Trwa ładowanie...

Męczyły ją bóle pleców. Okazało się, że nowotwór zajął 75 proc. płuc

24-latka zachorowała na chłoniaka. Noce poty i gwałtowne chudnięcie - tak ujawnił się nowotwór
24-latka zachorowała na chłoniaka. Noce poty i gwałtowne chudnięcie - tak ujawnił się nowotwór (Facebook)

24-latka przez sześć miesięcy walczyła o prawidłową diagnozę. Lekarze początkowo ignorowali dolegliwości zgłaszane przez młodą pacjentkę. Badania wykazały, że kobieta ma nowotwór w czwartym, najbardziej zaawansowanym stadium.

spis treści

1. Ból pleców i nocne poty - pierwsze objawy nowotworu

Pierwsze objawy nowotworu u 24-letniej Hanny były dość nietypowe. Młoda kobieta zaczęła odczuwać uporczywy ból pleców. W marcu 2022 r. podczas wyjazdu na narty zachorowała. Okazało się, że to ciężkie zapalenie płuc.

Hannah czuła, że z jej organizmem dzieje się coś złego, odwiedzała kolejnych lekarzy, ale ci uznawali, że jej dolegliwości są konsekwencją choroby, którą przeszła. Po pół roku pojawiły się kolejne problemy. Zaczęła cierpieć na nocne poty, długo utrzymujący się kaszel, a potem tracić wagę. Dopiero wtedy kobieta została skierowana na szczegółowe badania.

Zobacz film: "Nietypowe objawy chłoniaka"

Początkowo podejrzewano, że przyczyną jej dolegliwości może być rak płuc.

U Hanny zdiagnozowano złośliwy nowotwór krwi
U Hanny zdiagnozowano złośliwy nowotwór krwi (FB)

2. Zachorowała na chłoniaka

Tomografia potwierdziła, że w jej klatce piersiowej jest gigantyczny guz. Jednak wbrew wcześniejszym podejrzeniom, to nie był rak płuc, a chłoniak rozlany z dużych komórek B. Dwudziestolatka przyznaje, że diagnoza była dla niej porażająca, zwłaszcza, że okazało się, że nowotwór jest w czwartym, najbardziej zaawansowanym stadium.

- Guz znajdował się w moim lewym płucu - opowiadała pacjentka w rozmowie z brytyjską prasą. - Wiesz, że jest źle, gdy proszą, aby ktoś był z tobą, podczas gdy lekarze przekazują ci diagnozę. Z drugiej strony odetchnęła z ulgą, że w końcu wie, jakie są przyczyny jej dolegliwości, co daje szansę na leczenie.

- Byłam zdruzgotana, że nie mogłam podróżować, mieliśmy tyle planów. Chcieliśmy kupić dom, ale choroba oznaczała też problemy finansowe - wspomina Hannah.

24-latka została zakwalifikowana do badania klinicznego, w którym podawano jej immunoterapię jako alternatywę dla chemioterapii. Efekty były spektakularne. - W połowie badania okazało się, że mój guz zmniejszył się o 80 procent - skomentowała.

Teraz co 12 tygodni musi zgłaszać się na kontrolną tomografię.

3. Chłoniak - jakie mogą być objawy?

Chłoniaki rozlane z dużych komórek B (DLBCL, diffuse large B-cell lymphoma) są najczęściej występującą postacią chłoniaka u dorosłych. Częstość ich występowania w Europie szacuje się na kilkanaście przypadków na 100 tys. osób w ciągu roku. Ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem, ponad połowa chorujących ma powyżej 65 lat.

Chłoniaki rozlane z dużych komórek B należą do chłoniaków agresywnych - rokowania zależą od etapu zdiagnozowania choroby. Ocenia się, że przeżycie chorych bez leczenia wynosi od kilku do kilkunastu miesięcy.

60 proc. pacjentów trafia do lekarza z powodu powiększenia węzłów chłonnych. Inne często występujące dolegliwości to przewlekłe stany gorączkowe, nocne poty, chudnięcie bez diety. Rodzaj objawów zależy od lokalizacji procesu chorobowego, mogą występować m.in. w śródpiersiu, w pierścieniu gardłowym Waldeyera i w dalszych odcinkach przewodu pokarmowego: w żołądku i w jelicie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze