Trwa ładowanie...

Masz taką grupę krwi? Zwiększa ryzyko zawału, udaru, raka wątroby

Avatar placeholder
04.06.2023 11:57
Masz tę grupę krwi? Ryzyko wystąpienia udaru i niektórych nowotworów wzrasta
Masz tę grupę krwi? Ryzyko wystąpienia udaru i niektórych nowotworów wzrasta (Pixabay)

Nie każdy wie, jaką grupę krwi posiada. Jest to jednak bardzo ważna informacja, szczególnie w sytuacji, gdy ulegniemy wypadkowi. Jej rodzaj może też wiązać się z podwyższonym ryzykiem niektórych chorób.

spis treści

1. Grupy krwi mogą zwiększać ryzyko pewnych chorób

Grupa krwi zależy od rodzaju antygenów, które znajdują się na powierzchni czerwonych krwinek. Podstawowe grupy krwi to O, A, B i AB. Duże znaczenie ma również obecność antygenu D. Jeśli znajduje się on w erytrocytach, mówimy o współczynniku Rh-dodatnim, jeśli nie, mamy do czynienia z Rh-ujemnym.

Jak wiele innych cech, grupę krwi dziedziczymy po naszych rodzicach, choć w zależności od kombinacji połączeń, może ona być zupełnie inna niż u mamy i taty. Warto znać grupę krwi, by wiedzieć od kogo bezpiecznie można ją otrzymać i komu bezpiecznie można ją oddać.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Okazuje się jednak, że poszczególne grupy krwi mogą wiązać się z podwyższonym ryzykiem niektórych chorób. Naukowcy z Harvard School of Public Health w 2012 r. opublikowali badanie, które sugeruje, że choroby serca mogą częściowo wynikać z grupy krwi.

Z badania wynika, że osoby z grupą A, B i AB są w grupie wyższego ryzyka choroby niedokrwiennej serca. Najbardziej narażeni są posiadacze AB ze względu na obecność genu AB0. Z kolei w grupie O nie występuje on w ogóle.

Warto znać swoją grupę krwi
Warto znać swoją grupę krwi (Pixabay)

2. Ryzyko chorób nowotworowych a grupa krwi

Inne badanie, opulikowane w "Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology" w 2020 roku potwierdza nietypową zależność. Osoby z grupą krwi A i B mają podwyższone ryzyko zawału i niewydolności serca w porównaniu do grupy O.

Grupa krwi AB została też powiązana ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia udaru mózgu, ponieważ istnieje większe prawdopodobieństwo powstawania zakrzepów. Ta grupa oraz A zwiększa też ryzyko rozwoju raka żołądka.

Dobra wiadomość dla posiadaczy grupy B – z badań wynika, że wiąże się ze znacznie mniejszym prawdopodobieństwem rozwoju nowotworu żołądka i pęcherza. W grupie O z kolei istnieje najmniejsza szansa wystąpienia raka trzustki.

Grupa krwi AB związana jest z największym ryzykiem wystąpienia raka wątroby. Nie jest jednak powiązana z ryzykiem wystąpienia mięsaka, chłoniaka, białaczki lub innych typów komórek nowotworowych.

Oczywiście warto pamiętać, że grupa krwi to tylko jeden z czynników, które wpływają na rozwój nowotworów. Nic w końcu nie jest przesądzone, a zdrowie w głównej mierze sprowadza się do profilaktyki i prowadzonego trybu życia.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze