek oraz taka sama ilość kwaśnej śmietany lub jogurtu naturalnego. Składniki wymieszaj na papkę i zaaplikuj na twarz. Maseczkę należy zmyć po 10–15 minutach.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Metody leczenia trądziku
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze