Metamfetamina (kryształ) – działanie, wygląd, skutki uboczne
Kryształ to potoczna nazwa metamfetaminy. Jest to narkotyk o bardzo silnym działaniu pobudzającym. Kryształ jest bardzo toksyczny i wpływa bardzo destrukcyjnie na organizm. Zażywanie kryształu może doprowadzić do uszkodzenia mózgu, serca i psychozy. Jakie są konsekwencje stosowania kryształu?
1. Charakterystyka metamfetaminy
Metamfetamina jest nazywana potocznie meta, lód, piko, crank, ice, quartz. Jednak jej najpopularniejszą nazwą występującą w slangu jest właśnie kryształ. Substancja ta jest pochodną amfetaminy. Kryształ ma silniejsze działanie od fety. Działa na ośrodkowy układ nerwowy i sprawia, że doznania są długotrwałe.
Kryształ zyskuje na popularności, głównie dla tego, że jest prostym i tanim narkotykiem. Ten rodzaj narkotyku można wyprodukować w warunkach domowych.
2. Jak wygląda metamfetamina
Jak wygląda metamfetamina? Nie ma ona jednoznacznej postaci. Może być białym, bezwonnym proszkiem, który łatwo rozpuszcza się w wodzie, biało żółtym proszkiem o zapachu jaj, a także mieć postać przeźroczystych kryształów. Stąd też wzięła się potoczna nazwa tego narkotyku.
Jeżeli metamfetamina jest zanieczyszczona to jej barwa może być nawet brązowa. Najczęściej takiej jakości kryształ można nabyć u ulicznych dilerów.
3. Przyjmowanie "kryształu"
Tak jak metamfetamina może mieć różne formy, tak też może mieć różne formy podania. Kryształ można palić za pomocą specjalnej fajki, wciągać nosem, podawać dożylnie, doustnie. Ten rodzaj narkotyku może być podawany domięśniowo, podskórnie, a nawet doodbytniczo.
Najszybciej kryształ zaczyna działać po podaniu dożylnym. Efekt pojawi się już po kilku sekundach. Jeżeli chodzi o wciąganie narkotyku (snifowanie) lub podanie go doustnie to działać zaczyna on po kilku minutach.
4. Jak działa kryształ
Jakie działanie ma kryształ? Jego zadaniem jest silne pobudzenie psychoruchowe i seksualne. Stan euforii jaka pojawia się u osoby zażywającej trwa znacznie dłużej niż po zażyciu amfetaminy. Inne efekty jakie pojawiają się po zastosowaniu kryształu to: błogostan, uczucie przyjemności, przypływ energii, zmniejszenie apetytu czy poczucie siły.
Po zażyciu kryształu osoba może stracić kontrolę nad swoimi odruchami seksualnymi. Najczęściej dochodzi także do sytuacji, że zostaje zniesiona potrzeba snu i nie odczuwa się zmęczenia.
Jak długo działa kryształ? To zależy od indywidualnych preferencji osoby, która go zażywa. Natomiast najczęściej jest to przedział od 3 do 24 godzin.
5. Skutki uboczne zażywania metamfetaminy
Skutki uboczne zażywania kryształu są naprawdę poważne. Kryształ powoduje nagły wyrzut dopaminy i noradrenaliny, które niszczą komórki nerwowe, a co za tym idzie uszkadzają mózg. Uszkodzone komórki nerwowe nie regenerują się i dochodzi do upośledzenia procesów myślowych.
Osoba, która zażywa kryształ ma także skoki ciśnienia, zaburzoną pracę serca i całego układu krążenia. Stosowanie kryształu może skutkować udarem.
Skutki uboczne stosowania metamfetaminy to także zaburzenia na podłożu psychicznym. Należą do nich omamy i halucynacje, zwidy, paranoje, lęki, fobie, a także bezsenność. Bardzo często osoba uzależniona od kryształu może być agresywna i skłonna do wszczynania awantur.
6. Uzależnienie od metamfetamina – abstynencja
Co się dzieje z osobą, która przestaje przyjmować kryształ? Po pierwsze trzeba zaznaczyć, żemetamfetamina działa bardzo uzależniająco, a narkoman przyzwyczaja się do przyjmowanych dawek, dlatego też musi przyjmować coraz to większe dawki narkotyku. Jeżeli dochodzi do abstynencji narkoman staje się niespokojny, apatyczny i przygnębiony. Może skarżyć się na bóle głowy, senność czy obniżenie napięcia mięśniowego. W stanie „głodu narkotykowego” może dochodzić do zaostrzenia objawów depresji, a także do nasilenia myśli samobójczych.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.