Trwa ładowanie...
18+
UWAGA!
Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych.
Przejdź na stronę główną Mam 18 lat i chcę wejść
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Magdalena Boniuk

Masturbacja - korzyści, skutki uboczne i sposoby na masturbacje u kobiet i mężczyzn

Onanizm jest ważny u starszych kobiet, gdyż nawilża pochwę
Onanizm jest ważny u starszych kobiet, gdyż nawilża pochwę (Getty Images)

Masturbacja, czyli onanizm, to powszechne zjawisko, także w przypadku osób, które prowadzą udane życie seksualne ze swoim partnerem. Onanizowanie się pomaga rozładować stres i napięcie dnia codziennego, jest także świetną formą gry wstępnej. Wokół onanizmu pojawiło się mnóstwo kontrowersji, ponieważ autoerotyzm posiada zarówno plusy i minusy. W tym artykule przeczytacie wszystko o masturbacji, a także dowiecie się, czy masturbacja szkodzi zdrowiu.

spis treści

1. Co to jest masturbacja i na czym polega?

Masturbacja, znana również jako onanizm, to czynność, która polega na stymulowaniu własnych narządów płciowych w celu rozładowania napięcia seksualnego, a także osiągnięcia przyjemności seksualnej. Onanizować można się za pomocą własnej dłoni lub przy użyciu gadżetów erotycznych takich jak sztuczna pochwa czy dildo. Masturbacja przed stosunkiem, przy biernym udziale partnera seksualnego może stanowić ciekawą formę gry wstępnej. Masturbacja ma swoje wady i zalety. Kontrolowana, umożliwia lepsze poznanie własnego ciała. Wpływa także pozytywnie na jakość kontaktów seksualnych. Niestety, częsty onanizm ma swoje ciemne strony. W przypadku mężczyzn kompulsywna masturbacja może doprowadzić do zaburzeń wzwodu.

1.1. Masturbacja u kobiet

Masturbacja kobiety jest całkowicie normalnym zjawiskiem, choć dla niektórych wciąż pozostaje tematem tabu. W rzeczywistości, masturbacja może przynieść kobiecie wiele korzyści. Onanizm nie tylko umożliwia osiągnięcie satysfakcji seksualnej, ale jest również doskonałym sposobem na dokładne poznanie swojej cielesności. Kobieta uprawiająca masturbację dokładnie wie, co sprawia jej przyjemność, jaki dotyk umożliwia osiągnięcie orgazmu, czy to łechtaczkowego czy pochwowego. Autoerotyzm umożliwia kobietom znalezienie najwrażliwszych miejsc erogennych w ciele. Dzięki niemu panie pozbywają się kompleksów na temat swojego ciała, są bardziej otwarte w kontakcie z partnerem seksualnym.

Zobacz film: "Czy masturbacja może źle wpływać na potencję?"

Czym onanizują się kobiety? Kobiety mogą masturbować się zarówno za pomocą palców, jak i za pomocą sztucznego penisa. Przy użyciu palców dłoni możliwe jest drażnienie łechtaczki lub penetrowanie wnętrza pochwy. Niektóre kobiety w trakcie onanizowania uwielbiają pieścić swoje brodawki sutkowe.

1.2. Masturbacja u mężczyzn

Masturbacja u mężczyzn to powszechny sposób na rozładowanie napięcia seksualnego. Jak mężczyzna robi sobie dobrze, aby sprawiało mu to najwięcej przyjemności? Najczęstszą techniką masturbacji wśród mężczyzn jest trzymanie penisa luźną pięścią, a następnie poruszanie ręką w górę i w dół trzonu. Ten rodzaj stymulacji to zazwyczaj wszystko, co jest potrzebne do osiągnięcia orgazmu i wytrysku. Onanizujący się mężczyzna może zmieniać szybkość ruchu ręki w trakcie czynności. Warto zaznaczyć, że onanizm przy użyciu dłoni jest równie powszechny co ten z użyciem gadżetów erotycznych. Statystyki dotyczące masturbacji pokazują, że aktu onanizmu doświadczyło dziewięćdziesiąt procent mężczyzn i ponad siedemdziesiąt procent kobiet. Masturbujący się mężczyzna zwykle zaspokaja swój popęd seksualny w odosobnieniu, zdarzają się jednak sytuacje, kiedy masturbacja stanowi element seksu.

2. Masturbacją z udziałem zabawek erotycznych

Masturbacja nie zawsze polega na stymulowaniu swoich genitaliów przy pomocy dłoni. Zarówno u pań, jak i panów może się ona odbywać z udziałem zabawek erotycznych. Masturbować można się pod prysznicem, w łóżku, w wannie, na kanapie, ale również w pozycji na stojąco. Do męskiej masturbacji zamiast dłoni można wykorzystać:

  • wibrujący masturbator,
  • dmuchaną lalkę,
  • dmuchaną lalką z dodatkowymi wibracjami,
  • masturbator z wbudowaną pompką próżniową,
  • sztuczną pochwę.

Mężczyźni preferujący seks analny mogą również skorzystać z korka analnego czy dilda przeznaczonego do stymulacji prostaty, zatyczki analnej z funkcją wibracji.

Autoerotyzm kobiecy jest rzeczą równie powszechną, co autoerotyzm męski. W jaki sposób masturbują się kobiety? To pytanie, bardzo często zadawane jest na forach kobiecych. W wielu wątkach powtarzają się pytania: „jak się masturbujecie dziewczyny?”,„masturbacja - jak to robicie?” czy „czym się masturbujecie”? Okazuje się, że samozadowolenie się w przypadku dziewcząt oraz dojrzałych kobiet nie zawsze polega na dotykaniu czy pocieraniu swoich narządów intymnych przy pomocy ręki. Oczywiście, wiele kobiet wkłada sobie palce do pochwy i w ten sposób osiąga satysfakcję, nie jest to jednak reguła. Niektóre panie uwielbiają onanizować się przy pomocy gadżetów erotycznych. W tym celu sięgają po:

  • sztuczne penisy,
  • wibratory dopochwowe,
  • wibratory łechtaczkowe,
  • wibrujące kulki dopochwowe,
  • dilda
  • seks maszyny,
  • jajka dopochwowe,
  • korki analne,
  • zatyczek analnych,
  • zatyczek analnych z funkcją wibrowania.

3. Jak masturbacja wpływa na organizm

Wiele osób zastanawia się, czy onanizowanie jest zdrowe czy może jest czymś złym i stanowi dowód na niedojrzałość psychiczną i słaby charakter. Wówczas w głowie mogą pojawić się następujące pytania:

  • jak masturbacja wpływa na zdrowie?
  • jakie mogą być konsekwencje masturbacji?
  • czy masturbacja to normalne zjawisko?
  • czy masturbacja u dziewczyny jest rzeczą naturalną?

W pierwszej kolejności warto zdać sobie sprawę z tego, że masturbacji nie należy rozpatrywać w kategoriach „zła” lub „grzechu”. Jest to zupełnie normalne zachowanie, pod warunkiem, że nie staje się dewiacją, patologią czy uzależnieniem. Autoerotyzm umożliwia rozładowanie napięcia, pozwala nam lepiej poznać swoją cielesność, sprawia, że łatwiej osiągamy orgazm, ponieważ znamy dobrze swoje strefy erogenne.

U wielu młodych ludzi masturbacja (onanizm) to doskonały sposób na rozładowanie lęków i napięć, co niestety nie jest pożądanym zachowaniem i może bardzo niekorzystnie wpłynąć na późniejsze życie seksualne takiej osoby. Masturbacja w młodym wieku powinna służyć do rozładowania napięcia wyłącznie erotycznego, a nie nerwowego.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

4. Czy masturbacja szkodzi? Skutki uboczne

Onanizacja jest całkowicie naturalnym zjawiskiem. Dzięki niej poznajemy swoje ciało, redukujemy napięcie seksualne, uwalniamy endorfiny, czujemy się zadowoleni i zrelaksowani. Warto jedna uważać, by onanizm nie stał się jedyną formą seksu. Warto zdać sobie sprawę, że masturbacja jest szkodliwa wówczas, kiedy w istotny sposób zaczyna wpływać na nasze życie, a my nie potrafimy nad nią zapanować.

Udany stosunek to nie tylko gimnastyka, ale i sposób na wyrażanie bliskości z drugą osobą. To, w jaki sposób się masturbujesz, może zaważyć na przyszłych kontaktach seksualnych. Szczególnie dotyczy to kobiet. Jeżeli na przykład pobudzasz się strumieniem wody pod prysznicem, zawsze w ten sam sposób, odruch ten może się utrwalić (zespół Havelock-Ellisa). Oznacza to, że tylko za pomocą dokładnie takiej samej stymulacji możliwe jest osiągnięcie orgazmu. Partnerowi będzie niezwykle trudno zapewnić Ci zbliżone doznania.

4.1. Uzależnienie od masturbacji

Jakie jeszcze negatywne skutki przynieść może częsta masturbacja? Codzienna masturbacja, onanizowanie się przy filmach pornograficznych, masturbowanie się w sytuacjach stresowych – wszystkie te czynności mogą prowadzić do zjawiska jakim jest uzależnienie od masturbacji. Onanizowanie się jest zdrowe wyłącznie wówczas, kiedy w pełni je kontrolujemy i kiedy nie wpływa na inne aspekty naszego życia. Uzależnienie od onanizmu może w negatywny sposób wpływać na zdrowie psychiczne, ponieważ z biegiem czasu nałóg ten zabiera coraz więcej czasu, sprawia też, że ludzie oddalają się od swoich bliskich. W wielu przypadkach masturbacja jest przedkładana nad kontakty z drugim człowiekiem. Powoduje także, że osoba uzależniona nie umie czerpać satysfakcji z tradycyjnego zbliżenia seksualnego. Zaburzeniem jest kompulsywna masturbacja . Onanizowanie nie służy wtedy rozładowaniu napięcia seksualnego, ale ma charakter nerwicowy. Dana osoba w ten sposób radzi sobie z niepokojami i lękami. Jakie są konsekwencje zbyt częstej masturbacji u mężczyzn? Zbyt częsta mastrubacja w przypadku mężczyzn może doprowadzić do zaburzeń wzwodu, a także innych problemów ze sprawnością seksualną.

Wiele osób zastanawia się nad tym jak często można się onanizować i czym grozi częsta masturbacja? Masturbacja jest czynnością zastępczą normalnego współżycia w parze. Niektórzy uprawiają seks dwa razy w tygodniu, inni rzadziej, a jeszcze inni częściej. To dość indywidualna sprawa. Warto jednak zaznaczyć, że masturbowanie się kilkanaście razy dziennie może sygnalizować uzależnienie. Skutki problemu jakim jest codzienna masturbacja to np. utrata motywacji do podejmowania codziennych aktywności, utrata radości oraz satysfakcji życiowej, ciągłe poczucie winy, spadek energii. Pacjent lub pacjentka może zacząć odczuwać również, że masturbacja osłabia jego relacje z przyjaciółmi czy partnerem/partnerką. W niektórych przypadkach codzienna masturbacja może skutkować także depresja.

Niepokojąca może wydawać się masturbacja podczas nauki lub pracy, gdy dana osoba musi przerwać swoje obowiązki na rzecz masturbacji.

Uzależnienie od onanizowania się jest zaburzeniem. Co ważne, uzależnienie to podobnie jak inne uzależnienia jest chorobą, którą warto wyleczyć podczas wizyt u seksuologa czy psychoterapeuty.

5. Korzyści z onanizowania się

Nieznajomość własnego ciała i jego reakcji jest najczęstszą przeszkodą w osiągnięciu orgazmu. Trening masturbacyjny jest czasami zalecany pacjentom jako droga do przyjęcia swojej seksualności jako czegoś dobrego, naturalnego, odbierania przyjemności bez poczucia winy i wstydu.

Uwaga poświęcana własnemu ciału pozytywnie wpływa na poczucie własnej atrakcyjności. Poza tym ćwiczenie mięśni dna miednicy w czasie masturbacji wpływa pozytywnie na odczucia seksualne kobiety. Mężczyzna poznając za pomocą masturbacji swoje reakcje seksualne, może lepiej panować nad momentem osiągania orgazmu. Jest to wykorzystywane w terapii wytrysku przedwczesnego. Onanizm jest również ważny u starszych kobiet, gdyż nawilża pochwę, likwiduje ból spowodowany suchością i przyczynia się do przedłużenia okresu seksualnej aktywności

Zalety masturbacji (onanizmu) :

  • Ułatwia zasypianie poprzez rozładowanie napięcia.
  • Jest to doskonały substytut bezpiecznego seksu.
  • Można skupić się tylko na sobie i sprawianiu sobie przyjemności.
  • Jest to zajęcie, które poprawia ukrwienie skóry.
  • Częsta, ale zarazem kontrolowana masturbacja pomaga łatwiej osiągać orgazm.
Masturbacja - ilustracje
Masturbacja - ilustracje [3 zdjęcia]

Masturbacja polega na pobudzaniu własnych narządów płciowych bez udziału (lub przy biernym udziale)

zobacz galerię

Dla wielu osób masturbacja to wciąż wstydliwy temat. Nawet jeśli masturbują się regularnie, mają z tego powodu wyrzuty sumienia. Zupełnie niepotrzebnie. Masturbacja, jeśli nie przybiera formy dewiacji, to świetne ćwiczenie w poznawaniu swojego ciała.

6. Czym może grozić brak masturbacji?

Wiele osób zastanawia się czy brak masturbacji i jakichkolwiek innych form zaspokojenia popędu seksualnego może wpłynąć negatywnie na zdrowie. Okazuje się, że nie. Niepodejmowanie czynności ściśle związanych z autoerotyzmem nie odbija się w negatywny sposób ani na zdrowiu kobiet, ani na zdrowiu mężczyzn. Masturbacja to indywidualny wybór. Nie każdy musi ją praktykować, choć stanowi dobry sposób na rozładowanie napięcie seksualnego i daje możliwość poznania potrzeb własnego ciała. Każdy sam powinien podjąć świadomą decyzję o tym czy chce się masturbować się czy nie.

7. Masturbacja przez sen (seksomnia)

Masturbacja przez sen, znana również jako seksomnia lub zespół Morfeusza to forma parasomnii występująca podczas fazy snu głębokiego (non-rapid eye movement, nazywana fazą NREM). Onanizm przez sen polega na tym, że osoba śpiąca wykazuje aktywność seksualną. W tym czasie u osoby z zespołem Morfeusza może pojawić się pobudzenie seksualne oraz aktywacja układu autonomicznego. W przypadku kobiet może pojawić się śluz w obrębie pochwy. U mężczyzn z kolei może wystąpić ejakulacja czy erekcja. Masturbacja przez sen niejednokrotnie kończy się orgazmem lub wokalizacją seksualną. Śpiący może wydawać z siebie dźwięki podobne do tych, które są wydawane podczas masturbacji lub seksu z drugą osobą.

8. Masturbacja u dzieci

Masturbacja u dzieci często wzbudza niepokój rodziców. Pierwszą masturbacje można zaobserwować już u kilkulatków. Jest to normalny proces poznawczy u dzieci i nie wiąże się z rozładowaniem emocji na tle seksualnym. W wieku 3-4 lat wzrasta zainteresowanie własnym ciałem i trwa do około 6. roku życia. Potem następuje przerwa, aż do 11-12 roku życia.

Wyróżnia się trzy rodzaje masturbacji dziecięcej:

  • Rozwojowa – wynika z zainteresowania dziecka własnym ciałem. Dzieci wkładają między nogi poduszki, bawią się genitaliami lub zaciskają uda. Jest to naturalny proces stanowiący jeden z etapów rozwoju dzieci;
  • Eksperymentalna – tego typu masturbacja może być niebezpieczna. Dzieci używają do masturbacji przedmiotów, którymi mogą wyrządzić sobie krzywdę np. długopisów;
  • Instrumentalna – wykonywana w celu rozładowania niespełnionych, innych potrzeb np. brak uwagi lub poczucia bezpieczeństwa. Dziecko masturbujące się skupia na sobie uwagę, może to wystąpić także w miejscach publicznych.

Jak zatem powinniśmy zareagować? Nie należy krzyczeć ani wywoływać poczucia winy lub wstydu. Tego typu działania mogą zaburzyć przyszły rozwój psychoseksualny dziecka. Złym rozwiązaniem jest także unikanie tematu. Jeśli nie podejmiemy żadnych działań dziecko nie zrozumie, że w pewnych przypadkach nie wypada tego robić. Bardzo istotna jest spokojna rozmowa, w której uświadomimy, że w takim zachowaniu nie ma nic złego. Warto wtedy podkreślić, że nie wypada tego robić w miejscach publicznych lub przy innych osobach.

Jeśli dziecko zaczyna wybierać nowe metody i miejsca onanizowania, należy zastanowić się co może być powodem tego typu zachowania oraz czy można temu samodzielnie zaradzić. Pomóc może spędzanie większej ilości czasu z dzieckiem i rozmowa. W przypadku, gdy tego typu działania nie pomagają, należy udać się do dziecięcego psychologa.

9. Mity na temat masturbacji

Wokół masturbacji (onanizmu) pojawił się szereg mitów, jak np.:

  • Masturbację należy leczyć - absolutnie nie jest to żadna choroba ani zaburzenie psychiczne. Prawdą jest jednak to, że jeśli masturbujemy się często i obsesyjnie, możemy doprowadzić do uzależnienia. Wówczas konieczna będzie wizyta u specjalisty - psychologa lub seksuologa.
  • Masturbacja nie może zaszkodzić - jeśli do masturbacji używa się prądu elektrycznego, gumek do zaciskania nasady członka, podwieszania się lub używania do tego przedmiotów innych niż gadżety erotyczne, masturbacja może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.
  • Każdy mężczyzna się masturbuje - niektórzy świadomie rezygnują z masturbacji, jest to najczęściej związane z przekonaniami religijnymi.
  • Masturbacja u kobiet prowadzi do niepłodności, a u mężczyzn do impotencji - jest to zupełnie nieprawda, nawet częsta masturbacja nie doprowadzi do kłopotów z płodnością ani nie zaburzy erekcji.
  • zbyt częsta masturbacja wywołuje raka prostaty u mężczyzn - nie ma badań, które miałyby potwierdzić taką zależność.
  • Orgazm w czasie masturbacji jest niemożliwy do osiągnięcia - wręcz przeciwnie, masturbacja u kobiet może przynieść im więcej satysfakcji niż tradycyjny stosunek. Ma to związek z orgazmem łechtaczkowym. Ponadto kobieta masturbująca się poznaje swoje ciało, co bardzo jej pomaga w uzyskaniu orgazmu.

Dla wielu mężczyzn zastanawiające jest również to czy czy masturbacja bez wytrysku szkodzi? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Zdaniem wielu lekarzy, zjawisko takie jest niefizjologiczne i z czasem może powodować problemy zdrowotne u mężczyzny. Onanizowanie się bez wytrysku może skutkować w przyszłości zaburzeniami erekcji, z tego powodu warto unikać takich rozwiązań.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze