Trwa ładowanie...

Masz astygmatyzm? Nie musisz nosić okularów!

Avatar placeholder
24.04.2023 12:57
Adobe Stock
Adobe Stock (Adobe Stock)

Astygmatyzm nie stygmatyzm – porzuć okulary!

Z badań ankietowych wynika, że w ciągu zaledwie kilku lat liczba Polaków, którzy cierpią z powodu różnych wad wzroku, podwoiła się. W skali globalnej, astygmatyzm występuje u niemal co drugiej osoby z wadą wzroku. Liczby te pokazują, jak powszechnym problem jest astygmatyzm i jak wielu osób dotyczy. Choć astygmatyzm nie jest chorobą oczu, a jedynie wadą wzroku, ma ogromny wpływ na komfort życia. Osoby z nieskorygowanym astygmatyzmem widzą obraz nieostry, zamglony, z rozmazanymi konturami. Na szczęście dziś nie są skazane wyłącznie na noszenie okularów – z pomocą przychodzą toryczne soczewki kontaktowe

Płatna współpraca z marką Alcon

Czym jest astygmatyzm?

Problemy z widzeniem mogą wynikać z chorób oczu i wad wzroku. Astygmatyzm zaliczamy do tych drugich, bo nie jest on chorobą i nie wymaga leczenia. Jest wadą wzroku wynikającą z nieregularnej budowy rogówki, czyli przezroczystej, najbardziej zewnętrznej części gałki ocznej, przez którą widzimy kolorową tęczówkę i czarną źrenicę. Choć rogówka jest niewielkich rozmiarów i jest prawie niewidoczna, pełni bardzo ważną funkcję. Jej zadaniem jest załamywanie i skupianie promieni światła, co zapewnia nam ostrość widzenia.

Rogówka o prawidłowej budowie jest kulista przypomina swym kształtem piłkę. U osób z astygmatyzmem rogówka ma budowę niesymetryczną, jeśli mielibyśmy porównać ją do piłki, byłaby to piłka do rugby. Taki kształt rogówki sprawia, że światło inaczej załamuje się w różnych jej miejscach – w jednym przekroju silniej, w innym słabiej, co skutkuje nieprawidłowym ogniskowaniem się promieni światła na siatkówce oka. Wiązki światła padają nie na siatkówkę, ale przed nią lub za nią, przez co widziany obraz staje się nieostry, jak na poruszonym zdjęciu. Powszechnym zjawiskiem jest występowanie astygmatyzmu wraz z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością.

Mimo rozwoju medycyny, w tym okulistyki, przyczyny astygmatyzmu nie są do końca poznane. Wiadomo natomiast, że często jest on dziedziczny.

Astygmatyzm i co dalej?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, astygmatyzm nie jest chorobą, nie wymaga więc leczenia. Jednocześnie trudno funkcjonować w normalnym życiu, kiedy widzenie jest zaburzone. Dlatego też osoby z astygmatyzmem potrzebują rozwiązań, które pozwolą im poprawić ostrość widzenia, co z kolei zapewni komfortowe funkcjonowanie w codziennym życiu. Jednym z nich, które zyskuje na popularności ze względu na wiele dodatkowych korzyści, które ze sobą niesie są soczewki kontaktowe.

Soczewki kontaktowe, które służą do korekcji astygmatyzmu nazywane są potocznie soczewkami torycznymi. W przeciwieństwie do tradycyjnych soczewek sferycznych mają zróżnicowaną grubość w różnych miejscach – w ten sposób wyrównują nieregularności w budowie rogówki. Ich kształt nie przypomina przeciętej na połowę piłki, a raczej przecięty wzdłuż obwarzanek (taka figura nosi nazwę "torus", stąd nazwa "soczewki toryczne").

Soczewki toryczne czy okulary?

Chociaż toryczne soczewki kontaktowe dostępne są już na rynku od wielu lat, wiele osób z astygmatyzmem cały czas jest przekonana, że ze względu na swoją wadę nie mogą nosić soczewek. Jeszcze kilkanaście lat temu dobór soczewek torycznych wydawał się być czymś bardzo skomplikowanym, a wiedza na ten temat wiedzą tajemną, dostępną dla wybranych. Wynikało to przede wszystkim z ograniczonej oferty zarówno produktowej, jak i edukacyjnej dla specjalistów. Obecnie ten rodzaj soczewek jest powszechnie dostępny, a co najważniejsze producenci soczewek wprowadzają kolejne udoskonalenia, dzięki którym zapewniają one nie tylko bardzo dobrą jakość widzenia, ale też są bardzo komfortowe w użytkowaniu. Soczewki toryczne mogą być dla osoby z astygmatyzmem lepszym wyborem niż okulary na astygmatyzm, choćby ze względu na fakt, że dopasowują się do krzywizny oka, zapewniając stabilne widzenie oraz szersze pole widzenia. W efekcie powodują mniej zniekształceń niż okulary. Widzi się w nich więc po prostu lepiej niż w okularach.

Soczewki kontaktowe są idealnym rozwiązaniem dla osób aktywnych, lubiących sport. O ile możemy jeszcze wyobrazić sobie korzystanie z siłowni w okularach (choć i to może okazać się niebezpieczne!), o tyle nie da się w nich uprawiać sportów kontaktowych i drużynowych oraz wszystkich tych aktywności, które wymagają zmian pozycji ciała. Soczewki sprawiają, że nie musisz rezygnować z żadnej formy aktywności fizycznej bez względu na to, czy jesteś zapalonym sportowcem, czy ruch jest dla ciebie formą okazjonalnej rozrywki.

Nie trać twarzy!

Współczesne oprawki okularowe mogą być bardzo dobrze dopasowane do kształtu twarzy, wykonane z dużym poczuciem estetyki i opatrzone logo firm modowych, ale nigdy nie będą pasowały do wszystkiego. Trudno łączyć je zwłaszcza ze stylizacjami na okazjonalne wyjścia. Ślub, bal sylwestrowy czy elegancka kolacja, które wymagają stroju, który zwyczajnie nie współgra z okularami. Korzystanie z soczewek torycznych pozwala zrezygnować z oprawek i odsłonić twarz, którą na co dzień ukrywamy za okularami.

Noszenie okularów bywa kłopotliwe latem i w słoneczne dni, kiedy potrzebujemy korzystać z okularów przeciwsłonecznych, które z powodzeniem można łączyć ze szkłami kontaktowymi. Toryczne soczewki kontaktowe to wyższy komfort życia i wygoda użytkowania, możliwość korzystania z ruchu i swoboda wyglądu.

Warto pamiętać, że soczewki kontaktowe, także toryczne, dostępne są w wersji jednodniowej, która umożliwia wybór tej opcji korekcji okazjonalnie - na czas uprawiania aktywności fizycznej czy wtedy, gdy okulary nie pasują do konkretnej stylizacji czy okazji.

Soczewki toryczne – jak to działa?

Toryczne soczewki kontaktowe wyprofilowane są tak, aby utrzymywały się we właściwym położeniu. Aby działanie soczewki było skuteczne, nie może się ona przemieszczać nawet podczas ruchu oczu. Dotyczy to oczywiście stabilności kątowej, bo soczewka toryczna, tak jak każda inna soczewka kontaktowa może poruszać się przy każdym mrugnięciu oka, nie powinna się natomiast obracać, oś cylindra w soczewce musi być zgodna z osią astygmatyzmu. Toryczne soczewki kontaktowe wyposażone są w specjalne technologie, które zapobiegają ich rotacji na oku.

Soczewki skrojone na miarę

Soczewki toryczne kupisz w salonach optycznych, pomoże ci je dobrać lekarz okulista lub optometrysta. Dobierając toryczne soczewki kontaktowe specjalista określa 3 parametry: dwie wartości mocy w dwóch prostopadłych do siebie przekrojach głównych soczewki – moc sferyczną i moc cylindryczną oraz oś cylindra. Choć dla ciebie takie dopasowanie soczewek może wydawać się sprawą niezwykle skomplikowaną, to specjaliście nie sprawi ono trudności. Soczewki toryczne Alcon z technologią Precision Balance 8|4™ w 95 proc. przypadków już podczas pierwszego spotkania dobierane są prawidłowo.

Aby dobrać właściwą soczewkę, specjalista kontaktolog najpierw przeprowadza dokładne badanie, by ocenić stan zdrowia oczu i wady refrakcji. Następnie przelicza wynik refrakcji na moc cylindryczną i określa oś cylindra. Na podstawie tych wyliczeń specjalista zamawia u producenta soczewki próbne. Istnieje bardzo wiele kombinacji trzech wymienionych wcześniej parametrów, dlatego w zdecydowanej większości przypadków soczewki toryczne nie są dostępne od ręki w salonach optycznych, trzeba je zamówić z magazynu producenta. Po 2-3 dniach soczewki są gotowe do odbioru.

W trakcie drugiej wizyty, gdy dostępne są już zamówione soczewki próbne, specjalista sprawdza ułożenie soczewek na oku i ich dopasowanie, oraz ostrość wzroku. Po 1-2 tygodniach noszenia soczewek torycznych należy się zgłosić na wizytę kontrolną, aby sprawdzić stan oczu, jakość widzenia oraz komfort użytkowania soczewek kontaktowych.

Jeśli to twoje pierwsze soczewki, specjalista udzieli ci instruktażu korzystania z nich i pielęgnacji, odpowie na twoje pytania i rozwieje wątpliwości.

Jakie soczewki toryczne warto wypróbować?

Biorąc pod uwagę różnorodne preferencje użytkowników, firma Alcon stworzyła jednodniowe oraz miesięczne soczewki toryczne.

Soczewki DAILIES TOTAL1 for Astigmatism to soczewki jednodniowe toryczne – rano zakładasz nową parę, a przed snem zdejmujesz je i wyrzucasz. Zostały wyposażone w technologię gradientu uwodnienia, która sprawia, że zawartość wody na powierzchni soczewki zbliża się do prawie 100 proc., co sprawia, że soczewki są niewyczuwalne dla oczu.

Soczewki TOTAL30 for Astigmatism to soczewki, z tą samą technologią gradientu uwodnienia, ale nosisz je przez 30 dni z rzędu, zdejmując je przed snem. Sprawdzą się u osób, które cenią sobie codzienne rytuały, a dbanie o soczewki nie sprawi im trudności.

Soczewki PRECISION1 for Astigmatism to jednodniowe soczewki, które świetnie sprawdzają się u osób, które są bardzo aktywne i potrzebują, by soczewki zapewniały im bardzo dobrą jakość widzenia i były komfortowe przez kilkanaście godzin na dobę a jednocześnie cenią sobie brak konieczności stosowania dodatkowych akcesoriów czy specjalnych płynów do pielęgnacji i czyszczenia soczewek.

Więcej informacji o astygmatyzmie, torycznych soczewkach kontaktowych i wyszukiwarkę salonów optycznych, w których możesz dobrać soczewki kontaktowe korygujące astygmatyzm znajdziesz TUTAJ

Soczewki kontaktowe PRECISION1 for ASTIGMATISM, TOTAL30 for ASTIGMATISM, DAILIES TOTAL1 for ASTIGMATISM do korekcji wad wzroku u osób ze zdrowymi oczami. Instrukcja używania: ifu.alcon.com. To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Płatna współpraca z marką Alcon

Polecane dla Ciebie