Masz te objawy? Lepiej zrezygnuj z zabawy sylwestrowej. To może być COVID
Objawy zakażenia koronawirusem mogą pojawić się nagle. Choroba może mieć dość łagodny przebieg, przypominający zwykłe przeziębienie. Jeśli okaże się, że to właśnie wariant Omikron, to podczas zabawy sylwestrowej możemy zakazić wszystkich przebywającym w tym samym pomieszczeniu. Jakie są charakterystyczne objawy zakażenia wariantem Omikron i czy warto przed spotkaniem zrobić test?
1. Jak przebiega zakażenie wywołane Omikronem?
Omikron rozprzestrzenia się błyskawicznym w tempie: jest nawet 3 razy bardziej zakaźny niż Delta. Eksperci nie mają wątpliwości, że za wiele zakażeń - również w Polsce - odpowiada już Omikron, choć jeszcze nie widać tego w oficjalnych raportach.
- Wykrywamy go w pojedynczych przypadkach, według mnie głównie z tego powodu, że nie mamy rozwiniętego systemu sekwencjonowania, więc prawdopodobnie niedoszacowanie jest spore. Jeśli spojrzymy na tempo przyrostu zakażeń w Anglii, Danii czy w innych krajach, to Polska będzie krajem, w którym wirus znowu będzie miał Eldorado - wyjaśniał w rozmowie z WP abcZdrowie dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID.
Badania dotyczącego nowego wariantu nadal trwają, dotychczasowe doniesienia wskazują na to, że jest bardzo zakaźny, ale jednocześnie powoduje lżejszy przebieg choroby, która w wielu przypadkach przebiega jak przeziębienie. To może utrudnić jego rozpoznanie, bo objawami zakażenia mogą być zarówno katar, drapanie w gardle, jak i zaczerwienienie oczu. Najnowszy raport z Wielkiej Brytanii wskazuje, że ryzyko hospitalizacji jest o 50 do 70 proc. niższe niż w przypadku Delta. Wiadomo, że na zakażenia mogą być narażone również osoby zaszczepione, bo Omikron jest w stanie częściowo omijać odporność.
Wiadomo też, że skrócił się okres inkubacji wirusa, w przypadku Delty objawy pojawiały się po ok. 4 dniach od zakażenia, w przypadku Omikronu czas wylęgania może zmniejszyć się do 3 dni.
2. Jakie mogą być objawy zakażenia Omikronem?
10 najczęstszych objawów zgłaszanych przez zakażonych Omikronem:
- ekstremalne zmęczenie - zakażeni opowiadają, że czują się zmęczeni mimo odpoczynku,
- ból gardła, drapanie w gardle - według danych z aplikacji ZOE COVID prawie połowa zakażonych skarżyła się na ból gardła,
- ból ciała i mięśni,
- nocne poty,
- katar - zgłaszało go 60 proc. zakażonych,
- kichanie,
- kaszel,
- zaczerwienione oczy lub zapalenie spojówek.
Prof. Andrzej Fal w rozmowie z WP abcZdrowie wyjaśnia, że zakażeni Omikronem mają przede wszystkim dolegliwości związane z górnymi drogami oddechowymi: ból gardła albo zatok. Naukowcy odkryli, że wariant Omikron namnaża się znacznie szybciej w górnych drogach oddechowych, dużo wolniej w płucach.
- Coś, co pojawiało się już przy Delcie, a tu jeszcze bardziej się uwidacznia. Choroba odeszła klinicznie od objawów neurologicznych, od objawów z dolnych dróg oddechowych, a objawy dominujące dotyczą górnych dróg oddechowych z często towarzyszącym bólem mięśniowem - tłumaczył prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie i prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.
Kolejnym niepokojącym sygnałem może być ból ciała i mięśni, ogromne zmęczenie oraz nadmierne pocenie, zwłaszcza w nocy.
- Pacjenci zakażeni wariantem Omikron zgłaszają przede wszystkim silne zmęczenie. Wydaje się, że ten objaw wychodzi na pierwszy plan. Dodatkowo często mają dolegliwości, które mogą sugerować zapalenie zatok, czyli bardzo silne bóle w okolicy czołowej głowy. W przypadku wariantu Omikron rzadziej występuje silny kaszel, chorzy częściej mówią o drapaniu w gardle. Często pojawia się też podwyższona ciepłota ciała lub gorączka oraz niekiedy – u dzieci – obecne mogą być różnego typu wysypki skórne - mówi lek. Bartosz Fiałek, popularyzator wiedzy na temat COVID.
Z kolei w przypadku zakażenia Deltą chorzy często narzekają na utratę lub zaburzenia węchu i smaku, często pojawiają się również dolegliwości brzuchowe: bóle brzucha, biegunka, wymioty, nudności.
3. Kiedy warto wykonać test na COVID?
Objawy zakażenia mogą pojawić się nagle. Opisywaliśmy przypadek kobiety, którą zaczęło boleć gardło w trakcie podróży ze Stanów na Islandię. W samolocie wykonała test antygenowy, który dał wynik pozytywny.
Przed spotkaniem sylwestrowym czy noworocznym pomocnym rozwiązaniem może być wykonanie szybkiego testu antygenowego, zwłaszcza jeżeli zauważyliśmy jakiekolwiek niepokojące objawy. Wynik pojawi się po 15-20 minutach od pobrania próbki.
- Taki test ma ważność ok. 24 godzin. Nawet jeżeli byśmy się zakazili tuż przed pobraniem testu, to zaczniemy zarażać najwcześniej po ok. 24-48 godzinach od zakażenia - wyjaśnia prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.
Eksperci przypominają, że tego typu testy mogą nie sprawdzić się w przypadku osób bezobjawowych lub skąpoobjawych.
- Musimy pamiętać, że nie jest to doskonała metoda. Jeżeli wynik jest ujemny, to nie jest to równoznaczne z tym, że nie jesteśmy zakażeni. Natomiast jeżeli jest dodatni, to jest pewne, że jesteśmy zakażeni i wówczas absolutnie należy unikać kontaktów z innymi ludźmi, bo możemy rozprzestrzenić na nich wirusa. Wielokrotnie spotkałem się z przypadkami osób, które miały pozytywny wynik testu antygenowego kupionego w sklepie lub aptece, który później został potwierdzony testem RT-PCR. Dzięki temu, że były świadome infekcji, już się izolowały - mówi dr Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu (UMP).
Wymazy do testów antygenowych powinny być pobierane głęboko z nosogardzieli.
Najlepiej wybrać testy renomowanych firm, które są stosowane również przez laboratoria. Można je kupić w aptekach lub sieciach handlowych. Ważne, by dokładnie sprawdzić, że jest to test antygenowy, a nie na przeciwciała.
- W diagnostyce zakażeń SARS-CoV-2 nie wykorzystuje się testów tego typu - tłumaczy dr Rzymski i dodaje: - Co więcej, niektóre z szybkich testów na oznaczenie przeciwciał wykrywają przeciwciała przeciwko białku S, które posiadają osoby zaszczepione. Na opakowaniu powinna być też informacja, że jest to test II generacji.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.