Trwa ładowanie...

Mdłości po jedzeniu - charakterystyka, przejedzenie, zatrucie pokarmowe, nerwica lękowa

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
23.02.2024 16:39
Mdłości po jedzeniu mogą wystąpić na skutek przejedzenia, zaburzeń hormonalnych, problemów układu trawiennego i zatrucia pokarmowego
Mdłości po jedzeniu mogą wystąpić na skutek przejedzenia, zaburzeń hormonalnych, problemów układu trawiennego i zatrucia pokarmowego (123rf)

Mdłości po jedzeniu mogą wystąpić na skutek przejedzenia, zaburzeń hormonalnych, problemów układu trawiennego i zatrucia pokarmowego. Jakie objawy występują wraz z mdłościami po jedzeniu? Jak postępować w przypadku mdłości spowodowanych zatruciem pokarmowym? Co jeszcze warto wiedzieć o tej nieprzyjemnej dolegliwości?

spis treści

1. Czym są mdłości?

Mdłości to dość nieprzyjemna dolegliwość, która może być spowodowana różnymi czynnikami. Podwyższone stężenie szkodliwych substancji w organizmie człowieka jest jedną z najpopularniejszych przyczyn mdłości. Dolegliwość pojawia się na skutek stymulacji aferentnej. Dochodzi do niej wskutek wzmożonego napięcia układu współczulnego. Szkodliwe substancje działają na ośrodek wymiotny w rdzeniu przedłużonym.

Osoba odczuwająca mdłości zazwyczaj czuje potrzebę zwymiotowania. Mdłościom może towarzyszyć:

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"
  • bladość skóry,
  • nadmierna potliwość,
  • ślinotok czy przyspieszona czynność serca.

2. Najczęstsze przyczyny mdłości po jedzeniu

Mdłości po jedzeniu mogą uprzykrzyć życie niejednemu z nas. Ich przyczyną mogą być zaburzenia układu trawiennego, schorzenia hormonalne, problemy sercowo-naczyniowe czy zaburzenia nerwowe. Lekarze przyznają, że mdłości po jedzeniu bardzo często spowodowane są zatruciem pokarmowym lub zjedzeniem zbyt dużej ilości jedzenia. Mdłości po jedzeniu mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Najczęstsze przyczyny mdłości po jedzeniu to:

2.1. Mdłości po jedzeniu a przejedzenie

Mdłości po jedzeniu mogą być spowodowane zjedzeniem zbyt dużej ilości jedzenia (tzw. przejedzenie). Osobie, która spożyła zbyt dużą porcję jedzenia, mogą towarzyszyć również inne dolegliwości takie jak:

2.2. Mdłości po jedzeniu a zatrucie pokarmowe

Mdłości po jedzeniu mogą pojawić się również na skutek zatrucia pokarmowego. Zatruciem pokarmowym nazywa się zaburzone działanie układu pokarmowego wskutek spożycia nieświeżego, nadpsutego produktu żywnościowego, zawierającego toksyny lub aktywne drobnoustroje chorobotwórcze. Dostające się do naszego żołądka, a następnie do krwi oraz mózgu drobnoustroje lub ich toksyny oddziałują na ośrodek wymiotny. Sygnał ten jest odczytywany przez nasze ciało jako alarm. Organizm robi wszystko, aby pozbyć się niechcianych gości. Odruch mdłości i wymiotów jest więc w tej sytuacji całkiem naturalny, a wręcz pożądany, ponieważ organizm robi wszystko, aby pozbyć się niebezpiecznych substancji.

Zatrucie pokarmowe może objawiać się nie tylko mdłościami, ale również wymiotami, biegunką, podwyższoną temperaturą ciała, gorączką, przyspieszoną akcją serca. Zatrucie pokarmowe może pojawić się kilka godzin po spożyciu nadpsutego jedzenia, lub dopiero kolejnego dnia od spożycia szkodliwego produktu. Na zatrucie pokarmowe powinny uważać przede wszystkim kobiety ciężarne, osoby w podeszłym wieku, pacjenci z zaburzeniami układu immunologicznego.

Jak radzić sobie z zatruciem pokarmowym? W wielu przypadkach ukojenie przynoszą leki przeciwbiegunkowe, przeciwbólowe lub rozkurczowe. W aptece dostępne są środki farmaceutyczne, takie jak Stoperan czy węgiel leczniczy. Warto po nie sięgnąć. Jeśli zastosowanie leków nie przyniesie oczekiwanych efektów, konieczna będzie wizyta u lekarza.

3. Mdłości po jedzeniu a nerwica lękowa

Mdłości po jedzeniu bardzo często towarzyszą zaburzeniom psychicznym, takim jak nerwica lękowa. Przyczyn tego schorzenia może być wiele, jednak zazwyczaj jest ono spowodowane traumami z przeszłości, stresującą pracą lub problemami rodzinnymi. Problem nerwicy lękowej w większości przypadków dotyczy płci kobiecej, chociaż w ostatnich latach obserwuje się wzrost zachorowań na nerwicę lękową u mężczyzn i dzieci. Mianem nerwicy lękowej określa się zaburzenia lękowe. Problem może być wywołany czynnikami osobniczymi, biologicznymi lub jak już wyżej wspominaliśmy silnymi przeżyciami pacjenta.

Wśród najpopularniejszych objawów nerwicy lękowej lekarze wymieniają bóle i zawroty głowy, bóle brzucha, mdłości, wymioty, uczucie gorąca, kłucia w klatce piersiowej. Pacjenci uskarżają się również na apatię, bezsenność, drżenie rąk, uczucie niepokoju, bezsilność, drażliwość, obniżone libido, problemy z pamięcią, uczucie lęku, uczucie fobii, niechęć do podejmowania jakichkolwiek aktywności.

Osoba borykająca się z nerwicą lękową wymaga pomocy specjalisty. Niezbędne jest wdrożenie psychoterapii, a także stosowanie dobranych przez lekarza środków farmakologicznych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze