Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Masturbacja

Masturbacja to powszechne zjawisko, nawet u osób, które żyją w udanych i satysfakcjonujących seksualnie związkach. Przyjmuje się, że onanizm to domena dorastających chłopców, ale także dziewczęta i dorosłe osoby praktykują samozaspokajanie. Badania wykazały, że niemal połowa dziewcząt przeżyła swój pierwszy orgazm właśnie podczas masturbacji. Jak widać, masturbacja u kobiet nie jest bynajmniej mitem, a zjawiskiem dość rozpowszechnionym. Co warto wiedzieć o onanizmie? Czy masturbacja jest zdrowa? Czy to zaburzenie seksualne?

1. Mity na temat masturbacji

Wokół masturbacji pojawił się szereg mitów, jak np.:

 • Onanizm należy leczyć. - Prawdą jest jednak, że jeżeli dana osoba wpada w obsesję na temat masturbacji, konieczna może być pomoc psychologa.
 • Masturbacja nie może zaszkodzić. - Jeśli do samozaspokojenia używa się prądu elektrycznego, gumek do zaciskania nasady członka, podwieszania się lub nakładania worków na głowę, onanizm może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.
 • Każdy mężczyzna masturbuje się. - Niektórzy świadomie rezygnują z onanizmu, jest to czasami związane z przekonaniami religijnymi.
 • Masturbacja u kobiet prowadzi do niepłodności, a u mężczyzn do impotencji. - Jest to zupełnie nieprawda, jak i mit mówiący o tym, że zbyt częsty onanizm wywołuje raka prostaty u mężczyzn.
 • Orgazm w czasie masturbacji jest niemożliwy do osiągnięcia. - Wręcz przeciwnie, masturbacja u kobiet może przynieść im więcej satysfakcji niż tradycyjny stosunek. Ma to związek z orgazmem łechtaczkowym. Ponadto kobieta masturbująca się poznaje swoje ciało, co bardzo jej pomaga w uzyskaniu orgazmu.

2. Wpływ masturbacji na psychikę

Wiele osób zastanawia się, czy masturbacja jest zła i stanowi dowód na niedojrzałość psychiczną i słaby charakter. Jednak onanizmu nie należy rozpatrywać w kategoriach „zła” lub „grzechu”. Jest to zupełnie normalne zachowanie, pod warunkiem, że nie staje się dewiacją, patologią czy uzależnieniem. U wielu młodych ludzi masturbacja to doskonały sposób na rozładowanie lęków i napięć, co niestety nie jest pożądanym zachowaniem i może bardzo niekorzystnie wpłynąć na późniejsze życie seksualne takiej osoby.
Masturbacja powinna służyć do rozładowania napięcia wyłącznie erotycznego, a nie nerwowego.

Należy także uważać, aby masturbacja nie stała się jedyną formą seksu. Udany stosunek to nie tylko gimnastyka, ale i sposób na wyrażanie bliskości z drugą osobą.

To, w jaki sposób się masturbujesz, może zaważyć na przyszłych kontaktach seksualnych. Szczególnie dotyczy to kobiet. Jeżeli na przykład pobudzasz się strumieniem wody pod prysznicem, zawsze w ten sam sposób, odruch ten może się utrwalić (zespół Havelock-Ellisa). Oznacza to, że tylko za pomocą dokładnie takiej samej stymulacji możliwe jest osiągnięcie orgazmu. Partnerowi będzie niezwykle trudno zapewnić Ci zbliżone doznania.

Poza normę wykracza także sytuacja, kiedy masturbacja staje się uzależnieniem. Zabiera coraz więcej czasu i jest przedkładana nad kontakty z drugim człowiekiem. Zaburzeniem jest kompulsywne masturbowanie się. Autostymulacja nie służy wtedy rozładowaniu napięcia seksualnego, ale ma charakter nerwicowy. Dana osoba w ten sposób radzi sobie z niepokojami i lękami.

3. Korzyści z masturbacji

Nieznajomość własnego ciała i jego reakcji jest najczęstszą przeszkodą w osiągnięciu orgazmu. Trening masturbacyjny jest czasami zalecany pacjentom jako droga do przyjęcia swojej seksualności jako czegoś dobrego, naturalnego, odbierania przyjemności bez poczucia winy i wstydu. Uwaga poświęcana własnemu ciału pozytywnie wpływa na poczucie własnej atrakcyjności. Poza tym ćwiczenie mięśni dna miednicy wpływa pozytywnie na odczucia seksualne kobiety. Mężczyzna poznając za pomocą masturbacji swoje reakcje seksualne, może lepiej panować nad momentem osiągania orgazmu. Jest to wykorzystywane w terapii wytrysku przedwczesnego.

Zalety masturbacji:

 • Ułatwia zasypianie poprzez rozładowanie napięcia.
 • Jest to doskonały substytut bezpiecznego seksu.
 • Można skupić się tylko na sobie i sprawianiu sobie przyjemności.
 • Jest to zajęcie, które poprawia ukrwienie skóry.
 • Częsta, ale zarazem kontrolowana masturbacja pomaga łatwiej osiągać orgazm.

Dla wielu osób onanizm to wstydliwy temat. Nawet jeśli masturbują się regularnie, mają z tego powodu wyrzuty sumienia. Zupełnie niepotrzebnie. Masturbacja, jeśli nie przybiera formy dewiacji, to świetne ćwiczenie w poznawaniu swojego ciała.

Komentarze (17)
~Maciek
~Maciek

chore, jak można tak pisać jeśli nie będziesz się masturbował (chłopacy) i tak w nocy będzie polucja nocna więc po co to robić to głupie!

Odpowiedz
~taubner
~taubner

@~Maciek:
Po co robić? Głupie pytanie. Oczywiście, po to, żeby osiągnąć rozkosz... Szybko i łatwo. Wystarczy własna ręka... A polucje, niestety, nie występują na życzenie. Czasem trzeba czekać nawet dwa tygodnie. Więc... po co się tak męczyć???

Odpowiedz
~Rikkus
~Rikkus

Ja się wypowiem tak.
Masturbacja silnie uzależnia u mężczyzn, wiem to po sobie...
Pierwszy raz jest tak przyjemny, że chce się 2 raz i 3 i 4 i tak leci do momentu, aż rozumiesz już po fakcie, że jesteś dosyć mocno uzależniony ^^
Pewnie czytając to śmiejesz się, ale taka jest prawda :> Potem już nie będziesz się masturbował bo chcesz, ale po to bo nie będziesz mógł myśleć normalnie. W głowie jest tylko jedna myśl "sex", a to prowadzi do masturbacji i tak koło się zamyka.
Wiec uważajcie piszę szczerze. Co do kobiet się nie wypowiadam :P

Odpowiedz
~anonim
~anonim

Widzę, że masturbacja (kontrolowana) to same korzyści... niestety religia zabrania mi tego. Strasznie tego żałuje, i raczej do tego wrócić nie będę mógł. Ale czy jest jakiś inny sposób rozładowania zapotrzebowania seksualnego (oprócz współżycia) ?

Odpowiedz
~harry
~harry

@~anonim: pewnie jesteś świadkiem jehowy bo tam się uczy takich bzdur na temat masturbacji

Odpowiedz
~miki
~miki

Niestety w przypadku kobiet też bardzo silnie uzależnia... Może wszystko jest dla ludzi, ale dla mnie masturbacja to koszmar, od którego ciężko mi się uwolnić... Do tego psychika też nawala po jakimś czasie. Dołączam się do przestrogi. Uważajcie, bo bardzo trudno wyjść z tego uzależnienia.

Odpowiedz
~zak
~zak

z utratą partnerki ,mężczyzna raczej musi wydalić to co się gromadzi w jego organizmie inaczej to problemy zdrowotne . Czy to złe ? myślę ,że nie, jak robimy to bez żadnych kombinacji dodatkowych .Kto zabrania ? urodziłem się z tym mechanizmem i staram się normalnie funkcjonować bez drugiej kobiety .

Odpowiedz
~emet
~emet

Długo miałem wyrzuty sumienia, bywały długie okresy gdy odmawiałem sobie tej przyjemności. W końcu dokonałem racjonalizacji - to kwestia higieny i dobrego samopoczucia. Ilekroć skończę robię się senny i szczęśliwy, ewentualnie mogę skoncentrować na innym rodzaju aktywności. Samotni faceci muszą mieć możliwość wyrzucenia z siebie frustracji i produkowanego wciąż nasienia zamiast chodzić podminowany gdy rozwiązanie jest tak proste, piękne i oczywiste!

Odpowiedz
~bogdan
~bogdan

Jak się nie ma co się lubi to sie lubi co się ma. Ja także uważam to za bardzo dobry odstresowania się,unieżależnienia sie od fochów i kaprysów pań na rózne zakamuflowane,gierki. Nie należy tylko robić tego stale i nie zaczęsto. Bogdan

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Masturbacja - najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Masturbacja
Masturbacja

Seks solo - poprawia jakość seksu z partnerem

Skąd może twój partner wiedzieć, w jaki sposób doprowadzić cię do orgazmu, jeśli sama nie masz o tym pojęcia? Zacznij więc samodzielnie badać swoje ciało, a dowiesz się, co rzeczywiście sprawia ci przyjemność. Dlaczego warto robić to samodzielnie? Kiedy...

Masturbacja

Masturbacja analna

Intymność, szczególnie jako masturbacja męska, kojarzy się przede wszystkim z homoseksualizmem, choć ten rodzaj masturbacji ... psychiczne sprawia, że mięśnie, także mięśnie odbytu, kurczą się i utrudniają penetrację. Może to nawet wywołać ból. Przed masturbacją ... : kilkunastominutowego biegu lub ćwiczeń fizycznych, ciepłej kąpieli, masażu, lampki wina. Masturbacja analna wymaga, aby co najmniej 4 godziny ... jest przystosowany do wydalania, nie do przyjmowania czegokolwiek z zewnątrz, dlatego pierwsza masturbacja analna powinna...

Masturbacja

Masturbacja oralna

(...) i fellatio, zaspokajającym potrzeby kobiety i mężczyzny podczas zbliżenia. Oralna masturbacja mężczyzn Seks oralny dla mężczyzny ... nazywany autofellatio, czyli masturbacja przeprowadzana samodzielnie przez mężczyznę. Ten ostatni rodzaj masturbacji, znany już ... dla mężczyzny. Oralna masturbacja kobiet Oralna masturbacja kobiet to przede wszystkim pieszczenie łechtaczki kobiety ustami ... krępujące. Bezpieczeństwo masturbacji oralnej Równoczesna masturbacja oralna w formie pozycji 69, a także każdy inny...

Masturbacja

Masturbacja kobiet

Masturbacja kobiet

Masturbacja kobiety służy im do odkrywania i uczenia się reakcji swojego ciała na różne rodzaje pieszczot. Niektóre kobiety ... ; jest to wtedy orgazm łechtaczkowy. Dla innych, ten rodzaj orgazmu wywołany masturbacją, jest intensywniejszy niż inne. Nadal jednak kobieca masturbacja bywa tematem tabu. Jak się masturbować? Kobieca masturbacja przede wszystkim powinna być pozbawiona poczucia ... seksualne są mniejsze niż mężczyzn. Masturbacja kobieca może pomóc w związku, gdzie występuje duża nierównowaga, jeśli...

Masturbacja

Masturbacja a orgazm

Wiele kobiet szuka pomocy u specjalistów z powodu kłopotów związanych z osiąganiem orgazmu. Niektórym nigdy nie udało się szczytować podczas współżycia z żadnym z partnerów, mimo że same potrafią doprowadzić się do orgazmu w wyniku masturbacji.

Masturbacja

Uzależnienie od masturbacji

Uzależnienie od masturbacji

(...) od działań mających jej przynieść zaspokojenie seksualne. Masturbacja osłabia motywację do szukania rozwoju i zadowolenia ... . Co to jest masturbacja? Masturbacja często bywa skutkiem lęku przed bliskim kontaktem z innym człowiekiem. Bywa, że osoby, które decydują się ... i emocjonalnych. W samej masturbacji nie ma nic złego, dopóki nie staje się ona przymusowa, czyli uzależnieniem. Masturbacja, inaczej ... do orgazmu. Masturbacja jest aktem samodzielnym bez udziału partnera lub przy jego biernej obecności. W przypadku...

Masturbacja

Jak zadowolić kobietę?

Jak zadowolić kobietę?

(...) się przy każdej „godzinie”. Masturbacja nie jest, wbrew pozorom, nudna. Wystarczy zmieniać natężenie...

Masturbacja

Niechciane orgazmy

Syndrom permanentnego podniecenia seksualnego został zaklasyfikowany jako choroba w 2002 roku, ale nadal niewiele wiadomo na jego temat. Występuje on u tysięcy kobiet na całym świecie, które stale znajdują się o krok od orgazmu bez względu na czas i...

Masturbacja

Masturbacja mężczyzn

Masturbacja mężczyzn

Powszechnie wiadomo, że masturbacja mężczyzn nie jest niczym niezwykłym. Można z dużą dozą pewności powiedzieć, że prawie ... autofellatio, masturbacja za pomocą dłoni, a także erotycznych gadżetów. Jak się masturbować? Techniki masturbacji męskiej zależą ... ;szybkiego kończenia”, co niekoniecznie spodoba się partnerce. Czym się masturbować? Masturbacja męska jest zwykle wykonywana z użyciem jednej lub dwóch dłoni, możliwa jest także masturbacja za pomocą dwóch lub trzech palców, obejmujących penisa. Podczas...

Zaburzenia erekcji

Czy masturbacja wpływa na potencję?

Czy masturbacja wpływa na potencję?

Masturbacja to zachowanie polegające na pobudzaniu własnych narządów płciowych w celu osiągnięcie satysfakcji seksualnej. Bardzo często towarzyszą jej marzenia erotyczne. Mast