Trwa ładowanie...

Mesopral – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
01.04.2021 09:34
Dawki leku Mesopral są dobierane indywidualnie do pacjenta
Dawki leku Mesopral są dobierane indywidualnie do pacjenta (123rf.com)

Mesopral to lek, którego zadaniem jest hamowanie wydzielania kwasu żołądkowego. Lek stosowany jest przy chorobie refluksowej żołądka, wrzodach żołądka, a także przy leczeniu zakażenia Helicobacter pylori. Preparat Mesopral jest dostępny na receptę.

spis treści

1. Co to jest Mesopral?

Substancją czynną preparatu Mesopral jest esomeprazol, który hamuje wydzielanie kwasu solnego. Lek prowadzi także do zmniejszenia kwasowości soku żołądkowego i tym samym do zwiększenia jego pH. Stopień zahamowania produkcji kwasu jest uzależniony od dawki leku. Lek zawiera sacharozę.

Esomeprazol jest wrażliwy na działanie kwasu solnego w soku żołądkowym, w związku z czym jest stosowany doustnie w postaciach dojelitowych. Po podaniu doustnym szybko wchłania się z jelita cienkiego, stężenie maksymalne we krwi uzyskiwane jest po około 1–2 godzinach.

2. Kiedy stosować Mesopral?

Zobacz film: "Wrzody żołądka [Specjalista radzi]"

Wskazania do stosowania leku Mesopral to: refluks żołądka, wrzody żołądka lub zakażenie górnej części jelita z zakażeniem bakterią Helicobacter pylori, wrzody żoładka powodowane przez niesteroidowe leki przeciwzapalne. Mesopral stosuje się w celu zatrzymania procesu tworzenia się wrzodów żołądka podczas stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Objawy wrzodów żołądka. Nie są charakterystyczne
Objawy wrzodów żołądka. Nie są charakterystyczne [5 zdjęć]

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, potocznie nazywana wrzodami, pojawia się cyklicznie. Są to ograniczone

zobacz galerię

3. Kiedy nie stosować leku?

Przeciwwskazania do stosowania leku Mesopral to uczulenie na składniki leku, równolegle stosowanie leku przeciwwirusowego nelfinawir oraz okres karmienia piersią. Leku Mesopral nie można stosować podczas chorób nowotworowych gdyż może on maskować objawy choroby i uniemożliwi wczesne rozpoznanie.

Preparat Mesopral zawiera sacharozę. Osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy lub niedoborem sacharazy–izomaltazy nie powinny stosować preparatu

4. Dawkowanie

Lek Mesopral jest dostępny w dwóch dawkach: 20 mg oraz 40 mg. Lek Mesopral można stosować u pacjentów od 12 roku życia.

Dawki leku Mesopral są dobierane indywidualnie do pacjenta. Zwyczajowo w leczeniu wrzodów żołądka stosuje się 20 mg leku 1 raz na dobę przez 4-8 tygodni. Podczas leczenia zakażenia bakterią Helicobacter pylori oraz zapobiegania nawrotom choroby stosuje się 20 mg leku Mesopral dwa razy na dobę przez 7 dni.

Zobacz także:

W leczeniu zespołu Zollingera-Ellisona: początkowo stosuje lek Mesopral w dawce 40 mg 2 razy na dobę, dawka podtrzymująca 80–160 mg na dobę. Jeżeli dawki są większe niż 80 mg na dobę, powinny być przyjmowane w 2 dawkach podzielonych. Czas trwania leczenia określi lekarz.

5. Skutki uboczne leku

Skutki uboczne leku Mesopral to: ból głowy, bóle brzucha, zaparcia, biegunka, wzdęcia i gazy, nudności i wymioty, obrzęki stóp i wokół kostek, zaburzenia snu (bezsenność), zawroty głowy, uczucie kłucia, mrowienia i drętwienia, senność, zawroty głowy pochodzenia błędnikowego, suchość w ustach, zmiany w badaniach krwi oceniających czynność wątroby, swędzenie i swędząca wysypka, złamania kości biodrowej, kości nadgarstka lub kręgosłupa.

Działania niepożądane leku Mesopral to także: zaburzenia krwi, takie jak zmniejszenie liczby białych krwinek i płytek krwi, małe stężenie jonów sodu we krwi. Pacjenci, który stosują lek Mesopral mogą odczuwać pobudzenie, dezorientację lub depresję, zmiany odczuwania smaku, zaburzenia widzenia, choroby wątroby, w tym żółtaczka łysienie, wysypka po przebywaniu na słońcu, bóle stawów lub mięśno, ogólne złe samopoczucie, brak energii, zwiększoną potliwość.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze